o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Europejska płaca minimalna. KE rozpoczyna prace nad projektem

20
Podziel się

"Sprawiedliwa płaca minimalna" - tak o nowym pomyśle Brukseli mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Projekt KE ma objąć wszystkie państwa członkowskie. Najbogatsza część UE nie zgadza się na wprowadzenie odgórnej płacy minimalnej.

Ursula von der Leyen chciałaby, żeby europejska płaca minimalna była "sprawiedliwa".
Ursula von der Leyen chciałaby, żeby europejska płaca minimalna była "sprawiedliwa". (East News, AP Photo/Jean-Francois Badias)
bESHWhKJ

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek konsultacje ws. europejskiej płacy minimalnej, o czym informuje "Gazeta Wyborcza". KE zapowiada, że nie chce określić konkretnego poziomu płacy minimalnej.

Zamiast tego ma zaproponować specjalny mechanizm, na podstawie którego państwa Unii Europejskiej wyliczą poziom płacy minimalnej, zgodny z kryteriami KE. Brytyjski dziennik "Guardian", na którego powołuje się „Wyborcza”, podaje, że miałby być to poziom nie mniejszy niż 60 proc. mediany wynagrodzeń w danym kraju członkowskim.

Choć od ogłoszenia konsultacji nad tym pomysłem nie minął nawet dzień, już swój sprzeciw zgłosiły najbogatsze państwa Europy. Mowa tutaj o krajach skandynawskich: Szwecji, Danii, a także Finlandii. Kraje te obawiają się, że ustalenie europejskiej płacy minimalnej może… obniżyć poziom płac w ich państwach.

bESHWhKL
Zobacz także: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

- W Danii płace są negocjowane przez pracowników i pracodawców i tak jest od ponad 100 lat. Podstawową zasadą w modelu duńskim jest to, że państwo nie ingeruje w te negocjacje. Popieram wyższe płace dla najmniej zarabiających, ale żeby osiągnąć ten cel, trzeba szanować narodowe tradycje i dobrze funkcjonujące modele - tłumaczy "Financial Times" Peter Hummelgaard, duński minister zatrudnienia. Do jego wypowiedzi dotarła "Wyborcza".

bESHWhKR

Therese Svanstrom, szefowa Tjänstemännens Centralorganisation (TCO), szwedzkiej konfederacji zrzeszającej trzynaście związków zawodowych liczących łącznie 1,4 mln pracowników powołała się na art. 152 traktatu europejskiego. Przepis ten nadaje UE uprawnienia ustawodawcze w zakresie polityki rynku pracy. Wyraźnie jednak podkreśla, że nie dotyczą one prawa do zrzeszania się, strajku i prawa lokautu.

- Każda próba obejścia tego przepisu będzie prawdopodobnie i słusznie zakwestionowana i trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zapowiada Svanstrom, cytowana przez "GW".

bESHWhKS

Państwa członkowskie, a także regiony oraz organizacje będą konsultować z KE pomysł płacy minimalnej przez najbliższe sześć tygodni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESHWhLm
KOMENTARZE
(20)
Bravo
2 lata temu
Refjudzi welkam, jeszcze wiecej muszynkuf darmozjadkow w najbogatszych miastach Europy - placa minimalna to dla nich voda na mlyn.
Piter
2 lata temu
Wynagrodzenie jest równe tylko Polacy zarabiają w zł. A inni tako samo kwotę w euro.
j-23
2 lata temu
Złodzieje znowu POdnoszą swoje głowę
bESHWhLn
Lolek
2 lata temu
Serio ci ludzie nie rozumieja, ze socjalizm to najlepsza droga do bankructwa i upadku?
iga
2 lata temu
Jak coś im nie pasuje to odwołują się do tradycji danego kraju i jej poszanowania, ale jak chodzi o Polskę to od razu kary nam wlepiają - dla nas tradycją jest węgiel i co? Albo zamykacie i uzależniacie się od ruskiego gazu albo płacicie kary. U nich tradycją jest negcjacja płacy - macie to uszanować i nie mieszać się do naszego systemu. Ot, cała "sprwiedliwość" UE... Na UE to tylko Francja i Niemcy zarabiają, a reszta krajów już od dawna tylko dokłada do worka absurdów.
Nowicki P
2 lata temu
my precious ok !
Nowicki P
2 lata temu
my precious
Nowicki P
2 lata temu
My Precious
Koniec
2 lata temu
W Polsce to pincet i krowa+ na polu.
lopi
2 lata temu
Polacy powinni zrobic referendum i za przykladem Angli opuscic,to socjalistyczno-lewackie dziwadlo,jakim zwie sie Europa....
TOseNEda
2 lata temu
Aj!!!,to nie może się udać,nie będzie można wykorzystywać biedoty zza granicy. Powinni jeszcze odebrać zasiłki na stale niepracujących przybyszy z Azji i Afryki.
wania
2 lata temu
A Donek siedział i tylko w Brukseli sale wietrzył otwierając i nic Polsce nie załatwił.
123
2 lata temu
socjalizm zabija
bESHWhLf
jaś
2 lata temu
do takich absurdów prowadzi unia, chore i szkodliwe
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić