o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Emerytura - jak żyć? ZUS pokazuje dane: kto i jak długo pobiera świadczenia

34
Podziel się

Najdłużej emerytury pobierają artyści, a najkrócej przedsiębiorcy. Gdyby opierać się o statystykę, średnio każda Polka i każdy Polak pobiera emeryturę przez 18 lat. Zagłębiając się w wyniki widać duże rozbieżności w różnych grupach zawodowych.

W grupie najdłużej żyjących na emeryturze są nauczyciele i górnicy.
W grupie najdłużej żyjących na emeryturze są nauczyciele i górnicy. (iStock.com)
bEEzlQSZ

Artyści i przedsiębiorcy to skrajne grupy zawodowe w kontekście pobieranych świadczeń emerytalnych. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, artyści - głównie aktorzy, tancerze i śpiewacy - na emeryturze żyją najdłużej. Średnio pobierają świadczenia przez 25 lat.

Po drugiej stronie znaleźli się przedsiębiorcy. Im ZUS wypłaca emerytury średnio przez 15 lat. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcy pracują dużo dłużej, nie mają prawa do wcześniejszej emerytury. Na krótki czas pobierania świadczeń emerytalnych wpływa też ich wcześniejszy tryb pracy i związny z nią stres.

bEEzlQTb

Z kolei znaczna część artystów nadal ma prawo do wcześniejszej emerytury. Np. tancerze, akrobaci czy kaskaderzy mogą przejść na emeryturę już w wieku 40 lat, jeśli mowa o kobietach oraz w wieku 45 lat, gdy chodzi o mężczyzn.

Zobacz także: Obejrzyj: 13. emerytura. "Podstawową kwestią jest to, że trzeba zdążyć"

Kolejnymi w grupie najdłużej żyjących na emeryturze są nauczyciele i górnicy. Dane ZUS wskazują, że nauczyciele średnio pobierają świadczenia emerytalne przez 24 lata i 9 miesięcy, a górnicy - rok krócej.

bEEzlQTh

Relatywnie krótko świadczenia pobierają za to kolejarze oraz księża. Obie grupy żyją na emeryturze średnio przez ok. 19 lat.

Osoby, które umierają, automatycznie są pozbawiane świadczeń emerytalnych. ZUS określa je mianem osób, które "wyszły z systemu z powodu zgonu". Średnia wieku osób "wychodzących z systemu" to 78 lat. Dane potwierdzają, że wydłuża się średnia długość życia w Polsce - w porównaniu z 2005 r. wzrosła o 2 lata i 10 miesięcy.

bEEzlQTi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEzlQTC
KOMENTARZE
(34)
jp2
9 miesięcy temu
Jak to się dzieje,że nauczyciele średnio pobierają świadczenia emerytalne przez 24 lata i 9 miesięcy zaś księża w większości pobierający emeryturę jak nauczyciele / nauka religii w szkołach/- relatywnie krótko świadczenia pobierają i żyją na emeryturze średnio przez ok. 19 lat. Dostają dwie emerytury / z ZUS oraz Funduszu kościelnego/ więc nie można się dziwić, że tak szybko umierają.
www.
3 lata temu
Tak czy inaczej to po czterdziestu latach pracy trzeba by zyc ze 120 lat by odebrac to co sie wplacilo zlodziejskiemu ZUSowi. Pewnie prawie polowa Polakow wieku emerytalnego nie dozywa a ich kasa idzie na roznego typu nierobow . Skoro wmawiaja nam ze sami odkladamy na swoja emeryture to czemu rodzina w spadku nie dostaje tego czego my nie zdazylismy odebrac - to jest zwykla piramida finansowa.
Kołoz
3 lata temu
Ciekawe ile lat bedą pobierać emerytury górnicy którzy przechodzili na nie w wieku 40 lat
bEEzlQTD
Oszukany
3 lata temu
GUS podaje średnią życia 78 lat to czemu ZUS do obliczania emerytury przyjmuje ponad 83 lata.
xxx
3 lata temu
kłamstwa
Nick
3 lata temu
Dlaczego płacę taki sam a nawet większy zus jak np. notariusz czy mundurowy, a emeryturę wyliczają mi dużo mniejszą. Niech mi ktoś to wytłumaczy gdzie tu jest równość i sprawiedliwość. A co więcej - ja robol wytwarzam prawdziwy dochód a oni to trutnie całkowicie mi niepotrzebni - wręcz szkodliwi.
Stefan Michni...
3 lata temu
Najdłużej i najwięcej emeryturę PObierają UBecy.
ooo
3 lata temu
Oprócz tego trzeba doliczyć leki tez sponsorowane przez państwo to w sumie " przestępcy z karuzeli " nie są aż tak dużym obciążeniem dla Państwa jak emeryt...
qas
3 lata temu
A najmłodsi emeryci - mundurówka. Trzydziesto-parolatkowie pobierają emerytury przez pól wieku, albo i lepiej ...
pauola
3 lata temu
won z zusem! ile jeszcze?????
Wiktor
3 lata temu
Opierasz się o słup; o ścianę, a jeśli statystykę za podstawę bierzesz, to opierasz się NA! A jeszcze lepiej: mówisz na podstawie..................
NINKA
3 lata temu
JEST TO JEDYNA INSTYTUCJA W POLSCE KTÓRA DZIAŁA JAKO BANKRUT KTÓRA OKRADA LUDZI W BIAŁY DZIEŃ - ZBIERASZ PIENIADZE CAŁE ŻYCIE UMRZESZ A RODZINA DOSTANIE WIELKIE G .... BO ZUS ZACACHMĘCI CAŁOŚĆ DA 4000 NA NIBY POCHÓWEK HA HA HA
nieemeryt
3 lata temu
znajomy ś.p., nie zdążył wziąć pierwszej wypłaty emerytury...
bEEzlQTv
Tu i teraz
3 lata temu
a co z politykami ?...czy złodziejstwo przedłuża czy skraca życie ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić