REKLAMA
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Paweł Orlikowski12.03.19 (07:41)

Emerytura - jak żyć? ZUS pokazuje dane: kto i jak długo pobiera świadczenia

Najdłużej emerytury pobierają artyści, a najkrócej przedsiębiorcy. Gdyby opierać się o statystykę, średnio każda Polka i każdy Polak pobiera emeryturę przez 18 lat. Zagłębiając się w wyniki widać duże rozbieżności w różnych grupach zawodowych.
iStock.com

Artyści i przedsiębiorcy to skrajne grupy zawodowe w kontekście pobieranych świadczeń emerytalnych. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, artyści - głównie aktorzy, tancerze i śpiewacy - na emeryturze żyją najdłużej. Średnio pobierają świadczenia przez 25 lat.

REKLAMA

Po drugiej stronie znaleźli się przedsiębiorcy. Im ZUS wypłaca emerytury średnio przez 15 lat. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcy pracują dużo dłużej, nie mają prawa do wcześniejszej emerytury. Na krótki czas pobierania świadczeń emerytalnych wpływa też ich wcześniejszy tryb pracy i związny z nią stres.

Z kolei znaczna część artystów nadal ma prawo do wcześniejszej emerytury. Np. tancerze, akrobaci czy kaskaderzy mogą przejść na emeryturę już w wieku 40 lat, jeśli mowa o kobietach oraz w wieku 45 lat, gdy chodzi o mężczyzn.

Obejrzyj: 13. emerytura. "Podstawową kwestią jest to, że trzeba zdążyć"

Kolejnymi w grupie najdłużej żyjących na emeryturze są nauczyciele i górnicy. Dane ZUS wskazują, że nauczyciele średnio pobierają świadczenia emerytalne przez 24 lata i 9 miesięcy, a górnicy - rok krócej.

Relatywnie krótko świadczenia pobierają za to kolejarze oraz księża. Obie grupy żyją na emeryturze średnio przez ok. 19 lat.

Osoby, które umierają, automatycznie są pozbawiane świadczeń emerytalnych. ZUS określa je mianem osób, które "wyszły z systemu z powodu zgonu". Średnia wieku osób "wychodzących z systemu" to 78 lat. Dane potwierdzają, że wydłuża się średnia długość życia w Polsce - w porównaniu z 2005 r. wzrosła o 2 lata i 10 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij