o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Magdalena Nałęcz
|

Ekshumowano kolejną ofiarę katastrofy smoleńskiej

37
Podziel się

Prokuratura nie chce ujawnić, o kogo chodzi, jednak wiadomo, że w czwartek ekshumowano kolejną ofiarę katastrofy w Smoleńsku. Do końca roku śledczy chcą przeprowadzić jeszcze 32 takie działania związane z tragedią z 2010 r.

Grób Aleksandry Natalli-Świat na wrocławskim cmentarzu Ducha Świętego po zakończeniu czynności ekshumacyjnych,
Grób Aleksandry Natalli-Świat na wrocławskim cmentarzu Ducha Świętego po zakończeniu czynności ekshumacyjnych, (PAP, Maciej Kulczyński)
bDfWFeYB

- Ciało zostanie przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Na początku kwietnia ub.r. śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, a decyzja o nich wynikała m.in. z wykrytych nieprawidłowości w rosyjskiej dokumentacji medycznej. Cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ub. roku ekshumowano w sumie 11 osób, choć początkowo planowano 10. Wynikało to z wykrycia jednej zamiany ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i prezesa PKOl Piotra Nurowskiego. Po dwóch miesiącach przerwy w marcu 2017 r. ruszył kolejny etap ekshumacji. W marcu ekshumowano sześć, a w kwietniu cztery ciała. W maju - jak dotąd - cztery.

bDfWFeYD

W tym roku jeszcze 32 ekshumacje

Prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów, a rodziny coraz częściej zwracają się z prośbą o nieujawnianie danych ekshumowanych osób. Na początku kwietnia poinformowano, że w trakcie przeprowadzanych od listopada ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, a w pięciu trumnach znaleziono szczątki innych osób.

Podczas każdej ekshumacji sprawdzana jest nie tylko tożsamość ofiary katastrofy. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

Prokuratorzy chcą do końca roku przeprowadzić jeszcze 32 ekshumacje; kolejnych 26 zaplanowano na 2018 r.

Sześć ciał znalazło się w nieodpowiednich grobach

Wątpliwości dotyczące m.in. tożsamości ofiar pojawiły się już w 2011 r., kiedy rodziny dostały dokumentację medyczną sporządzoną przez Rosjan. Przeprowadzono wówczas dziewięć ekshumacji (w l. 2011-12) i stwierdzono, że sześć ciał zostało złożonych nie w swoich grobach. Biegli, którzy wówczas przeprowadzali badania, ocenili, że błędy są w 90 proc. rosyjskiej dokumentacji medycznej.

bDfWFeYJ

Tych kwestii dotyczy jedno z śledztw okołosmoleńskich prowadzonych również przez zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej. Toczy się ono m.in. w sprawie nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Na 5 lipca na przesłuchanie w charakterze świadka został wezwany szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk.

Mimo sprzeciwu, ekshumacje będą

Decyzje o ekshumacjach spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie postanowień ws. ekshumacji. Prokuratura od początku stoi jednak na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. Ponadto w październiku 2016 r. ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.

bDfWFeZe
KOMENTARZE
(37)
Małpkarz
3 lata temu
To bardzo możliwe, że Lech był pijany, gdy tupolew walił w ziemię. Na pewno dzień wcześniej była w kancelarii niezła biba, do tego stopnia towarzystwo się schlało i zaczęło dokazywać, aż obudziła się Maria, żona Lecha, zeszła na dół i pijaczków rozgoniła. Niemożliwe zatem, skoro było tęgo, że Lech na drugi dzień rano był czysty. Na pewno nie był, zresztą sam fakt, że się spóźnił na odlot i samolot na niego czekał, był zły, naburmuszony a jego twarz nabrzmiała, jak to zwykle na dzień następny po u konesera. I nie wyobrażam sobie, znając Lecha, że jak już wszedł na pokład, to nie zaglądnął do magicznej szafeczki z małpkami w salonce VIP tupolewa. Na pewno "zaglądnął" skoro po sekcji trzygwiazdkowy pupil w stalowym mundurze lotczyka miał we krwi wyraźny poziom wódy. Dobrze tam i wesoło być musiało. Ale skończyło się tragicznie. Mógł Lech nie słuchać się ślepo Jarka, nie dzwonić do niego i nie pytać się, co robić dalej, jak piloci przekazali, że nie ma warunków do lądowania w Smoleńsku.
Forsa
3 lata temu
Brawo! Zaokrąglić do miliarda! Brawo! I tak za to, że Jarek kazał bratu zmusić załogę do lądowania w Smoleńsku za wszelką cenę, na ślepo, we mgle, z pogwałceniem wszystkich zasad bezpiecznego pilotażu i wszystkich reguł zdrowego rozsądku, tych pisanych i nie, z olaniem kategorycznych komunikatów systemu TAWS, nakazujących bezwzględne poderwanie maszyny, bo leci nosem w ziemię, i tak za cały ten bizantyjski festiwal, ten trupi teatr smoleński zapłacimy MY, PODATNICY, MY ZA TO ZAPŁACIMY! A wystarczy ujawnić ostatnią rozmowę Jarka z bratem, którą prowadzili na kilka minut przed rozwaleniem się samolotu, a sprawa się wyjaśnia w minutę.
Jarosław Kain...
3 lata temu
Jarosław jest Kainem Lecha! Jak tylko odsłuchałem ostatnią rozmowę bliźniaków z 10 kwietnia 2010 roku, nie mam innej opinii! Jarosław jest Kainem własnego brata! Po co mu kazał lecieć tego dnia do Katynia, skoro oficjalne obchody odbyły się trzy dni wcześniej, 70go kwietnia? Po co kazał nawtykać do samolotu kogo się tylko da, byle był ważny, przecież to i tak nie zmieniało faktu, że 7go kwietnia były obchody oficjalne, a 10-go kwietnia - prywatna wycieczka Lecha na rozkaz brata Jarosława, za państwowe pieniądze, żeby rozpocząć na tragicznie pomordowanych oficerach polskich w Katyniu kampanię o reelekcję Lecha, i tak z góry skazaną na sromotną porażkę, gdyż Lech miał zatrważający elektorat negatywny po zaledwie 4 latach nieudolnego bycia prezydentem własnego brata. Po co Jarek polecił bratu posłużyć się trzygwiazdkowym pupilem w stalowym mundurze lotnika, przyobiecać mu czwartą gwiazdkę i stołek "za wielką wodą" żeby tylko wymusić lądowanie w Smoleńsku na siłę, za wszelką cenę???
bDfWFeZf
Grzebulce
3 lata temu
Ujawnić ostatnią rozmowę Kaczyńskich i nie będzie potrzebne żadne grzebanie w ziemi, żadne miesięcznice, tygodnice i dziennice, żadne szczucie Polaka na Polaka, skończy się ten cały trupi festiwal smoleński a Jarek w popłochu ucieknie z Polski chyłkiem i w panice do swojej i swojego kolegi od interesów, Gąsiorowskeigo, ojczyzny, nad Morze Martwe
Jonasz czmyha
3 lata temu
Nie z szablami, tylko przeciera sobie szlak ucieczki do swoich, gdy zostanie ujawniona jego ostatnia rozmowa z bratem, w której polecał mu, co robić i kim się posłużyć, żeby zmusić załogę do wylądowania w Smoleńsku na ślepo, we mgle, wbrew zaleceniom wieży lotniska, pisanych krwią przepisach bezpiecznego pilotażu i nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi i kategorycznym, krytycznym komunikatom systemu TAWS, alarmującego, że samolot leci nosem w ziemie i nakazującym bezwzględne i natychmiastowe poderwanie go do góry.
Najnowsze komentarze (37)
Van Sutener
3 lata temu
Za części innych zwłok dołożone do trumny rodzina dostaje od Państwa do 300 tys złotych
Nikodem
3 lata temu
BANDA ZWYRODNIALCOW Z PISU Z NACZELNYM KATEM JAROSŁAWEM PASTWI SIĘ NAD RODZINAMI I ICH BLISKIMI OBY ZA TO ODPOWIEDZIELI .
ania
3 lata temu
czemu zatem nie przeprowadzono badan od razu w polsce swoich i dna, ni byloby dymu, a teraz robia eshumacje, i odszkodowania bira za to, no bo jak inaczej wyciagnac kase z budzetu, zobaczycie jakie pustki beda w kasie i defcyt po tym jak odejda, beda tworzyc dowody, wyciagac jakies papiery, przetwarzac bo tylko to im pozwala na utrzymywanie sie w siodle, niby Lper ma dowody, trzeba eshumowac, przeciez dal kaczynskiemu, no i? czemu Jarek tyle lat zwlekał? nie wiem ze polska jest takk duran i tego nie widzi,
pp
3 lata temu
Tyle zła na oczach milionów!!!
pp
3 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
pp
3 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
pp
3 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
pp
3 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
bDfWFeYX
pp
3 lata temu
Smród i tyle, co z tą Polską!!! Kiedyś przodkowie walczyli o Polskę, a dzisiaj w jasny dzień na oczach milionow Polaków tyle zła!!!
Jaca1968
3 lata temu
Ciekawe jak za 40 lat wszyscy będą postrzegać pis. Garstka betonu nadal będzie widzieć bohaterów, ale nawet do dziś można znaleźć twardogłowych wychwalających komunizm jako najlepszy system polityczny. Reszta pewnie na samą myśl o pisie będzie mocno nadużywać partykuły "mać" wkładając patriotycznie uprawiane zeszłoroczne buraki do gara i oglądając schabowego jedynie w TV. Wtedy jednak będzie już za późno, bo czasu cofnąć się nie da. Odstawcie coniedzielne opium i popatrzcie trzeźwo na Grecję i Węgry. Za durną politykę i rozdawnictwo naszych obecnych władz zapłacą nasze dzieci i wnuki oraz my na emeryturze z garnuszkiem pod kościołem. Nie zdziwię się jak następne pokolenia w podzięce za naszą (jako ogół) głupotę obetną emerytury i rent do 200-300 zł/mies. lub zlikwidują ZUS zupełnie. Powiedzą przehulaliście naszą przyszłość to w podzięce macie chłodne konsekwencje swojej głupoty i naiwności. I faktycznie wielką naiwnością jest liczyć, że będzie inaczej!
PiS #1
3 lata temu
0001 Prosty rachunek sumienia…:  p. Duda – to ja łamię nieustanie Konstytucję i podpisuję wszystko co mi każe Kaczor  p. Kurski – to ja wykończyłem Opole i TVP  p. Przyłębska- to ja wykończłam TK  p. Berczyński – to ja wykończyłem caracale,  p. Zalewska – to ja wykończyłam edukację,  p. Ziobro – to ja wykończyłem niezawisłe sądy,  p. Macierewicz – to ja wykończyłem polską armię,  p. Radziwiłł – to ja wykończyłem in vitro i polskie szpitale,  p. Szyszko – to ja wykończyłem puszcze i polskie drzewa,  p. Waszczykowski – to ja wykończyłem pozycję Polski na arenie międzynarodowej,  p. Piotrowicz – to ja wykończyłem Trybunał Konstytucyjny,  p. Gliński – to ja wykończyłem Muzeum II Wojny Światowej,  p. Rydzyk – to ja wykończyłem polski Kościół,  Podsumowanie:  p. Kaczyński – to ja wykończyłem Polskę i cały dorobek ostatnich 27 lat!!!
zdzicho55
3 lata temu
Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana: 1) na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego, 2) na zarządzenie prokuratora lub sądu, 3) na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel. Zgodnie z treścią rozporządzenia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, ekshumacja zwłok jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia i przeprowadzana powinna być we wczesnych godzinach rannych. Tak więc obecne ekshumacje to przestępstwo którym powinien się zając prokurator.........
YGT
3 lata temu
Według najnowszych wyników śledztwa nadkomisji Burczyńskiego i Tatusiewicza samolot i brzoza byli pijani.
Obłudny karze...
3 lata temu
Dzieje się tak aby wina nie leżała po stronie śp.Prezydenta.Zrobią wszystko,że tak nie będzie.Rob dobrze napisał-jest czarno na białym.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić