o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Emerytury z ZUS. Polacy nie nadążają za zmianami

26
Podziel się

Zdecydowana większość Polaków nie jest na bieżąco ze zmianami w systemie emerytalnym, wynika z badania Nationale-Nederlanden. A w grupie, która coś jednak wie na ten temat, dominują osoby starsze, dodają eksperci. "Pomyślę o tym jutro" - to podejście młodych Polaków, a to może oznaczać w wielu przypadkach głodowe emerytury.

Emerytury z ZUS. Polacy mają małą wiedzę i nie oszczędzają
Emerytury z ZUS. Polacy mają małą wiedzę i nie oszczędzają (iStock.com)
bDUnozQR

Większość Polaków nie potrafi wyjaśnić, o co chodzi w ostatnich zmianach w emeryturach - takich jak przekształcenie środków z OFE w Indywidualne Konta Emerytalne - czytamy w analizie Nationale-Nederlanden.

- W grupie osób, które słyszały cokolwiek na ten temat przeważają osoby starsze. Niestety, nawet one nie potrafią wskazać, na czym będzie polegała ta zmiana - czytamy również w analizie ubezpieczyciela.

Według analityków, potwierdzają to również liczby. Na koniec 2018 r. IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) posiadało 995,7 tys. Polaków, natomiast IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) – 730,4 tys. - To kropla w morzu potrzeb 38-milionowego kraju, w którym już obecnie ponad 8 mln osób jest na emeryturze - mówi Joanna Walczuk, ekspertka Nationale-Nederlanden.

bDUnozQT
Zobacz także: "Emerytura obywatelska nie jest remedium". Prezes ZUS mówi wprost. Obejrzyj wideo:

Według analityków brak wiedzy może wynikać również z tego, że Polacy po prostu nie mają zaufania do sytemu emerytalnego. - Przy aktualnych dyskusjach publicznych w sprawie przekształcenia OFE w IKE oraz modyfikacjach drugiego i trzeciego filaru, Polacy wyrobili sobie przekonanie, że nie można mieć pewności, czy obecny system emerytalny nie zmieni się w czasie, gdy oni przejdą na emeryturę - dodaje Walczuk.

bDUnozQZ

Zdaniem ekspertki, u większości Polaków, zwłaszcza młodych, dominuje podejście do emerytury, którego symbolem może być cytat z bohaterki „Przeminęło z wiatrem” - “Pomyślę o tym jutro”. To może oznaczać w wielu przypadkach głodowe emerytury.

- Często takie "granie na zwłokę" ciągnie się latami, tymczasem skuteczne oszczędzanie wymaga prostych mechanizmów. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy w momencie, gdy na naszym koncie pojawia się wynagrodzenie. Można zacząć od symbolicznych kwot, ale odkładanych systematycznie. Ważne, aby zgromadzone fundusze nie były dla nas łatwo dostępne. Nawet niewielkie oszczędności pomogą nam w sytuacji nieprzewidzianych wydatków – dodaje Joanna Walczuk.

Według najnowszych danych ZUS średnia emerytura wynosi obecnie 2236,84 zł brutto.

Emerytury. Nie wiemy nic i nie oszczędzamy

Eksperci już teraz alarmują, że emerytury dzisiejszych 20-, 30- i 40-latków będą znacznie niższe niż ich rodziców. Przyczyną tak negatywnych prognoz jest przede wszystkim demografia. Proporcja emerytów do osób pracujących jest coraz bardziej niekorzystna, a trend jest negatywny.

bDUnozRa

- Na rynek pracy wchodzą kolejne roczniki niżu demograficznego, społeczeństwo się starzeje, co w oczywisty sposób przełoży się na proporcję płatników składek do świadczeniobiorców - mówi Monika Szlosek, Dyrektor Departamentu Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Banku.

Potwierdzają to prognozy ZUS. Według nich, o ile dziś na jednego emeryta w Polsce pracują ponad trzy osoby, to w okolicach roku 2060 będzie to już tylko jedna. Liczba urodzeń jest obecnie niemal o połowę niższa niż na początku lat 80. Taki stan rzeczy już od wielu lat nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń.

Dla wielu osób jedynym sposobem na podniesienie swojej przyszłej emerytury jest oszczędzanie.

bDUnozRb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUnozRu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Phaeton
rok temu
Czym mamy sie interesować? Tymi wirtualnymi pieniędzmi, których zapewne nigdy nie zobaczymy? To co się dzieje w OFE jest nic nie znaczące, jak przyjdzie co do czego, to i tak pieniędzy nie będzie.
gnago
rok temu
Niestety postępowanie "elit:" skłania do olewania. Zmiany przepisów i ignorowanie obowiązków państwa zawartych w konstytucji skłania młodych ludzi do balowania. Odkładanie na przyszłość jak ceny metra mieszkania rosną niebotycznie w stosunku do aktualnych zarobków
kaszanka
rok temu
Problem jest poważny, ale troszeczkę inny.. ludzie młodzi po prostu nie chcą się babrać w takie głupoty, kiedy widzisz, że zarabiasz 2000 załóżmy a na ZUS i inne opłaty pracodawca płaci drugie tyle to połowa wybierze "ciemną stronę mocy" i albo pracuje na czarno albo ucieka za granice! To takie trudne do zrozumienia?? System jest skomplikowany, a młodym coraz trudniej jest zrozumieć tabliczkę mnożenia więc gdzie oni do tych wszystkich składek, odliczeń, opłat...
bDUnozRv
pamiętam
rok temu
Moi rodzice (jak żyli) chcieli mieć emerytury trochę większe i odkładali w banku ale niestety Balcerowicz spowodował że ich oszczędności nagle stały się takie że nie było ich stać na kultowe "waciki" pomimo przeszło trzydziestoletnich oszczędności. Ludziom banki zabrały oszczędności majątek narodowy który budowali rodzice poszedł w ręce kolesi a oni teraz wzywają do oszczędzania na emerytury.
maria
rok temu
wkurza mnie to gadanie ze na moja emeryture pracuja czyjes dzieci!! co za bzdura! a do pracy to ja co dzien chodze x przyjemnosci!!! pracuje sama na emeryture ile to zus setek tysiecy zlotych juz mi zabral!!! niech odda mi to co zabral a ja sama dobie bede dysponoeac tymi pieniedzmi!!!
Najnowsze komentarze (26)
weronisia
rok temu
Ja szczerze to trochę się boję mojej emerytury. Co prawda ona jeszcze daleko jest przede mną, ale może zamiast czekać i później tylko się rozczarować to powinna skorzystać z takiej pomocy jaką jest udział w pracowniczych planach kapitałowych. W końcu zawsze można coś zyskać
obywatel
rok temu
Ci co nie płacili ZUS i tak wychodzą lepiej,socjale,domy aktora i inne zakamuflowane,
Rfjb
rok temu
To może jednak now płacic eskimosom 400 miliardów ,ktôre. chcą od nas wydusić
Kubizm
rok temu
Trzeba odkładać do świnki porcelanowej. Po osiągnięciu wieku emerytalnego trzeba rozbić świnkę, wyjąć pieniądze, kupić w kantorze dolary i zainwestować w obligacje. Pieniędzmi z obligacji można potem opłacać sobie zakup waty cukrowej. To jest bardzo dobrze!
stringfellow ...
rok temu
A dlaczego niby odkładane pieniądze nie powinny być dla nas łatwo dostępne, bo mamy je wpłacać na konta, które później jak zwykle obrabuje rząd po, albo PiS? Moja kasa i to ja powinienem mieć prawo do nich kiedykolwiek i na cokolwiek!
Eyxjs
rok temu
Dlatego wyjechałem i pracuje zagranicą. Tu wpadam tylko do rodzinki i jest spoko. Emerytura holenderska napewno ciekawsza od polskiej i pewniejsza
Jurek
rok temu
Większość Polaków nie wie że obecnie rząd prowadzi świadomą politykę obniżenia wszystkich wypłacanych emerytur. Dzieje się to corocznie w wyniku waloryzacji która praktycznie nie uwzględnia przyrostu płac od których płacone są składki. Składki rosną a emerytury nie. Już w najbliższej przyszłości trzeba będzie trzeba podnieść procentową składkę emerytalną.
mk115
rok temu
Nie dajcie się zwieść i weżcie pod uwagę to, że jeżeli będziecie płacić niskie składki zus, to będziecie mieli nędzne emerytury, pozdrawiam.
bDUnozRn
Ogar
rok temu
To po co ten zus,tylko panstwo na tym zyskuje kradnie ludziom kasę. Lepiej ta kase kazdy pracownik ma na swoim osobnym koncie takie oszczedzanie rozumiem a nie dosc ze kradna to jeszcze przestrzegaja zeby dodatkowo oszczedzac. Wstyd.
pacyfista
rok temu
na 40-letnich emerytów mundurowych płacił nie będę.... .
DONALD
rok temu
oddaj moja kasę z OFE !!!
analityk
rok temu
Kolejny złodziejski plan rządu. na zachętę dadzą 1000 ciemnemu człowiekowi a ograbią go z "2000".
przytulania
rok temu
Ledwo starcza od wypłaty do wypłaty, więc z czego mamy oszczędzać?
wania
rok temu
Ta Bruksela to krew nam wyśsie.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić