o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Eksperci PKW o projekcie nowej ordynacji wyborczej do samorządów: to może skończyć się katastrofą

24
Podziel się

Kilka dni temu PiS zaprezentował projekt ustawy, która ma zmienić ordynacje wyborczą. Politycy tego ugrupowania chcą, by to według niej odbyły się przyszłoroczne wybory samorządowy. - To się może skończyć katastrofą - ocenia jeden z ekspertów Państwowej Komisji Wyborczej.

PKW ma poważne zastrzeżenia do projektu zmian w ordynacji wyborczej
PKW ma poważne zastrzeżenia do projektu zmian w ordynacji wyborczej (Fotolia)
bESpzfEB

Onet.pl dotarł do treści opinii, jaką od kilku dni przygotowywali eksperci z Państwowej Komisji Wyborczej i którą mają w czwartek przedstawić przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński i szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Jest ona bardzo krytyczna wobec proponowanych przez PiS zmian.

Co nie podoba się ekspertom? Lista zastrzeżeń jest bardzo długa, jednak najważniejsze z nich związane są z planowanym tempem zmian. Projekt PiS zakłada m.in., że dwa miesiące od wejścia w życie ustawy, PKW będzie musiała powołać 16 wojewódzkich i 380 powiatowych komisarzy wyborczych (teraz - jak przypomina onet.pl - jest ich 51).

Zdaniem ekspertów PKW zabraknie czasu na weryfikację kandydatów. Poza tym, wygaśnięcie kadencji dotychczasowych komisarzy może sprawić, że nad przyszłorocznymi wyborami samorządowymi będą czuwać ludzie bez żadnego doświadczenia. Ekspertom nie podoba sie także fakt, że projekt ustawy nie wprowadza żadnych ograniczeń co do działalności politycznej kandydatów na komisarzy i ich przynależności do partii politycznych.

bESpzfED

Nowi komisarze będą mieli zaledwie 3 miesiące na podzielenie na nowo wszystkich jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze. Ekspert PKW w rozmowie z portalem onet.pl zwraca uwagę, że po wejściu w życie kodeksu wyborczego z 2011 r. każda rada gminy miała na wykonanie tego zadania 15 miesięcy.

Eksperci PKW zwracaja także uwagę na system informatyczny, którego awaria w 2014 roku doprowadziła do tego, że wyniki wyborów ogłoszono dopiero po tygodniu. Od tamtego czasu pracowano nad nowym systemem. Problem w tym, że był on dostosowany do obecnie obowiązujacej ordynacji wyborczej. Jej zmiana spowoduje, że cały system trzeba będzie tworzyć od nowa.

bESpzfEJ

- W ciągu kilku miesięcy nie da się przygotować nowego i dać gwarancji, że wszystko będzie w porządku - usłyszeli dziennikarze onet.pl w PKW.

Źródło: onet.pl

bESpzfFe
KOMENTARZE
(24)
scholke
4 lata temu
ZASTEPCY wojtow prezydentow itp itd TEZ DO WYMIANY!!!
Dziadek
4 lata temu
PiS swój elektorat karmi nienawiścią i obietnicami korzyści z grabieży przeciwników. To jest recepta Lenina. Tak samo się skończy jak w Związku Radzieckim. Gawiedź w to święcie wierzy ale finał będzie tragiczny.
Toni
4 lata temu
"nad przyszłorocznymi wyborami samorządowymi będą czuwać ludzie bez żadnego doświadczenia. " No i oto biega, jak wygra PiS to sprawy nie bedzie, jak przegra to bedzie falszerstwo.
bESpzfFf
ela
4 lata temu
To pochwal sie jak to firma organizuje mini wybory dla swoich pracownikow,czy ty znasz wszystkich I to byla twoja inicjatywa?
Grabarz
4 lata temu
PiS ma największe poparcie w szpitalach i na cmentarzach.
Ekspert
4 lata temu
Ci sami eksperci co szkolenia w Rosji przeszli w czasach PO?
Wyborca
4 lata temu
1930 – Przedterminowe wybory do Sejmu (tydzień później - do Senatu) - 85 lat temu
Ela
4 lata temu
PIS wygra wybory z 90 procentowym poparcie:) w pracy zrobiliśmy mini wybory na 1200osob na PIS ludzie oddali 1050 głosów reszta załogi się nie liczy, bo co tu liczyc:) Zamykać złodziejstwo. BRAWO PIS TAK TRZYMAĆ
marek
4 lata temu
jestem głęboko przekonany że pis przegra wszystkie wybory :-)
wszystko już ...
4 lata temu
No ludziska głupie, jeksperty- jarkowym przecież oto chodzi- zgodnie ze starą ordynacją nie mieliby szans na zwycięstwo w "terenie", ale jak się pochachmęci, oszuka nową- to będzie spektakularna "pis- victoria". nie będzie im jakiś Niemiec, albo Francuzik z Brukseli pluł w "narodowo- patriotyczną" buźkę pluł, że kantują wyborców podobnie jak... Putin :)))))))).
gfd
4 lata temu
jeses za pis...jestes za bezkarnoscia pedofili?
kolo
4 lata temu
"Nie ma takiej kary dla pedofila, żeby w jakikolwiek sposób odkupić to co zrobił". Bulwersujący wyrok w sprawie księdza pedofila – Razić może kara zasadnicza wynosząca rok pozbawienia wolności wymierzona w zawieszeniu na 3 lata, - w polsce rzadzili i rzadza mysliwi i pedofile
n
4 lata temu
"Nie ma takiej kary dla pedofila, żeby w jakikolwiek sposób odkupić to co zrobił". Bulwersujący wyrok w sprawie księdza pedofila – Razić może kara zasadnicza wynosząca rok pozbawienia wolności wymierzona w zawieszeniu na 3 lata,
bESpzfEX
ddd
4 lata temu
No cóż jak widąc próbuje się zrobić skok na ostatni bastion władzy obywateklskiej !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić