Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Erupcja wulkanu Krakatau. Wybuch było słychać 150 km dalej

275

W Indonezji doszło do erupcji wulkanu Krakatau. Wybuch słyszeli mieszkańcy Dżakarty, znajdującej się 150 km dalej. Poprzednia erupcja doprowadziła do powstania tsunami, które zabiło ponad 400 osób.

Erupcja wulkanu Krakatau. Wybuch było słychać 150 km dalej
(YouTube)

U wybrzeży Indonezji wybuchł słynny wulkan Krakatau. Popiół został z wyrzucony z ogromną siłą na odległość 15 km. Cała okolic zasnuta jest duszącym dymem.

Doszło do dwóch erupcji w odstępie ok. 40 minut. Pierwsza nastąpiła 10 kwietnia o godzinie 21.58 czasu lokalnego (16.58 w Polsce), druga o godzinie 22.35 (17.35) i trwa do tej pory. Z Krakatau wciąż wydobywa się lawa i dym

Mieszkańcy Dżakarty, oddalonej o 150 km, słyszeli wybuchy. Raport o aktywności wulkanicznej z Centrum Wulkanologii i łagodzenia skutków katastrof geologicznych (PVMBG), mówi, że pierwsza erupcja trwała minutę i 12 sekund. Popiół i dym został wyrzucony na wysokość 200 metrów. Druga erupcja była poważniejsza. Na zdjęciach satelitarnych widać słupy dymu i popiołu wyrzucane na 15 km w niebo.

Zobacz także: Zobacz także: Dziwna dziura na Marsie. Badacze nie wiedzą, skąd taki kształt

Jest to największa aktywność Krakatau od 2018 roku. Wtedy wybuch spowodował silne tsunami, które zabiło ponad 400 osób. Kilka tysięcy osób zostało rannych, a większość domów z okolicznych miejscowości nie przetrwała.

Do najgroźniejszej erupcji doszło jednak w 1883 roku. Była najbardziej gwałtowną i katastrofalną we współczesnym świecie. Jej siłę wybuchową określono na 13 tys. razy większą od bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Po erupcji powstało tsunami. Łącznie aż 165 wsi i miast uległo zniszczeniu, a zginęło ponad 36 tys. osób.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić