o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Finlandia wycofuje się z bezwarunkowego dochodu podstawowego

39
Podziel się

Kiedy fiński rząd przed rokiem wprowadzał pilotażowy projekt bezwarunkowego dochodu podstawowego, euforia była wielka. Jednak projekt nie wypalił.

W ramach fińskiego projektu pilotażowego agencja ubezpieczeń społecznych KELA wypłacała 560 euro miesięcznie 2 tys. bezrobotnych osób.
W ramach fińskiego projektu pilotażowego agencja ubezpieczeń społecznych KELA wypłacała 560 euro miesięcznie 2 tys. bezrobotnych osób. (Wikimedia Commons CC BY-SA, Mikko Paananen/-Majestic/Ilmari Karonen (CC BY-SA 3.0))
bDmHOkkB

Fiński projekt bezwarunkowego dochodu podstawowego w styczniu 2017 na całym świecie wywołał dużą sensację. Po roku z okładem przychodzi jednak otrzeźwienie. Projekt nie sprawdził się w praktyce. Zamiast rozszerzenia eksperymentu, na który liczyło wielu obserwatorów, rząd wstrzymuje go z końcem bieżącego roku, przypuszczalnie z braku pieniędzy.

Pieniądze za nic

„Rząd wprowadza zmiany prowadzące do odejścia od projektu podstawowego dochodu” – pisze szwedzki dziennik „Svenska Dagbladet” cytując socjolog Miskę Simanainen, która twierdzi, że rząd nie ma już ochoty na ten eksperyment i obecnie idzie w przeciwnym kierunku.

Projekt zamierzony był na dwa lata, a wygaśnie pod koniec bieżącego roku. Idea bezwarunkowego dochodu polega na tym, że państwo wypłaca każdemu obywatelowi, niezależnie od jego sytuacji materialnej, ustawowo ustaloną, jednakową dla wszystkich sumę, bez jakichkolwiek wymagań.

bDmHOkkD
Zobacz także: Zobacz też: 500+ a inflacja. Ile będzie warte 500 zł za 18 lat?

W ramach fińskiego projektu pilotażowego agencja ubezpieczeń społecznych KELA wypłacała 560 euro miesięcznie 2 tys. bezrobotnych osób. Nikt nie musiał rozliczać się z tego, co robi z tymi pieniędzmi.

Pod koniec roku 2018 eksperyment ten miał przynieść odpowiedź na co najmniej dwa pytania: czy osoby pobierające to świadczenie dodatkowo pracowały i płaciły podatki. Drugą kwestią było to, czy ten rodzaj transferu finansowego może zastąpić różnorakie świadczenia socjalne.

Czy projekt nie wypalił merytorycznie?

Pierwotnie planowano, by eksperyment w bieżącym roku rozszerzyć także na osoby pracujące. Chciano zbadać, czy bezwarunkowy dochód umożliwia także nowe kroki w karierze zawodowej. Teraz wiadomo, że do tego drugiego etapu już nie dojdzie, co dla badaczy jest gorzkim rozczarowaniem. Czas trwania eksperymentu jest zbyt krótki i jest zbyt mało pieniędzy, aby możliwe było wyciągnięcie końcowych wniosków z tak dużego projektu – stwierdza szwedzka gazeta.

bDmHOkkJ

Wiele krajów miało nadzieję, że będzie mogło skorzystać z wyników fińskiego eksperymentu. Także w Niemczech był cały szereg pomysłów przetestowania bezwarunkowego dochodu. Trzeba więc będzie jeszcze poczekać na wyjaśnienie kwestii, czy ujednolicony dochód podstawowy z ekonomicznego punktu widzenia jest lepszy czy gorszy niż rozdrobniony model świadczeń socjalnych.

Socjolodzy nie uzyskają też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy pieniądze wypłacane każdemu służyły wspieraniu lenistwa czy kreatywności. Oficjalne wyniki i wnioski z fińskiego eksperymentu będą dostępne w roku 2019.

bDmHOkle
Źródło:
KOMENTARZE
(39)
gość
3 lata temu
Takie pomysły, to woda na młyn dla klasy próżniaczej! Napłodzą dzieci i żyją na koszt tych co pracują, i płacą podatki! Najgorsze jest to, że przekazują swojemu potomstwu, wzorzec życia na koszt innych, z którego oni w dorosłym życiu, skrupulatnie skorzystają...
mw609
3 lata temu
Przygotowania pod rozszerzenie robotyki? :-)
xyz
3 lata temu
Idea i zamysł prawidłowy! Jedyna forma obrony przed banksterami. Finowie źle to zrobili.
bDmHOklf
anna
3 lata temu
ciekawe jak u nas skończy się rozdawnictwo
axel
3 lata temu
A gdzie komunizm się sprawdził? Nawet w Korei Północnej trzeba pracować....nie dają nic darmo!
Najnowsze komentarze (39)
Macc
3 lata temu
Zeby sie wypowiadać na ten temat trzeba wiedzieć czym jest idea BDF, oraz niestety fiński eksperyment został przerwany bez planowanego rozszerzenia na pracująca cześć społeczeństwa. W BDF chodzi miedzy innymi o to ze wzrastająca automatyzacja i robotyzacja produkcji i usług wypiera ludzi z miejsc pracy wiec powinnismy sie moc cieszyć dodatkowym czasem wolnym i korzyściami finansowymi z faktu iż maszyny wykonują za nas prace. Dodatkowo wypieranie ludzi z miejsc pracy obniża zdolność nabywcza społeczeństwa z faktu iż mniej ludzi pracujących = mniej mających dochody na kupowanie dóbr i usług. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi czy taki pracujący mondrala za np 2000 pln zostałby w pracy dostając od państwa kolejne np 2000 pln. Skoro dwa rysie ledwo mu starcza to pracując miałby cztery wiec... dodatkowym problemem jest niepłacenie podatków przez multi korporacje i wywożenie pieniądza z kraju. Dlatego dla prawidłowego funkcjonowania tego eksperymentu potrzebne sie wydaje wprowadzenie waluty rownolej
Bara
3 lata temu
To pomysł dobry i uczciwy, ale tylko w bardzo bogatych krajach surowcowych, gdzie nie zabiera się przedsiębiorcom, aby innym dać za nic, ale korzysta z dóbr wspólnych. Ten patent działa w kilku krajach arabskich, gdzie shake'a się dzieli z ludem. W Finlandii to pomysł do bani, bo ktoś musiałby zarobić na darmowy dochód innych. Kiedyś podobne pomysły były w Norwegii, ale upadły, bo Norwegowie nie chcieli być tak Chojnice wobec przyjezdnych.
Asd
3 lata temu
Od wielu lat kazdy mieszkaniec Alaski dostaja raz w roku pieniadze, za to, ze w niej mieszka. Pieniadze pochodza z dochodu jaki daje Stanowi biegnacy przez niego rurociag z ropa.
nygus i spółk...
3 lata temu
Zandberg zawiedziony :) bauahaaa!!!!!!
X
3 lata temu
Spoko, ale Miska to jest pan socjolog, a nie pani.
Maryjan
3 lata temu
Poczytajcie "Limes inferior", Janusz Zajdel. Książka z końcówki lat 70-tych. Dokładnie w temacie
wp jak zwykle...
3 lata temu
Miska Simanainen to ON. Imię Miska w języku fińskim jest imieniem męskim a nie kobiecym - zadaj sobie redaktorku trochę trudu i sprawdź jak coś przepisujesz z obcego na nasze...
gt
3 lata temu
Rządy pisowców muszą się skończyć. Socjalizm to rzecz straszna, a oni małymi krokami, ale skutecznie do niego dążą. Narodowy socjalizm, skąd my to znamy? Tyle, że wtedy skończyło się to planowaną wojną, na której można było łupić i grabić z "zewnątrz", w Polsce zaliczymy głęboki upadek. Za wszelką cenę trzeba z tym skończyć i to jak najszybciej
bDmHOkkX
sht
3 lata temu
Rozdawanie pieniędzy lekką ręką, zwykle cudzych, przez rządy to najgorszy z możliwych pomysłów. Doświadczamy tego m.in. obecnie w Polsce. Przykładem tego są tzw. programy plus. Socjalistyczny ustrój, który zapanował w naszym biednym kraju na dobre totalnie niszczy, nie tylko ludzi, którym bezprawnie, albo na własnych zbójeckich prawach, odbierają ciężko zapracowane pieniądze, ale także na patologii, która pobiera cudzą pracę za darmo. Tak, dokładnie to miałem na myśli, bo pieniądze są wyznacznikiem pracy. Każdy kto potrafi logicznie myśleć wie, że to droga na dno. Dlaczego rząd posuwa się do takich praktyk? To proste, liczy głosy i zachowanie władzy.
1~~
3 lata temu
Czy "nachodźcy" też korzystali z tego eksperymentu?
RobG56
3 lata temu
Tytuł jest negatywny i w żadnej mierze nie odzwierciedla wyników eksperymentu. Z tego co wiem nie odzwierciedla oczekiwanych negatywnych skutków. Przypuszczam, że to jest zasadniczą przyczyną zakończenia projektu przed czasem. Wynik mógłby bowiem przewartościować potoczne i pozytywne spojrzenie na zasady neoliberalnego konsumcjonizmu, będącej priorytetem poprawności politycznej obowiązującej na zachodzie.
tyle
3 lata temu
"W ramach fińskiego projektu pilotażowego agencja ubezpieczeń społecznych KELA wypłacała 560 euro miesięcznie 2 tys. bezrobotnych osób." To nie jest pensja gwarantowana, to jest po prostu zasilek dla bezrobotnych, o czym oni pisza? Pensja gwarantowana to jest pensja dla wszystkich obywateli, co jest sprawiedliwym podzialem kasy wpływającej do budżetu państwa. Taki pomysł miała pwrowadzic szwajcarai, nie wiem czy wprowadziła już. taka idea od lat pojawiła sie też w Polsce oddolnie , tylko nikt o tym nie mówi, żeby kludzie nie wiedzieli o takich alterantywach.
tyle
3 lata temu
"Socjolodzy nie uzyskają też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy pieniądze wypłacane każdemu służyły wspieraniu lenistwa czy kreatywności." Kreatywnosci zdecydowanie, bo czlowiek musi miec te podstawy do zycia by sie rozwijać, inaczej patrzy tylko pby przetrwać. a poniewaz w dobie kapitalizmu i kontroli masowej kreatywnosc nie jest pożadana więc dochód gwarantowany równiez nie jest pożadany przez rządy. Ludzie maja sie bać, maja klepac biedę i myslec tylko o tym co do michy wlozyc, bo wtedy nimi łatwiej manipulowac i ich kontrolować. to oczywiste
tyle
3 lata temu
"Projekt nie sprawdził się w praktyce. Zamiast rozszerzenia eksperymentu, na który liczyło wielu obserwatorów, rząd wstrzymuje go z końcem bieżącego roku, przypuszczalnie z braku pieniędzy." Czyli nie chodzi o to że sie nie sprawdził w praktyce, tylko o to że szkoda im kasy dla ludzi. Gdzie indziej jakoś się sprawdza. Pensja gwarantowana zamiast dodatków i benefitów. Nie trzeba utrzymywać tym samym stada urzędników na stołkach którzy udają że pracują. A ta kasa idzie do wszystkich ludzi, przynajmniej jest sprawiedliwie. W Polsce pensję gwarantowana mają ci z dwójka dzieci , maja przedsiebiorcy w formie refundacji za pracowników i pare innych grup społecznych.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić