o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Iryna Kosheva
|

Fentanyl – najbardziej niebezpieczny narkotyk na świecie

16
Podziel się

Jego uzależniająca siła jest znacznie większa, niż w przypadku heroiny i kokainy. Wykorzystywały go nawet rosyjskie służby specjalne, a w Wielkiej Brytanii w 2017 roku liczba zgonów z jego powodu wzrosła o 30 procent. Fentanyl pojawił się w Polsce i oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym narkotyku.

Fentanyl mógł pojawić się w Polsce
Fentanyl mógł pojawić się w Polsce (Houston Chronicle)
bErjlhaZ

Fentanyl jest silnie działającym syntetycznym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów. Działa około 100 razy silniej niż morfina (0,1 mg fentanylu odpowiada pod względem działania przeciwbólowego w przybliżeniu 10 mg morfiny), wykorzystuje się go jako środek do znieczulenia podczas zabiegów operacyjnych. Pojawia się też w postaci tabletek podpoliczkowych w leczeniu bólów u dorosłych z chorobą nowotworową.

Fentanyl działa prawie natychmiast – maksymalnie 2 minuty po zastrzyku dożylnym i 30-60 minut po przyjęciu tabletki. W przypadku wstrzyknięcia, działa zaledwie 20-30 minut, w drugim zaś czas trwania może wydłużyć się nawet do 6 godzin. Wywołuje halucynacje wzrokowe, omamy czuciowe, silne złudzenia przestrzenne, zanik lęku oraz znieczulenie fizyczno-psychiczne. Dość często występuje tak zwany "sen na jawie” – jest to kolejny efekt działania środka.

Najpierw był używany jako zamiennik heroiny, ale wkrótce stał się popularniejszy. Ze względu na efekty, które wywołuje, jest bardzo uzależniający, a także niezwykle niebezpieczny ze względu na ograniczone możliwości dawkowania. W przypadku lżejszego przedawkowania powoduje wymioty, ale także może wywołać duszenie.

bErjlhbb

Po raz pierwszy jako narkotyk fentanyl został użyty w Stanach Zjednoczonych. Obecnie spowodował on ponad 50 tysięcy zgonów. Ta liczba tylko rośnie, a ostatnie dane pokazują, że narkotyk dotarł do Europy – na początku do Wielkiej Brytanii.

Od sześciu lat Wielka Brytania cierpi z powodu fentanylu, a w 2017 roku liczba ofiar wzrosła o 30 procent w porównaniu do dotychczasowych wyników. Ostatnie informacje ze świata są niepokojące: w lutym tego roku w Chili znaleziono torbę z fentanylem, która mieściła milion śmiertelnych dawek, i to w rybie.

W 2002 roku fentanylu użyto przez rosyjskie służby specjalne.Specnaz użył gaz zawierający narkotyk w celu obezwładnienia porywaczy podczas zamachu terrorystycznego na teatr w Moskwie. Podczas operacji zginęło 100 osób.

bErjlhbh

Tylko w Łodzi z powodu dopalaczy zmarło już 10 osób w te wakacje. Zdaniem lekarzy, znajdował się w nich właśnie fentanyl.

bErjlhbC
KOMENTARZE
(16)
taa
3 lata temu
dobrze, dobrze, niech biorą, mniej bałwanów na świecie będzie.
R
3 lata temu
Ani trawka ani nic dosccpunow ,aten mocny narkotyk powinni rozdawac za darmo ,towarzysgwo szybko wyzdychai bedzie got
G. C.
3 lata temu
Działa prawie natychmiast od 30 do 60 minut. Jak w PKP.
bErjlhbD
Po co to ludz...
3 lata temu
Czemu ludzie pragną za wszelką cenę sami się odurzać ? Komu tak naprawdę zależy aby ludzkość odurzała się alkoholem tytoniem narkotykami czy wszelkiej maści innym świństwem ? Co tak pociągającego jest w odurzaniu własnego umysłu ?
Spyta
3 lata temu
tylko na polskich stacjach paliwo drozeje wolniej, bo oni staja przeciw zydom i amerykanom co podnosza ceny
John
3 lata temu
ropa drożeje, paliwo na stacjach też. trzeba przeczekać. to wszystko zalezy od sytuacji geopolitycznej i żydow
aaaaaaaaaaaaa...
3 lata temu
A może do każdej porcji narkotyku dodawać modlitewnik. Z pewnością uchroni przed śmiercią.
Marti
3 lata temu
Artykuł napisany jak reklama Fentanylu
Lelum-polelum
3 lata temu
Najbardziej niebezpiecznym narkotykiem na swiecie jest PIS
rossi
3 lata temu
Najniebezpieczniejszy jest rosyjski "Krokodił" - zabija masowo...
Kolo
3 lata temu
Wlasnie przeprowadzili tym egzekucje w Nebrasce
to ja
3 lata temu
selekcja naturalna.
Dawka
3 lata temu
Powinien być dostępny w aptekach bez recepty, dla wszystkich , aby każdy miał do niego swobodny dostęp za symboliczną złotówkę.
bErjlhbv
Marta
3 lata temu
Fentanyl jest rowniez fantastycznym lekiem ktory przynosi ulge w bolach pooperacyjnych I jest stosowany w znieczuleniu doledzwiowym. Dla pacjentow z choroba nerek jest najbezpieczniejsza wersja lekow z rodziny opiatow.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić