o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Film Tomasza Sekielskiego. Jest reakcja Episkopatu

101
Podziel się

Film Tomasza Sekielskiego zmusił Episkopat do działania. W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach odczytane zostanie "Wrażliwość i odpowiedzialność" - słowo biskupów do wiernych. Biskupi pracują nad usprawnieniem walki z pedofilią.

W niedzielę w kościołach będzie odczytana specjalna odezwa biskupów do wiernych po filmie Tomasza Sekielskiego
W niedzielę w kościołach będzie odczytana specjalna odezwa biskupów do wiernych po filmie Tomasza Sekielskiego (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
bEqEjtrF

Film Tomasza Sekielskiego i wielki społeczny odzew, jaki wywołał, nie pozostał bez odpowiedzi biskupów. Episkopat pracuje nad uszczelnieniem systemu zgłaszania przypadków pedofilii wśród duchownych.

Na specjalnie zwołanej konferencji prymas Wojciech Polak ogłosił też, że biskupi opracowali odezwę do wiernych. "Wrażliwość i odpowiedzialność" - to pierwszy odzew po filmie Sekielskiego i ostatnich pracach w episkopacie.

"Wrażliwość i odpowiedzialność"

Film Tomasza Sekielskiego posłuży też jako źródło świadectw osób skrzywdzonych przez duchownych. Abp Polak zapowiedział, że w odezwie znajdą się cytaty z ofiar pedofilii, które wystąpiły w "Tylko nie mów nikomu".

bEqEjtrH
Zobacz także: Zobacz też: Kontrowersje wokół Radia Maryja. Adam Bielan unikał odpowiedzi jak ognia

- List zostanie rozesłany do arcybiskupów. Oczekujemy, że zostanie odczytany we wszystkich kościołach w najbliższą niedzielę - powiedział prymas.

bEqEjtrN

Film Tomasza Sekielskiego. Biskupi pracują

Polak zdradził, że gdy tylko film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" został opublikowany, biskupi wzięli się do pracy nad nad usprawnieniem systemu zgłaszania przypadków pedofilii i karania księży, którzy się jej dopuścili. Sam prymas odwołał wylot do Korei, by koordynować prace.

Na konferencji padła też deklaracja budowy systemu opieki nad ofiarami pedofilii wśród duchownych. - Muszą mieć pewność, że ich zgłoszenie nie pozostanie bez odpowiedzi - powiedział ks. Piotr Studnicki, który opowiadał o "kierunkach odpowiedzi na kryzys, który Kościół przeżywa". Swoisty audyt dotychczasowego działania biskupów ws. przypadków pedofilii ma przeprowadzić grupa specjalistów, niekoniecznie duchownych.

bEqEjtrO

3 lata za ukrywanie pedofilii

Dziennikarze obecni na konferencji pytali o przypadki księży, którzy mimo prawomocnych wyroków dalej odprawiają msze czy - jak w przypadku księdza z Tylawy, skazanego w 2004 roku - prowadza audycje w Radiu Maryja.

- Trzeba sprawdzić, w jakim zakresie ten ksiądz respektował postanowienia, jakie w jego sprawie wydał Watykan - powiedział prymas Polak. Hierarcha przypomniał, że od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe procedury dotyczące pedofilii, opracowane na życzenie papieża. - Każdy biskup, który po 2017 roku nie zgłosił przypadku pedofilii, może iść do więzienia na 3 lata. To dotyczy zresztą każdego obywatela - dodał Polak.

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

bEqEjtsi
KOMENTARZE
(101)
Krakus
2 lata temu
Posłowie powinni być kontrolowani przez obywateli! Jak Gwiazdowski dopnie swego i wprowadzi te 460 jow to przynajmniej więcej kwestii będzie jawnych.
były katolik
2 lata temu
jestem pod wrażeniem , zaraz się popłaczę
Ludź
2 lata temu
lepiej później... niż później? To o wiele epok z późno!
bEqEjtsj
Waldemar
2 lata temu
"Episkopat pracuje nad uszczelnieniem systemu zgłaszania przypadków pedofilii wśród duchownych." - czyli nad czym? Aby nikt się nie mógł dowiedzieć o kolejnych przypadkach? Żeby tylko Kościół wiedział, że jakiś ksiądz zgwałcił dziecko?! No pięknie..
123
2 lata temu
Kościół doskonale wie który z księży jest pedofilem czy homoseksualistą.
ROMO
2 lata temu
Wcześniej to niby co nie wiedzieli. Kuriozum. Uważam ,że całe towarzystwo powinno być zdelegalizowane, a kościół jeżeli myśli o wyjściu z twarzą to powinien zacząć od początku. Całkowicie oddzielić się od państwa i zacząć tylko głosić tzw. słowo boże AMEN
Katolik
2 lata temu
Na miłość Boską zacznijcie głosić Słowo BOŻE w kościołach. To jest kościół Boży , księża z kościołów robicie domy polityczne lub jakąś targowice.Dwa tysiące lat temu Jezus przegnał przekup-ów z świątyni tam jest miejsce Boga i słowa Bożego.
POLAK
2 lata temu
Znowu jakieś odezwy, komunikaty, instrukcje! Ale to tylko słowa! Trzeba działać! Podejmować decyzje JUŻ. Wszyscy do dymisji jak mają honor i dobro kościoła. A jak nie to znowu będą "GADAĆ, gadać" i tylko "gadać"
gość
2 lata temu
Niech tak nad tym nie "pracują" i niech tym zajmie się Prokuratura i Policja!
f
2 lata temu
Sekielski zrób film o pedofilach nauczycielach teraz!albo innej grupie społecznej
ninka
2 lata temu
dziwie sie ze kosciól dał sie wciagnoa w tą zydowska prowokacje
??
2 lata temu
ja mam tylko jedno pytanie - dlaczego zboczeńcy, przestępcy w sutannach nie siedzą? prokuratura ma dane oprawców. dlaczego nic nie robi?
dabrowski58
2 lata temu
To chore to jakby zaczać uczyc wilka jeśc trawe
bEqEjtsb
Dopiero teraz...
2 lata temu
Kościół przyciśnięty do muru dopiero zaczyna reagować.Gdyby nie reakcja ludzi jak Pan Sekielski i innych mu podobnych,którzy wyciagnęli brudy na światło dzienne cały proceder trwałby w najlepsze.Zastanawia mnie,czy oprócz księży pedofili zostaną pociągnięci do odpowiedzialności Ci,którzy byli nad nimi i na to wszystko pozwalali przerzucając ich z parafii do parafii?!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić