o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Arkadiusz Stando
|

Eksplozja głównego członu rakiety Falcon Heavy. Roztrzaskał się o ocean

8
Podziel się

We wtorek o godzinie 8:30 polskiego czasu wystartowała rakieta Falcon Heavy, należąca do firmy kosmicznej Elona Muska, SpaceX. Mimo ogólnego sukcesu w przebiegu misji, główny człon rakiety nie dał rady wylądować. Ogromny element uderzył w ocean i eksplodował.

Falcon Heavy - rakieta SpaceX
Falcon Heavy - rakieta SpaceX (SpaceX, Elon Musk)
bDYWQkmZ

27 silników Merlin 1D wyniosło Falcona Heavy na orbitę okołoziemską już po raz trzeci. Kapsuła transportował dotarła bezpiecznie w przestrzeń kosmiczną, a dwa dopalacze rakiety wylądowały na terenie Kennedy Space Center. Niestety ta sztuka nie udała się głównemu członowi rakiety.

Podczas misji STP-2 prowadzonej przez SpaceX, główny element rakiety Falcon Heavy miał wylądować na specjalnie przygotowanym statku na oceanie. Element napędzający rakietę niestety nie trafił w swój cel. Przed samym momentem lądowania maszyna wyraźnie przechyliła się na bok.

bDYWQknb

Prawdopodobnie do katastrofy doszło w wyniku zbyt małej ilości paliwa. SpaceX nie potwierdziło jeszcze tych informacji. Misja przebiega bardzo skutecznie, bez żadnych problemów. Satelity wysłane na orbitę są rozmieszczone w odpowiedni sposób, więc mimo sporej straty, SpaceX i Elon Musk mają co świętować. Ale statek kosmiczny będzie pracować jeszcze przez 6 godzin.

STP-2: Drugi i ostatni lot Falcona Heavy w tym roku

To już drugi lot rakiety Falcon Heavy w tym roku, a trzeci ogółem. Kolejną misję najcięższej rakiety świata (może przenosić do 63,800 kg ładunku) SpaceX szykuje dopiero w 2020 roku. Pierwszy lot Falcona Heavy był dosyć spektakularnym wydarzeniem, które pozostanie w pamięci ludzkości na wiele, wiele lat. Wówczas wysłano w kosmos samochód autonomiczny - czerwony Tesla Roadster.

bDYWQknh

W misji STP-2, na pokładzie Falcona Heavy wysłano żagiel słoneczny, nowy zegar atomowy NASA i prochy 152 osób. Dodatkowo Falcon Heavy wprowadzi na orbitę 24 satelity dla Amerykańskiego Departamentu Obrony i innych klientów. Elon Musk nazwał start rakiety "najtrudniejszym startem w historii SpaceX". To pierwszy raz, kiedy wystartowano w nocy.

bDYWQknC
KOMENTARZE
(8)
Facet z wykry...
2 lata temu
Miał minimalną prędkość w chwili wodowania. Wyłowią, zeskrobią glony, wysuszą i jeszcze będzie latał.
?
2 lata temu
Malo tego ze nie maja pojecia o czym pisza to jeszcze robia bledy. Brawooooo
Elon Musk
2 lata temu
Elon Musk has left the game
bDYWQknD
Sssss
2 lata temu
No i OK. Ja się tam cieszę z porażki bogacza.
noo
2 lata temu
"Kapsuła transportował dotarła bezpiecznie w przestrzeń kosmiczną, ....". Redahtor do gimbazy.
Tak
2 lata temu
Weźcie zatrudnijcie do pisania tego typu artykułów kogoś kto ma większe pojęcie na te tematy... "Element uderzył w ocean"... Jak już to trzeci stopień. Nie dopalacze tylko rakiety pomocnicze ew. "boostery". Jak podajecie masę jaką rakieta jest w stanie wynieść na orbitę to sprecyzujcie o jaką konkretnie orbitę chodzi bo 63,800kg dotyczy LEO. I awaria dotyczyła moim zdaniem systemu hydrauliki bo kto oglądał stream SpaceX ten widział, że silnik pracował aż do uderzenia w taflę wody. Człon nie trafił w barkę OCISLY. Na streamie wyraźnie było widać jak człon prawie w pozycji poziomej rozbija się. Poszukajcie na YT jeśli kogoś to interesuje. Piszą takie artykuły jakieś laiki i i irytują ludzi którzy siedzą w temacie.
Sewer
2 lata temu
Kto pisał (kopiował i nieudolnie tłumaczył) ten artykuł ? Dno!
Mały
2 lata temu
"Człon" miał wytrysk ognia :)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić