o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Klaudia Zawistowska
|
aktualizacja

Finlandia grabi liście i unika pożarów - Donald Trump o pożarach w Kalifornii

27
Podziel się

Donald Trump stwierdził, że Finlandia grabi liście w lasach i dba o utrzymanie w nich porządku, dzięki czemu zapobiega wybuchom pożarów. Strona fińska zaprzecza stanowisku prezydenta USA. Zwraca uwagę na różnice między lasami w Finlandii i USA.

Donald Trump - Finlandia grabi liście w lasach żeby uniknąć pożarów.
Donald Trump - Finlandia grabi liście w lasach żeby uniknąć pożarów. (East News, AP/EAST NEWS)
bDniXPpN

Finladnia: Donald Trump chwali system, który nie istnieje

Podczas sobotniej wizyty w Kalifornii, gdzie od ponad tygodnia płoną ogromne obszaru lasów prezydent Donald Trump stwierdził, że leśnicy z USA powinni brać przykład z Finlandii. Trump zaznaczył, że Finowie grabią liście oraz dbają o porządek w swoich lasach, dzięki czemu unikają zagrożenia tak rozległymi pożarami. Takie stanowisko Prezydenta USA zaskoczyło Finów, bowiem sytuacja w leśnictwie wygląda zupełnie inaczej.

Finlandia: Donald Trump nie ma racji

Donald Trump (prezydent USA) oraz Sauli Niinisto (prezydent Finlandii) spotkali się w Paryżu podczas obchodów 100-lecia zakończenia pierwszej wojny światowej. Donald Trump był wówczas zainteresowany sposobem troski o tereny leśne w Finlandii. Kancelaria prezydenta Niinisto potwierdza, że rozmawiał on z Donaldem Trumpem o „fińskiej gospodarce leśnej oraz systemie monitorowania pożarów lasów”, jednak w trakcie rozmów nie było mowy o grabieniu liści.

Finlandia przykładem dla USA

Podczas sobotniej wizyty w Kalifornii Donald Trump podkreślił, że USA powinno wziąć przykład z Finlandii i na ich wzór dbać o tereny leśne. To wyróżnienie schlebia Finlandii, jednak, jak zaznacza Janne Koivukoski (kierujący działaniem służb ratunkowych, w tym pożarnictwem), porównywanie terenów leśnych USA i Finlandii jest ogromnym uproszczeniem. Finlandia w prawie 80% pokryta jest lasami. Jednak jest też jednym z najbardziej bagnistych terenów świata, bo aż 10% kraju to obszary wodne. Płonące właśnie lasy w Kalifornii rosną na terenie suchym, a bez sztucznego nawadniania nigdy by nie wyrosły. Właśnie ze względu na te różnice nie powinno się porównywać obu systemów dbania o tereny leśne.

bDniXPqq
KOMENTARZE
(27)
kristo
2 lata temu
Największym powodem tak wielkich pożarów i dużych strat w ludziach w Kalifornii jest fakt, że administracja pozwalała budować domy w miejscach w których były wcześniej zakazy. Tak jak u nas parę lat temu po powodziach ludzie byli szczerze zdziwieni, że ich podtopiła woda ponieważ postawili domy na terenach zalewowych (tzn urzędnicy wyrazili zgodę na budowę). Tu mamy analogiczną sytuację.
nickt
2 lata temu
Trump jest z lekka odrealniony... Tak zwykle bywa z postaciami ze świecznika, które są izolowane od świata przez swoje otoczenie polityczne. Manipulują nim, a on nawet tego nie widzi.
afrykaner
2 lata temu
on ma coś nie bardzo z kiepełą.
bDniXPqr
Bol
2 lata temu
Zdumiewa wiedza Trumpa----------przecież to są kraje o zupełnie innym klimacie. Pożary też mają , np ten w Szwecji. Spotkał się tam z Putinem, i to było ważne.
K
2 lata temu
Ale się popisał wiedzą, musiał być bardzo dumny z siebie kiedy to wygłaszał😜👍
Najnowsze komentarze (27)
Porównanie
2 lata temu
Wodzowie i miliarderzy maja swoje kaprysy. Tym się jednak różni USA od dawnego ZSRR, że w USA jest dialog z Prezydentem a w ZSRR Stalin kazał rzekom płynąć pod górę i i miliony niewolników systemu ginęły przy zmianie koryt rzek, oczywiście wszystkiemu byli winni ludzie bo nie okiełznali praw fizyki. Kaprys to kaprys.
antykomer
2 lata temu
czy Trump nie powinnien przedstawić wyników badań od psychiatry? Z resztą co czasami odwali to cud, że jeszcze wojny światowej nie ma. Leśniczy się znalazł hahaha
Oko
2 lata temu
Domy chyba kartony a nie domy.
Tomuś rozepni...
2 lata temu
Strażacy którzy walczą z ogniem od wielu lat do dotąd nie widzieli takich pożarów dosłownie ponoć pali się powietrze pożary przechodzą wszystkie zabezpieczenia wybuchają w dziwny sposób w glebie jest od diabła aluminium prawdopodobnie z oprysków wykonywanych z samolotów tak to dzieje się nad każdym z państw poza tym są zdjęcia w internecie które pokazują że pożary wywoływane są z orbity
Zbyszek
2 lata temu
Pastuchy będą grabić liście na polecenie Donalda.
hipis
2 lata temu
To jest w koncu Ameryka Tak nas Amerykanie obronia jak napadnie na nas Putin...
coś tak koło
2 lata temu
Faceci rządzą światem , a kobiety dokładają do tego podłość wynikającą z ich natury . Dzięki Mężczyznom świat byłby o niebo lepszy , dzięki podłości kobiet świat stacza się do ruiny , a my mężczyźni nic z tym nie zrobimy , bo kto nam miesza w głowie , te słabe istoty , one są inspiratorem agresji w stosunku do innych i chowają głowę jak trzeba się określić za czy przeciw ? Mężczyźni biorą na siebie ciężar opresji za ich wybory - zróbmy coś co Nas ludzi zachowa w szacunku do siebie - lecz opinia kobiet jest opinią Gadzią nad ludźmi - kochajmy siebie jak można kochać drugiego człowieka za to że jest tu i teraz z Nami w Naszym życiu .
aqua
2 lata temu
grabienie jest w pobliżu lasu, pomijając ciepło i brak kropli deszczu to ludzie wzniecają pożary i technika. Celowo, niedbale i przypadkowo. W USA to kataklizm, płonęły wzgórza, miasto i luksusowe wille, szybko. Zapaliły się tez samochody na drodze, a helikoptery gasiły krotki brzeg drogi.
bDniXPqj
marek
2 lata temu
Ja w Tworkach juz tyle kup nagrabiłem
Powinien zmie...
2 lata temu
Donald Dumb
&*.
2 lata temu
W mieście w którym mieszkam nie są zgrabiane liście z chodników, schodów, ulic i przejść, Oględnie stwierdzam, że jest syf ale burmistrzowi i radnym to nie przeszkadza żeby przyznać sobie sowitą podwyżkę lub premię w wys. kilkudziesięciu tys. Przecież należy im się.
A-ha
2 lata temu
A nielegalnych imigrantów zagnać do roboty w kopalniach cynamonu!
widziałem
2 lata temu
Kiedy byłem na Białorusi widziałem jak faceci kosili trawę w lesie podkaszarkami spalinowymi. Może Trump był u Łukaszenki?
dziwne?
2 lata temu
dziwnym trafem mapa pozarów w kalifornii pokrywa sie z mapa przyszlej szybkej kolei
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić