o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak
|

F-35, F-16 i wiele innych: 524 mld na modernizację wojska. Minister Błaszczak podpisał PMT

19
Podziel się

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził Plan Modernizacji Technicznej (PMT) armii na lata 2021-2035. Wojsko Polskie otrzyma rekordową sumę 524 mld zł, za którą m.in. zakupi nowe samoloty F-35 i kolejne F-16.

Minister obiecuje szereg zmian i przeznacza rekordowe środki
Minister obiecuje szereg zmian i przeznacza rekordowe środki (PAP)
bDyBveaJ

Szef MON zatwierdził plan 10 października. Jak stwierdził, w celu zwiększenia efektywności działań wydłużył okres planistyczny do 15 lat. Zwyczajowo PMT obejmuje dekadę. - Kontrakty zbrojeniowe to skomplikowane i kosztowne zamówienia, które wymagają ciężkiej pracy. Wydłużenie okresu planowania otworzyło drogę do stworzenia podstaw prawnych do zawierania wieloletnich umów – powiedział minister, cytowany przez Defence24.pl.

Budżet na wydatki wynosi 524 mld zł, czyli około 133 mld dol. To historyczny rekord. - Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację Sił Zbrojnych - chwali się szef MON.

bDyBveaL

Dla lotnictwa F-35, ale nie tylko

Głównym punktem planu jest pozyskanie 32 myśliwców 5. generacji, F-35, w ramach programu "Harpia". - Rozpoczęliśmy już proces negocjacji z rządem USA, po tym jak Kongres wyraził zgodę na zakup. Finalizacja tego największego kontraktu w historii Polski to kwestia czasu – oświadcza minister Błaszczak.

Niemniej na tym nie koniec. Polska będzie również starać się o uczestnictwo w programie "loyal wingman", zwanym wewnętrznie projektem "Harpii Szpon", który ma na celu stworzenie bezzałogowego dronu wsparcia w technologii stealth. Tego rodzaju sprzęt będzie wspierać klasyczne, załogowe lotnictwo tam, gdzie ingerencja człowieka byłaby zbyt dużym ryzykiem, na przykład za liniami wroga.

Oprócz tego resort chce zwiększyć liczbę posiadanych przez Wojsko Polskie samolotów F-16.

bDyBveaR

Obrona powietrzna i rozpoznanie

- Współczesne pole walki opiera się przede wszystkim na informacji - zauważa minister. - Dlatego przygotowaliśmy program kompleksowego rozwoju zdolności do wielopoziomowego i zintegrowanego rozpoznania satelitarnego i obrazowego - tłumaczy.

Jak możemy się dowiedzieć, Siły Zbrojne pozyskają satelity, mikrosatelity, samoloty rozpoznawcze oraz całą gamę dronów, z których dane gromadzone będą i analizowane w nowoczesnych systemach big data.

Tymczasem pełną parą ruszą dwa programu obrony powietrznej. "Wisła", a więc program dotyczący zakupu przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów średniego zasięgu, a także "Narew", czyli program budowy wielowarstwowego systemu obrony powietrznej kraju.

bDyBveaS

Co ze śmigłowcami?

Minister Błaszczak deklaruje: - Po pozyskaniu wiropłatów dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej, zrealizujemy program "Kruk”. Dzięki niemu pozyskamy nowoczesne śmigłowce uderzeniowe dla wojsk lądowych. Będziemy także kontynuować program "Homar” dotyczący zakupu wyrzutni rakietowych zdolnych razić cele oddalone do 300 km.

Miecznik, Orka i Murena dla Marynarki

W ramach programu "Miecznik" armia pozyska dwie nawodne jednostki obrony wybrzeża, w ramach "Orki" zaś – dwa okręty podwodne, aby zapewnić ciągłość szkolenia podwodniaków.

"Murena" z kolei to plan budowy sześciu lekkich okrętów rakietowych. Co ważne, mają zostać zbudowane od podstaw wyłącznie w krajowych stoczniach.

bDyBveaT

Pojazdy bojowe

Kontynuowane będą zakupy armatohaubic Krab, moździerzy samobieżnych Rak i transporterów opancerzonych Rosomak. - Zwiększymy zdolności przeciwpancerne, realizując program "Pustelnik”, który przewiduje zakup nowoczesnych, lekkich wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych – obiecuje szef resortu.

- Nadchodzi koniec ery postsowieckich i wysłużonych wozów piechoty BWP-1. "Borsuk” doprowadzi do ich zastąpienia nowoczesną konstrukcją opracowaną i produkowaną w Polsce. Niedawno mieliśmy okazję zapoznać się z postępem prac nad "Borsukiem” podczas kieleckich targów. Zgodnie z tym co zapowiadałem już wcześniej, pozyskamy także czołgi nowej generacji w ramach programu "Wilk” – wyjaśnia minister.

bDyBveaU

W założeniach jest ponadto zakup kilkudziesięciu niszczycieli czołgów dla pułku przeciwpancernego w ramach programu "Ottokar Brzoza".

Saperów wspomogą nowe roboty

Program "Balsa" skierowany jest do wojsk inżynieryjnych. Otrzymają nowoczesne roboty wspomagające pracę saperów, które zagwarantują wykrywanie, usuwanie i neutralizację niewybuchów i zdalnych urządzeń wybuchowych. Roboty mają zostać opracowane w Polsce i wyprodukowane w naszym przemyśle. Równolegle będzie realizowany program "Daglezja", pod czym kryje się zakup nowych mostów pontonowych.

Gladius i Groszek

- W ramach programu "Groszek” kupimy zasobniki lotnicze z subamunicją automatycznie reagującą na wykryte obiekty. To uzbrojenie, które umożliwia zwalczanie dużych grup nieprzyjaciela takich jak m.in. pododdziały zmechanizowane, pancerne, czy samoloty i śmigłowce na lądowiskach - oświadcza minister.

- Program "Gladius” zakłada z kolei pozyskanie bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych, tak zwanej "amunicji krążącej” – kontynuuje szef MON.

Cyberbezpieczeństwo

Wreszcie, minister obiecuje kontynuować program Cyber.mil, przez co należy rozumieć stworzenie zestawu autorskich narzędzi i oprogramowania do kryptografii, czyli szyfrowania danych. Docelowo ma to zapewnić bezpieczeństwo wrażliwych danych.

bDyBvebm
KOMENTARZE
(19)
Mój nick
rok temu
Plan przed wyborami, to plan przed wyborami ... 15 lat to mnóstwo czasu ,zapomnimy o bajkach przedwyborczych , będą nowe bajki na nowe wybory , kto u władzy to nachapie się kasiory ...
ekonomia się ...
rok temu
"pozyskamy także czołgi nowej generacji w ramach programu "Wilk” – wyjaśnia minister." Skoro mamy kupić nowe czołgi ,to w takim razie po co i na co wydawać kasę na stare T-72,które już powinny zostać zezłomowane!. Czyżby Polska miała aż tak dużo kasy, aby bez zastanowienia się wydawać tak lekka ręką na prawo i lewo?.
ciekawy
rok temu
A czy odpowiedni zapas papieru do du....,oj znaczy się do "twarzy" też będzie zapewniony?.
bDyBvebn
niewiarygodne
rok temu
Mistrzowie, płacą z góry za zakupy planowane na 15 lat do przodu, no po prostu rekiny inwestycyjne. W międzyczasie mogą się zdarzyć zmiany rządu po obu stronach, a a nawet wypowiedzenie kontraktu z przejęciem środków w ramach sankcji choćby w ramach operacji związanych z JUST ACT 447
mirror
rok temu
W propagandzie przedwyborczej przeszli już samych siebie. Gebels w grobie płacze ze wstydu.
Najnowsze komentarze (19)
demi
rok temu
te F 35 mają bronic Izraela i wykonywac trrorystyczne loty na biednych ludzi Bo w konfrontacji z Rosją większość nawet nie wyjedzie z hangarów a juz zostanie uziemina na zawsze
Obserwator
rok temu
Tramp Zegrze skórę z Polski i wraz czego powie: przecież Was zabezpieczyłem to się bronie sami. Co mnie to obchodzi.
Krak
rok temu
Zaginiony,trzeci brat Grimm. Kolejne, papierowe plany jak te z elektromobilnością, mieszkanie +, promem ze Szczecina. Ile tego już było!!!
Pinokio
rok temu
Rozłożone na lata... Aż się boję, że jak dojdzie do realizacji dostaw F-35 do Polski to będą już bardzo przestarzałe!!!!!
gnago
rok temu
tego nielota co to nie mógł wystartować w deszczu jeszcze 5 lat temu jak do Izraela go dali? Jeszcze rok temu do kongresu dotarł raport o 111 istotnych usterkach. Ale trzeba przyznać świetna modernizacja Jaka 141 zmodernizowany płatowiec i konstrukcja. Po dopracowaniu będzie doskonałym samolotem bojowym. Ale to nastapi za dwe dekady. Proponuję max 16 szt . A resztę podzielić na połowę jedną na modernizację jastrzebi i doprowadzenie do stanu lotnego. A druga na kontrakt i przygotowanie montażu/produkcję Gripenów ok 100 szt I westernizację Su32 w ilości 32 szt . Akurat tyle starczy . Ale osobiscie podarowałbym sobie ta zbrojeniowa maskirowkę a zainwestował w budowę kopalni. na tzw przesmyku suwalskim jak i fabryki przetwarzające rudę na półprodukty a nawet wyroby finalne
JM
rok temu
Niecałe 9mld $ rocznie.... bieda
mirror
rok temu
W propagandzie przedwyborczej przeszli już samych siebie. Gebels w grobie płacze ze wstydu.
joda
rok temu
Godzina lotu tego cuda, F-35 to koszt 42 tyś dolarów. Stać nas na to ???
bDyBvebf
niewiarygodne
rok temu
Mistrzowie, płacą z góry za zakupy planowane na 15 lat do przodu, no po prostu rekiny inwestycyjne. W międzyczasie mogą się zdarzyć zmiany rządu po obu stronach, a a nawet wypowiedzenie kontraktu z przejęciem środków w ramach sankcji choćby w ramach operacji związanych z JUST ACT 447
ja
rok temu
a czy kasy na to wszystko starczy bo to wielkie pieniądze na wojsko a reszta jak sie bedzie układać --zdrowie , nauka , ? ja tam cenie pozytywne myslenie ale ile to na rok wychodzi milionów bo budżet rocznie sie robi i jak to bedzie ? kiedy wiecej a kiedy mniej ! teraz też onkoligia powinna dużą kasę dostac bo rak teraz to jak epidemia grypy jest w dużej ilości ale koszty sa dla zwykłych ludzi w leczeniu tak wielkie ,że nie stac ich na leczenie bo skąd brać 50tyś albo 100 tyś na raka by dostać nowoczesne leczenie ? to trzeba by rząd te nowe terapie opłacał a nie chorzy bo hurtem kupowane są tańsze ! jeste za zbrojeniem by tylko nie kosztem zdrowia !
12345
rok temu
to jest bajka dla tych co jedzą a nie dla tych co wiedzą i myślą
stary
rok temu
Samoloty wystartują do walki, potem wylądują uzupełnić amunicję i zatankować. Stojąc na lotnisku są bezbronne. Dowolny dron, czy rakieta je zniszczą. Nie mamy nowoczesnych systemów antyrakietowych, więc nasze samoloty będą na wojnie - samolotami jednorazowego użytku.
Wiarygodność ...
rok temu
Z tymi aferami i lodami w tle to nie Wy kupujecie - dwie wieże i przelewy z Chin i dalsze kombinacje - elyty to nie wróży dobrze. Szanse wylecenia z UE 100 % lub celowe działanie , później może być tylko gorzej .
Janusz
rok temu
To wyprowadzanie majątku Narodowego w majestacie prawa 😁😁
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić