o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Elżbieta Chojna-Duch nie zasiądzie w TK. Politycy PiS nabrali wody w usta

13
Podziel się

Robert Jastrzębski, a nie Elżbieta Chojna-Duch został kandydatem PiS na stanowisko sędziego TK. Posłowie partii, z którymi rozmawialiśmy, nie chcieli komentować tej zmiany. Wyjątkiem był Marek Suski, który podzielił się z WP swoją opinią o Jastrzębskim.

Marek Suski chwali Roberta Jastrzębskiego, kandydata PiS na stanowisko sędziego TK
Marek Suski chwali Roberta Jastrzębskiego, kandydata PiS na stanowisko sędziego TK (East News, Andrzej Iwańczuk/Reporter)
bEabeqRh

Robert Jastrzębski został zgłoszony przez grupę 71 posłów PiS jako kandydat na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Rekomendację niedawnych klubowych kolegów mają też Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zgłosili oni Elżbiety Chojny-Duch.

Wirtualna Polska zapytała o powody takiej decyzji Sebastiana Kaletę. Poseł i wiceminister sprawiedliwości podpisał się pod kandydaturą Stanisława Piotrowicza. - Mam teraz inną sprawę w głowie. Przepraszam, nie odpowiem na to pytanie - powiedział Kaleta, rozłączając się.

Elżbieta Chojna-Duch nie zasiądzie w TK. Politycy PiS nabrali wody w usta

Tylko nieco bardziej rozmowny była Marek Suski. Minister w KPRM, przyznał, że nie wie, dlaczego kandydatura Chojny-Duch upadła. Co wie o Robercie Jastrzębskim? - Znakomity fachowiec, bardzo doświadczony. Takich teraz potrzeba w Trybunale - powiedział Suski w rozmowie z WP.

bEabeqRj

Kwestia wieku kandydatów PiS do TK była wielokrotnie poruszana. Choć jednym z założeń reformy sądownictwa było obniżenie wieku sędziów SN do 65 lat, to osoby wskazane przez rządzących są jeszcze starsze. Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz mają po 67 lat, a Elżbieta Chojna-Duch - 71.

Robert Jastrzębski zamiast Elżbiety Chojny-Duch. To były ekspert Sejmu

Robert Jastrzębski jest znacznie młodszy - studia prawnicze kończył dobre 20 lat później, niż pozostali wymienieni. Jeszcze 2 lata temu pracował na Wydziale Prawa i Administracji UW. Umowy mu nie przedłużono - jak sam twierdził, ze względu na jego opinię na temat TK, którą napisał na zlecenie Biura Analiz Sejmowych. Choć nie jest znawcą prawa konstytucyjnego, to w sporze o Trybunał stanął po stronie PiS.

bEabeqRp

Jastrzębski w tym samym czasie przygotował też ekspertyzę dot. reparacji za II wojnę światową, których chce domagać się PiS. Została ona przetłumaczona na 3 języki. Druga z zamówionych analiz - z której wynika, że Polska nie ma prawa ubiegać się o reparacje - nie została nawet odnotowana w archiwum BAS.

- To nie była przychylna rządowi, tylko prawdziwa analiza - mówi o pracy Jastrzębskiego Marek Suski. Pytany o to, czy zna jakieś inne analizy autorstwa kandydata do TK odparł, że "nie jest prawnikiem".

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEabeqRK
KOMENTARZE
(13)
123
rok temu
gęba która kłamie -popatrz w lustro WSTYD z butów słoma wychodzi
zdz
rok temu
Jastrzębski, to podobno historyk prawa a nie prawnik konstytucjonalista.A Mareczek jak najbardziej ma wiedzę i kompetencje do opiniowania.
baba
rok temu
caryca do garów.
bEabeqRL
Gt
rok temu
To coś wygląda jak kupa.
słuchaj
rok temu
halo.radio
Shrek
rok temu
To ten od Carycy?
as
rok temu
świniarnia lewacka nić nie wie i nie ma tematu do kwiczenia ojojoj niedobrze
as
rok temu
NABRALI WODY W USTA NO I DOBRZE ŻEBYŚCIE NIE LECIELI NA SKARGĘ DO LEWACKICH KOLESI W BRUKSELI I NIE KWICZELI NA CAŁY ŚWIAT
tgb
2 lata temu
gdzież tę starszą panią do tk, ją to do kruchty w toruniu, o tam jet jej mniejsce
as
2 lata temu
na lewackich szczujących świniarniach słychać tylko kwiczenie TO DOBRY ZNAK !
tupecik
2 lata temu
i co tu można komentować, idiotyczny uśmieszek tego niby polityka. On śmieje się z Was elektoracie pisowski i po wyborze ma radochę z Waszej głupoty.
lili
2 lata temu
TEN CZLOWIEK CYNIK I PRZESMIEWCA ZNAWCA OD PERUCZEK FRYZIER LUDZI BRAKUJE W PISIE ???TO NA KOGO JA GLOSOWALEM ????
ale jaja
2 lata temu
Suski na prezydenta. Będą niezłe jaja.
bEabeqRD
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić