o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Europejska Noc Muzeów. Za darmo, ale w kolejkach

4
Podziel się

Europejska Noc Muzeów to jedno z tych wydarzeń, na które Polacy czekają przez cały rok. Za darmo lub symboliczną złotówkę można zwiedzać słynne obiekty i korzystać z atrakcji w całym kraju. To już dziś - 19 maja.

Kolejki są pewne jak w banku, ale warto odstać swoje tej nocy
Kolejki są pewne jak w banku, ale warto odstać swoje tej nocy (PAP, Marcin Bielecki)
bESLetcR

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w 1997 roku w Berlinie. Ze względu na duże zainteresowanie w akcję zaczęły wchodzić inne europejskie miasta, Polska dołączyła w 2003 roku.

Wydarzenie do polskich muzeów i innych instytucji zawsze przyciąga tłumy. Chętni na odwiedzenie placówek potrafią stać w kolejkach nawet kilka godzin, by w nocy wejść dodanego obiektu za darmo lub symboliczną złotówkę.

W inicjatywie bierze udział kilkaset miast w całej Europie, a atrakcji nie brakuje. Można zwiedzać galerie, muzea, browary, fabryki, instytucje kultury, teatry, a czasem nawet remizy czy komendy Policji. Zwiedzających często wożą stare autobusy lub tramwaje. Ludzi na ulicach nie brakuje. Większość wydarzeń zaczyna się już późnym popołudniem i trwa do godz. 1:00 w nocy. Szczegółowych programów najlepiej szukać na stronach internetowych miast lub konkretnych obiektów

bESLetcT

W Warszawie 19 maja wejdziemy za darmo do niemal 250 instytucji. Wśród nich są te najważniejsze i najpopularniejsze, jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Centrum Nauki Kopernik. W wielu miejscach przygotowano specjalne wystawy. Przykładowo w Muzeum POLIN będziemy mogli wziąć udział w projekcie "Obcy w domu. Wokół marca '68". Na specjalnie przygotowanej scenie, Centrum Nauki Kopernik wraz z firmą Samsung zaprezentują pokazy naukowe.

Noc Muzeów w Trójmieście zapowiada się szczególnie interesująco. A to dlatego, że biorą w niej udział nie tylko Gdańsk, Gdynia i Sopot, ale też m.in. Wejherowo, Rumia, Tczew, Malbork, Kwidzyn i Hel. Jednym z miejsc, które warto zobaczyć w najbliższą sobotę, będzie Muzeum Narodowe w Gdańsku. Zostanie zaprezentowany w nim nigdy dotąd nie pokazywany publicznie zbiór rycin Rembrandta. - To unikatowy, bardzo cenny zbiór. W nocnym spotkaniu weźmie udział kustosz muzealny, który opowie gościom o nim, w tym o cechach, które stanowią o jego bezcennej wartości. Na miejscu będą także konserwatorzy sztuki, którzy z kolei opowiedzą o dotychczasowym przebiegu prac nad rycinami oraz o planowanych zabiegach, jakim mają zostać one poddane - mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Zobacz także: Zobacz, jak wyglądała Noc Muzeów w Warszawie w 2017 roku:
bESLetcZ

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w siedzibach przy ul. św. Jana 10 oraz przy ul. Józefowskiej 102 udostępni zwiedzającym m.in. dokumenty z Powstań Śląskich i plebiscytu 1921 r. Każdy będzie miał też okazję zrobić sobie zdjęcie w stylizacji z lat 20. XX wieku.

We Wrocławiu drzwi dla gości będą otwarte do godz. 1:00 w nocy w 84 instytucjach kultury. Na liście obiektów znajdą się m.in. Centrum Sztuki WRO, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Architektury i Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Na wystawy dotrzemy linią tramwajową M1, po której będą jeździć zabytkowe tramwaje.

W Poznaniu wydarzenie podzielono na 7 ścieżek zwiedzania: "Muzeum Utracone, "Z dzieciakami", "Kobiecy Wątek", "Silent Disco", "Ścieżka Raczyńskich", "Dla fanów wojskowości" oraz "Dizajnerska Noc Muzeów". Wybierając jedną z nich dowiemy się chociażby, jak wypiekane są rogale świętomarcińskie w Rogalowym Muzeum.

bESLetda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik z Nocy Muzeów? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESLetdu
KOMENTARZE
(4)
Maciej
4 lata temu
"To już dziś - 19 maja" - przeczytałem 23. maja :P.
Mjrek
4 lata temu
Jarek oni tobie brzozy nie posądza
Pisok
4 lata temu
To sie Jarek nie popisal????? Bym se go za darmo pooglaali
bESLetdv
aa
4 lata temu
EE Grażyna cho no za darmo muzeum otwierają.. No cho
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić