o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

E-dowody przyspieszają. Wymiana rozpocznie się w marcu 2019 r.

18
Podziel się

Sejm przyspieszył prace nad ustawą, która pozwoli na rozpoczęcie procesu wymiany dowodów osobistych w marcu przyszłego roku. Za 10 lat wszyscy Polacy mają posiadać dokument wyposażone w tzw. "warstwę elektroniczną”.

Już dziś możemy korzystać z dokumentów w aplikacji na urządzenia mobilne
Już dziś możemy korzystać z dokumentów w aplikacji na urządzenia mobilne (Materiały prasowe)
bDmYKMth

Komisja Spraw Wewnętrznych i Administracji powołała podkomisję, której zadaniem będzie rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o dowodach osobistych. W jej skład weszło 9 posłów – 5 przedstawicieli PiS, 2 PO oraz po jednym z Kukiz’15 i Nowoczesnej. Analizowany przez polityków dokument zakłada wprowadzenie jako powszechnego standardu tzw. e-dowodów do roku 2029 r. Wymiana jednak ma rozpocząć się już w marcu przyszłego roku.

Po zakończeniu prac przez podkomisję, sporządzony przez nią raport trafi do komisji, która zdecyduje o jego skierowaniu do drugiego czytania na plenarnym posiedzeniu Sejmu. To, podobnie jak dalsze procedowanie, wydaje się już tylko formalnością. Rozpoczęcie wymiany do 31 marca 2019 r. jest nie tylko obietnicą rządu, ale i wymogiem Unii Europejskiej. W przeciwnym razie bowiem grozić nam będzie konieczność zwrotu 100 mln euro unijnej dotacji na ten projekt. Nie ukrywał tego w rozmowie z money.pl minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Nowy dowód to sprawa, która ciągnie się już dekadę. I żaden z rządów nie potrafił sobie z nim poradzić. Ponieważ jednak dofinansowała projekt Unia Europejska, to Polska ma jeszcze tylko niecały rok, by sprawę zamknąć. W przeciwnym wypadku warte ponad 100 mln zł dofinansowanie trzeba będzie zwrócić - ostrzegł.

bDmYKMtj
Zobacz także: Zobacz: Państwo wypełni za obywatela wniosek o wymianę

Elektroniczny dowód to dla obywatela duże ułatwienie w załatwianiu najróżniejszych spraw urzędowych, a także w czasie podróży zagranicznych. Wszystko za sprawą elektronicznego profilu osobistego, który zapewni wysoki poziom zaufania. Potwierdzenie tożsamości w usługach online nastąpi poprzez przyłożenie dowodu do czytnika i wpisanie kodu PIN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDmYKMtK
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(18)
Pesymista
2 lata temu
Ciekawe jak zabezpieczą nowe dowody przed kradzieżą tożsamości i nielegalnym kopiowaniem danych.
harcerzyk
2 lata temu
czyli 100milonow dotacji wziete, ale projekt nie gotowy i trzeba sie sprezac bo termin za chwile minie. pytanie, na co poszly te pieniadze ?
Felek
2 lata temu
Ale będzie bajzel, a pożyczek i chwilówek dorobi się połowa społeczeństwa nie wspomnę o kradzieży pełnej tożsamości będzie kraj Januszów i Grażyn
bDmYKMtL
uuu
2 lata temu
Będe miał nokie 3310 i nie zamierzam zmienic czy będą mandaty za brak smartfona?
qqqq
2 lata temu
a kiedy czipowanie obywateli?
Najnowsze komentarze (18)
kościół/państ...
2 lata temu
Już się boję, bo cała odpowiedzialność spadnie na posiadacza dowodu gdy go ewentualnie utraci. Ja ten "dokument" zniszczę natychmiast po odbiorze, a gdy będę go bardzo potrzebował, to będę wyrabiał nowy, który natychmiast po dokonanej transakcji zniszczę. Wszystkim, którzy nie chcą stracić majątku polecam to samo. Nie chce wojować z komornikami, czy innymi bangsterami, którzy będą mieli ułatwioną drogę do okradania normalnych ludzi.
ehm
2 lata temu
a jak ktos nie ma smartfona? lub w ogole elektronika sie nie posluguje? ogolnie teraz ukrasc komusc dane jakie ma w dowodzie bedzie latwiejsze niz kiedykolwiek indziej :)
DOM
2 lata temu
DAWAĆ JUŻ TE E DOWODY JAK CHCE JE MIEĆ
...
2 lata temu
Jak dla mnie pomysł kompletnie zbedny. Nie maja na co juz kasy wydawac
Batek
2 lata temu
polskie kluby powinny się postawić w tej sytuacji, w końcu w odróżnieniu od naszych kopaczy noznych mają w tych rogrywkach spore znaczenie
Ker
2 lata temu
Dowód osobisty będzie nadal fizyczną kartą, tylko że będzie w niej mikroprocesor z różnymi danymi, które mają ułatwić życie. Mi się np. podoba samoobsługowa odprawa na lotnisku z wykorzystaniem rozpoznawania twarzy zapisanej w chipie.
Ker
2 lata temu
Dowód osobisty będzie nadal fizyczną kartą, tylko że będzie w niej mikroprocesor z różnymi danymi, które mają ułatwić życie. Mi się np. podoba samoobsługowa odprawa na lotnisku z wykorzystaniem rozpoznawania twarzy zapisanej w chipie.
dziwne...
2 lata temu
Przez 7 lat jedynie słuszna koalicja PO+PSL nie potrafiła sobie z tym poradzić?
bDmYKMtD
Gość
2 lata temu
Ale przy wymianie dowodów smartfony będą rozdawać za darmo,Bo akurat nie posiadam żadnego telefonu,a smartfony się psują a to kradną a to można zgubić,dobry pomysł z tymi dowodami,smartfon gratis dowód zawsze można wymienić na nowszy model.
eliza1313
2 lata temu
następny krok to czipy w rękę.
Gość
2 lata temu
Co tam te 100 milionów złotych. Za obecność amerykańską będziemy płacić miliardy. Jak chce się wykończyć jakiś kraj, wpuszcza się go w zbrojenia.
jhjhj
2 lata temu
polskanidzie na pierwszy ogien. Jak polacy beda okradani to inni zrezygnuja z tego. Poza tym dlaczego mam sie dawac sledzic jeszcze bardziej??
qqqq
2 lata temu
a kiedy czipowanie obywateli?
Marek
2 lata temu
I wywala Polskę z ue😁
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić