REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Iryna Kosheva14.08.18 (10:20)

Fentanyl – najbardziej niebezpieczny narkotyk na świecie

Jego uzależniająca siła jest znacznie większa, niż w przypadku heroiny i kokainy. Wykorzystywały go nawet rosyjskie służby specjalne, a w Wielkiej Brytanii w 2017 roku liczba zgonów z jego powodu wzrosła o 30 procent. Fentanyl pojawił się w Polsce i oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym narkotyku.
Houston Chronicle

Fentanyl jest silnie działającym syntetycznym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów. Działa około 100 razy silniej niż morfina (0,1 mg fentanylu odpowiada pod względem działania przeciwbólowego w przybliżeniu 10 mg morfiny), wykorzystuje się go jako środek do znieczulenia podczas zabiegów operacyjnych. Pojawia się też w postaci tabletek podpoliczkowych w leczeniu bólów u dorosłych z chorobą nowotworową.

Fentanyl działa prawie natychmiast – maksymalnie 2 minuty po zastrzyku dożylnym i 30-60 minut po przyjęciu tabletki. W przypadku wstrzyknięcia, działa zaledwie 20-30 minut, w drugim zaś czas trwania może wydłużyć się nawet do 6 godzin. Wywołuje halucynacje wzrokowe, omamy czuciowe, silne złudzenia przestrzenne, zanik lęku oraz znieczulenie fizyczno-psychiczne. Dość często występuje tak zwany "sen na jawie” – jest to kolejny efekt działania środka.

REKLAMA

Najpierw był używany jako zamiennik heroiny, ale wkrótce stał się popularniejszy. Ze względu na efekty, które wywołuje, jest bardzo uzależniający, a także niezwykle niebezpieczny ze względu na ograniczone możliwości dawkowania. W przypadku lżejszego przedawkowania powoduje wymioty, ale także może wywołać duszenie.

Po raz pierwszy jako narkotyk fentanyl został użyty w Stanach Zjednoczonych. Obecnie spowodował on ponad 50 tysięcy zgonów. Ta liczba tylko rośnie, a ostatnie dane pokazują, że narkotyk dotarł do Europy – na początku do Wielkiej Brytanii.

Od sześciu lat Wielka Brytania cierpi z powodu fentanylu, a w 2017 roku liczba ofiar wzrosła o 30 procent w porównaniu do dotychczasowych wyników. Ostatnie informacje ze świata są niepokojące: w lutym tego roku w Chili znaleziono torbę z fentanylem, która mieściła milion śmiertelnych dawek, i to w rybie.

NBC New York

W 2002 roku fentanylu użyto przez rosyjskie służby specjalne.Specnaz użył gaz zawierający narkotyk w celu obezwładnienia porywaczy podczas zamachu terrorystycznego na teatr w Moskwie. Podczas operacji zginęło 100 osób.

Tylko w Łodzi z powodu dopalaczy zmarło już 10 osób w te wakacje. Zdaniem lekarzy, znajdował się w nich właśnie fentanyl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij