o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Emigracja się już nie opłaca. Na Wyspach nasi rodacy zarabiają gorzej niż w kraju. Realnie

164
Podziel się

Za granicą nasi emigranci zarabiają więcej, ale też wydają więcej, bo życie jest droższe. Jeśli porównać ceny w Polsce i na Zachodzie, to wygląda na to, że emigracja jest już nieopłacalna. Przynajmniej do Wielkiej Brytanii i Holandii. A za sześć lat także do Niemiec.

Za granicą zarabia się więcej, ale też więcej wydaje się w sklepach. W rezultacie Polakom nie żyje się tam już dużo lepiej niż u nas w kraju
Za granicą zarabia się więcej, ale też więcej wydaje się w sklepach. W rezultacie Polakom nie żyje się tam już dużo lepiej niż u nas w kraju (123RF)
bDnhoZZx

Ponad połowa polskich emigrantów wróciłaby do kraju, gdyby mogli tu zarabiać przynajmniej 3,5 tys. zł na rękę - wynika z raportu NBP o zarobkach Polaków za granicą. Tak deklarują sami zainteresowani.

Najmniejsze wymagania mają ci, którzy pracują w Norwegii. Dlaczego akurat oni? Prawdopodobnie przez tamtejszą drożyznę. Przewaga zarobków norweskich nad polskimi jest olbrzymia, ale widać ją wtedy, gdy z norweskimi zarobkami przyjedzie się do Polski na zakupy. Jeśli żyje się w Norwegii, to już tak pięknie to nie wygląda.

Według wyliczeń NBP mediana zarobków Polaków (oznacza ona, że dokładnie połowa naszych rodaków zarabia więcej, a połowa mniej) zbliżona jest do 6 tys. zł na rękę w czterech badanych krajach: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii. Najniższe pensje (około 5,5 tys. zł netto) są w Niemczech. Najwyższe - w Wielkiej Brytanii (około 6,2 tys. zł netto).

bDnhoZZz

Zobacz też: "Powrotów nie będzie". Brexit utrudni życie, ale nie wypchnie Polaków z Wielkiej Brytanii

To wszystko kwoty zbliżone do płacy minimalnej w tych krajach. Z wyjątkiem Norwegii, gdzie nie ma ustawowo ustalonych minimalnych zarobków. W Niemczech płaca minimalna wynosi w przeliczeniu na złotego około 4,1 tys. zł netto, w Wielkiej Brytanii 4,9 tys. zł, a w Holandii 5,2 tys. zł.

Jak zarobki emigrantów mają się do tych w naszych kraju? Medianę wynagrodzeń Główny Urząd Statystyczny prezentuje rzadko - co dwa lata - ostatnio w ubiegłym roku z aktualizacją danych na październik 2016. Ale licząc w proporcji do średniej płacy można oszacować, że mediana wzrosła do około 4 tys. zł brutto, co przy umowie o pracę daje 2,85 tys. zł na rękę. Jak widać, to nawet nie jest połowa tego, co dostają emigranci na Zachodzie.

bDnhoZZF

Pensja to pensja, ale są jeszcze ceny

Jest jednak jedno "ale". Nie tylko płace u nas są niższe, ale i ceny. Za te same pieniądze w Polsce kupimy o wiele więcej niż we wspomnianych wyżej krajach. Dane Eurostatu wskazują, że licząc koszyk konsumpcji bieżącej, taniej niż u nas w Unii Europejskiej jest tylko w Bułgarii i Rumunii - w pozostałych krajach życie jest droższe niż w Polsce. I to często dużo droższe.

Według Eurostatu ceny w Wielkiej Brytanii są o 117 proc. wyższe niż w Polsce, w Holandii o 111 proc., a w Niemczech o 92 proc. To średnia. Dużo tańsze u nas są przede wszystkim ceny opłat za mieszkania, usługi telekomunikacyjne, ale i żywność.

Jeśli wziąć ceny pod uwagę, to 6 tys. zł na emigracji równe jest wartością zarobkom w Polsce na poziomie 2,77 tys. zł w przypadku zestawienia z kosztami życia w Wielkiej Brytanii, 2,84 tys. zł w Holandii i 3,13 tys. zł w Niemczech. Realnie (uwzględniając ceny) polscy emigranci na Wyspach i w Holandii już właściwie zarabiają mniej, niż Polacy u siebie w kraju. Natomiast w przypadku emigracji niemieckiej sytuacja powinna wyrównać się za sześć lat.

bDnhoZZG

zarobki emigrantow

Bo samochód jest łatwiej kupić

Ludzie jednak różnie postrzegają rzeczywistość. Jeśli przelicza się na ceny samochodów, to łatwiej będzie sobie "sprawić furę" za zarobki za granicą i łatwiej też do nich kupić paliwo. Zwykle takich porównań używają komentujący teksty o relacjach cen między krajami na money.pl.

Ceny samochodów różnią się w Europie, ale nie są to różnice porażające. Podobnie jest z cenami paliw. Ale nie samym samochodem przecież człowiek żyje.

Jeśli wziąć pod uwagę całą resztę kosztów, to właściwie pozostawać na emigracji z pensją rzędu 6 tys. zł nie bardzo jest już sens. Połowa Polaków, jeśli dobrze policzy, to wybierze powrót.

bDnhoZZH

Oczywiście można mieć jeszcze nadzieję, że zarobki w końcu się na emigracji odbiją, w końcu "sufit" za granicą zawieszony jest wysoko… A w Polsce płace rosną szybciej.

Roczny wzrost zarobków z uwzględnieniem inflacji wyniósł u nas 2,6 proc. w czerwcu. Tymczasem w Wielkiej Brytanii pensje rosły ostatnio w realnym tempie 1,4 proc., w Niemczech o 0,9 proc., a w Holandii, uwzględniając wzrost cen, nawet spadły - o 1,1 proc.

Jeśli dynamika płac się u nas utrzyma, to za sześć lat nie będzie się opłacało zarabiać odpowiednika obecnych 6 tys. zł. nawet w Niemczech. Więcej z uwzględnieniem cen będzie szansa dostać za pracę w Polsce.

bDnhoZZI

Szykują się powroty?

Aż 46 proc. polskich emigrantów deklaruje, że wyjechało, bo w Polsce się za mało zarabia. 19 proc. przez brak pracy. Ci ostatni prawdopodobnie wyjeżdżali lata temu - lub z województwa warmińsko-mazurskiego, bo tam nadal jest stosunkowo spory problem ze znalezieniem pracy.

Ci pierwsi mają teraz materiał do przemyśleń. Jeśli przyjeżdżają na wakacje do Polski, to faktycznie mogą się czuć jak królowie. Na co dzień na emigracji z pensją wartą około 6 tys. zł netto realnie mają życie na tym samym poziomie, co przeciętny Polak z pensją 2,85 tys. zł w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnhpaaa
KOMENTARZE
(164)
dfg
rok temu
HAHA co to za propaganda, "Morliny Kiełbasa Morlińska Z Piersi Kurczaka" 6.45zl w UK 2.7£, jogurt jogobelli 400g w Polsce 4zl w UK 0.9-0.99£, w tej chwili zarabiam 3k£ miesiecznie, w Polsce zarabialbym 3k zl, gdzie kupie wiecej?
miki
rok temu
tak,tak 6tys netto w Norwegii !! buhaha.. 3 tyś to ja płace za wynajem kawalerki... a zarabiam ponad 15 tys netto .. autor nie wiem skąd bierze dane ...albo co bierze..
Janusz Polska...
rok temu
niektórym się we łbach pomieszało, szwagier kupuje chemię w Niemczech, siostra przywozi z Londynu bo taniej tracą ci którzy chodzą do lokali, korzystają z drogich usług paliwo dzięki obasrajtkowi już dogoniliśmy nawet przegoniliśmy
bDnhpaab
Taka prawda
rok temu
500 funtów wystarcza nam na cały miesiąc na jedzenie. 2 osoby. W Polsce za 500 złotych to byśmy z głodu umarli
.
rok temu
2850 zl na reke ? W lodzkim dostaniesz umowe o dzielo na pol etatu. 6 lat remu dostalem oferte z posredniaka do sklepu " wszystko za cztery zlote" pani zaoferowala mi 2.5 za godzine na reke dlatego wyjechalem" moja zona ma dwa kierunki studiow biegle 3 jezyki w polsce zarabiala 2000 w biurze 6 lat temu a w holandii ma 1600 euro ja 1700 po 3 latach mamy dom, 2 samochody 2 dzieci ( bez 500+) wakacje co roku bez wyrzeczen bez liczenia kazdego grosza jak to robilem w Polsce
Najnowsze komentarze (164)
przep....
rok temu
Polacy wracajcie do kraju! Tu będziecie bezpieczni, gdy przyjdzie to co ma nadejść na Niemcy , Francję, Wielką Brytanię, Norwegię, Finlandię, Holandię, Belgię. Polska najmniej poniesie szkody!
ak1980
rok temu
ciekawe ile polaków zarabia 6000 netto u nas w kraju,nie róbcie sie śmieszni
Great gatsby ...
rok temu
Mieszkam w usa ,jezdze do polski na wakcje za kazdym razem a jezdze co dwa trzy lata widze poprawe ale nie na tyle zeby wracac zeby wyjsc na zero musial bym zarabiac 50 zloty na godzine w usa mam130 zeta na godzine takze to jeszcze potrwa i chyba jednak do emerytury poczekam w usa
KOP-2
rok temu
Propaganda pisowaska .
Artur
rok temu
Ale bzdury, jestem lakiernikiem samochodowym, w pl w 2012 roku zarabialem 2000 zł, mieszkam w Danii i zarabiam 18 tys koron na rękę i szukałem pracy w Polsce bo chciałem wrócić to znalazłem za 2400 na umowie śmieciowej, po 10 h od pon do pt i soboty po 8h bo super, wrócić i być niewolnikiem. A gdzie czas na pasję i inne rzeczy?
Nick
rok temu
Kompletna bzdura. Mieszkam w Toronto. W Polsce wcale nie jest duzo taniej. A zarobki sa 3-4 razy nizsze. I emerytura glodowa.
Diork
rok temu
W PL tańsza to jest wóda i fajki, tak poza tym różnic nie widzę...
Moxy
rok temu
Jestem kierowcą Busa na Europie zjechałem całą unię i stwierdzam że życie jest drogie zarabiam 6 tys zł i nie stać mnie na wielkie wydawanie za granicą kupuje jedzenie w Polsce bo jest taniej za granicą tylko potrzebne . Zauważyłem jeżdżąc po uni że Polacy za granicą oszczędnie żyją bo inaczej by nic nie oszczedzili tylko garstka osób jest zadowolona bo im się udało więc kochani emigranci nie ubarwiajcie życia za granicą bo nie jest kolorowo
bDnhoZZT
Olo
rok temu
Kuzyn siedzi w UK już 10lat i niczego się jeszcze nie dorobił. Pracuje w budowlance i wykańcza wnętrza... Ciągle na wynajętym.
Stary matros
rok temu
Nie do końca prawda. Dla marynarzy cenne jest brytyjska rezydencja podatkowa. 6 miesiecy w roku na statku w żegludze międzynarodowej zwalnia w UK od podatku dochodowego. To samo jest w Portugalii, Rosjii, Indiach i paru innych krajach. Rezydencja podatkowa Filipin oznacza zero podatku bez względu na czas na statku w zegludze międzynarodowej.
AO
rok temu
Kto pisał te glupoty? Mateuszek kłamczuszek?
Domino
rok temu
Mieszkam w Toronto Tygodniowo mam 1200 dola can Mieszkanie 1700 Życie drogie Gdzie tak się w Anglii zarabia
Bla
rok temu
Ktoś na glowe upadl p.sowska propaganda
koalicja obyw...
rok temu
POwrócą POganie będzie 5 zł za godzinę
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić