o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Emerytura zależna od liczby dzieci? Nowy pomysł rządu

166
Podziel się

Rząd uważa, że wysokość emerytury powinna być powiązana z liczbą posiadanych dzieci - podaje "Wyborcza". Pomysł "im więcej dzieci, tym wyższa emerytura" ma uratować system emerytalny przed zapaścią.

Liczba dzieci wpłynie na wysokość emerytury? Rząd myśli nad takim rozwiązaniem
Liczba dzieci wpłynie na wysokość emerytury? Rząd myśli nad takim rozwiązaniem (East News)
bECdUKWd

Im masz więcej dzieci, tym dostaniesz większą emeryturę. I odwrotnie - nie masz dzieci, na starość dostaniesz grosze. Taki pomysł ma według rządu uratować nasz system emerytalny przed zapaścią - informuje "Wyborcza", powołując się na osobę z otoczenia rządowego.

- Zupełnie spokojnie można sobie wyobrazić sytuację, w której pracujące dzieci przekazują cześć swoich dochodów rodzicom. Np. każde dziecko jest zobowiązane przekazać 1 proc. swojej pensji na rzecz każdego z rodziców - powiedziała "Wyborczej" osoba związana z rządem.

bECdUKWf

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Ta sama "osoba" wyjaśnia: "jeśli ktoś ma jedno dziecko i zarabia ono średnią krajową (obecnie jest to 5604 zł brutto), to ma dodatkowo 50 zł, a gdy ma 8 dzieci pracujących, to 400 zł. Ten procent byłby odliczany od podatku, a rodzic miałby prawo do dopisania tej kwoty do dochodu lub dopisania do kapitału emerytalnego. Oczywiście takie podejście będzie niedobre dla rolników, bo oni nie płacą podatku dochodowego".

Zobacz także: Obejrzyj: Ekspert o trzynastkach: dyskryminacja i wypychanie na emeryturę

Jak czytamy, pomysł popiera Barbara Socha, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. demografii. Zwróciliśmy się do resortu z pytaniem, czy faktycznie tak jest i czy rząd pracuje nad nowym rozwiązaniem. Resort nam odpowiedział, dementując: "Informujemy, że ministerstwo nie pracuje nad projektem powiązania wysokości emerytury z liczbą dzieci".

bECdUKWl

Money.pl już tydzień temu pytało o ten pomysł ekspertów. Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, jako przykład podaje Czechy. W kraju naszych południowych sąsiadów rzeczywiście system emerytalny jest pośrednio powiązany z dzietnością.

- Wiek emerytalny kobiet zależy od liczby dzieci. Dla bezdzietnych wynosi 63,5 roku, a dla matek pięciorga dzieci zmniejsza się już do 59 lat - mówi money.pl prezes Intytutu Emerytalnego.

Kolek zwraca również uwagę, że w żaden sposób liczba dzieci nie wpływa na wysokość emerytury. A mniej więcej takie rozwiązanie zasugerowała pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej.

bECdUKWm

Prof. Witold Orłowski nie wierzy w powodzenie takiego systemu. - Myślę, że jest to "wrzutka", która nie doczeka się realizacji - mówi money.pl.

Ekonomista zwraca bowiem uwagę, że taki system rodziłby szereg problemów. - Z czego te emerytury miałyby zostać wypłacane? A może trzeba by było zabrać wypracowane składki bezdzietnym? To byłoby niezgodne z konstytucją - twierdzi prof. Orłowski.

Jednak, jak podkreśla, w najbliższych latach nieuniknionym może się okazać inna reforma systemu emerytalnego.

bECdUKWn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECdUKWG
KOMENTARZE
(166)
Lila
rok temu
To jest dopiero paradoks życia. Po to harowaliśmy, bralismy nadgodziny żeby ta pensja jako tako wyglądała i zeby dało sie wyżyć, żeby na stare lata byc jeszcze w większym bagnie. Niektórzy przeciez zarabiaja minimum albo mniej. Millenialsi jeszcze sie załapią na rozsądne sumki z ppk, ale ich rodzice juz nie. Muszą skrobać grosze z miesiąca na miesiac
ASD
2 lata temu
PRĘDZEJ CZY PÓŻNIEJ I TAK TO SIĘ ROZLECI NIE POMIJAJĄC UE WIDZĘ CO SIĘ DZIEJĘ NA ŚW NIE LEPIEJ TYLKO GORZEJ MEDIA MYDLĄ NAM OCZY WYCISZAJĄ WSZYSTKO WOJ NA UK IMIGRANTÓW ZAMIESZKI WE FRANCI I WIELE INNYCH SZKODA MŁODYCH POKOLEŃ NIC NIE TRWA WIECZNIE
wstrętni
2 lata temu
Rząd nie wie, że młodzi w wiekszości po studiach zarabiają grosze. Po 2000-2500 na rękę, np w samorządzie warszawskim od 2008 roku. Nie każdy dostaje podwyżkę, awans czy nagrodę. Za co mają założyć rodzinę, kupić mieszkanie itd. I jeszcze ich karać, że nie mogą mieć tego co każdy chce - mieszkania, dzieci itd
bECdUKWH
mrec
2 lata temu
mam rodzinę wielodzietnej i wie co to wychowanie dobry pomysł
KATE
2 lata temu
Już nigdy nie zagłosuje na PiS. Coraz bardziej absurdalne pomysly.
jaki
2 lata temu
a większość fryzjerskich singli niech spada na drzewo fraierzy tfuu
marc
2 lata temu
zasadzisty pomysł brawo dla żądzących a single niech się bawią tylko nie kosztem wszystkich obywateli brawwwo
asddsa
2 lata temu
Stop hejt, wiem przepraszam ale (k) niech (w) mi z rządu...
lol
2 lata temu
Chyba ich już całkiem pogieło.
aqurat
2 lata temu
Z tym do akurat się zgodzę nie masz dzieci odkładaj na emeryturę, zamiast wakacji ... wiadomo, że na emeryturę będą pracowały przyszłe pokolenia !nie zrobiłeś go dla siebie ! to odłóż już teraz - PROSTE
fazi
2 lata temu
frajery z rzadu leczyc sie na głowe
fazi
2 lata temu
rzad fra.................ski i tyle
Tojad
2 lata temu
Rząd dementuje, a Wybiórcza bije pianę...
bECdUKWz
fazi
2 lata temu
hehee emerytura od dzieci dobre ciekawe co te fra.................jeszcze wymysla
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić