Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

#enigma Zakazana liczba. Mogą cię za nią aresztować

3
Podziel się:

Istnieje pewna liczna pierwsza, przez którą możesz trafić za kratki w USA. Wystarczy, że opublikujesz ją na stronie internetowej. W konflikt z prawem możesz wejść nawet, jeśli zapiszesz ją tylko na kilku oddzielnych karteczkach.

#enigma Zakazana liczba. Mogą cię za nią aresztować
(Shutterstock.com)

Co jest takiego groźnego w tej liczbie? Chodzi o szyfrowanie i tzw. Digital Millennium Copyright Act (DMCA), amerykańską ustawę zabraniającą rozpowszechniania technologii, które mogą ułatwić nielegalne kopiowanie z sieci dzieł autorskich - wyjaśnia news.com.au.

Tajemnicą Poliszynela jest, że liczba pierwsza może być użyta do odkodowania np. płyty DVD. Za jej pomocą mógłby został napisany program, dzięki któremu użytkownicy mogliby skopiować zaszyfrowaną zawartość. Szczegóły objęte są tajemnicą, ale wiadomo, że chodzi o liczbę zawierającą tysiące cyfr. Jej ujawnienie niesie za sobą poważne konsekwencje prawne w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: Na czym polega szyfrowanie za pomocą liczby pierwszej?

Liczby pierwsze to liczby naturalne, które dzielą się tylko przez jeden i siebie samą. Największa z nich składa się z 22 338 618 cyfr. Nad odkrywaniem kolejnych pracują komputery, a nie ludzie. Tylko one radzą sobie z tak ogromnymi liczbami.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
add
7 lat temu
"Największa z nich składa się z 22 338 618 cyfr. Nad odkrywaniem kolejnych pracują komputery". Ciekawe, że niby jest największa, a jednak pracują nad znalezieniem jeszcze większej. Warto byłoby napisać "największa znana".
q
7 lat temu
A jak znajdę większą liczbę pierwszą, to też mnie aresztują? A jak udowodnię hipotezę Riemanna, czy też mnie zamkną, bo dzięki niej będzie można oszacować, położenie innych liczb pierwszych? Redaktorko zastanów się czasem, co piszesz.
a
7 lat temu
Ten artykuł nie odbiega od ogólnego poziomu na o2. Jest napisany (sklecony) do dup/y. Ścigany to możesz być ewentualnie, gdy opublikujesz dany klucz i wyjawisz do czego służy, a nie wtedy, gdy opublikujesz sobie po prostu jakiś (dowolny) ciąg cyfr, nawet jeśli dodasz, że jest to akurat liczba pierwsza.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić