REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 29 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Przemysław Ciszak09.07.19 (06:08)

Fiskus wzywa małżonków. Tego pisma nie można zlekceważyć

Urzędy skarbowe wzywają do zapłaty podatku osoby, które rozliczyły się wspólnie z małżonkiem i złożyły zeznanie w wersji papierowej. Wszystko to wina systemu.
PAP / PAP

System Twój e-PIT szybciej rozliczył każdego z małżonków z osobna, niż urzędnicy skarbowi wspólny PIT w wersji papierowej – pisze portal prawo.pl.

W efekcie małżonkowie dostają wezwania do zapłaty podatku wyliczonego na podstawie przygotowanego przez MF PIT-u, a nie własnego zeznania - wyjaśnia portal.

REKLAMA

Zdaniem ekspertów papierowe zeznania powinny mieć pierwszeństwo przed elektronicznym złożonym automatycznie, ale nikt nie przewidział takiej sytuacji.

W przesłanym do money.pl oświadczniu resort finansów wyjaśnia, że oczywiście "mogło się zdarzyć, że podatnik wysłał zeznanie pocztą i przed 30 kwietnia nie dotarło ono do urzędu skarbowego lub nie zostało wprowadzone do systemu. Wówczas w takiej sytuacji ważniejsze jest zeznanie złożone przez podatnika (bez względu na sposób rozliczenia: indywidualne, wspólne, jako rodzic samotnie wychowujący dzieci), co wynika bezpośrednio z przepisów prawa."

Dostałeś list od KAS, choć podatku płacić nie musisz? Daj nam znać na dziejesie.wp.pl!

Jednak pisma z fiskusa zignorować, ostrzega na łamach prawo.pl Piotr Hanuszewski, ekspert podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG. Konieczne będzie złożenie dodatkowych wyjaśnień do urzędu skarbowego.

Twój e-PIT - poradnik money.pl. Obejrzyj wideo:

- W przeciwnym przypadku, urząd skarbowy może rozpocząć dochodzenie należności wynikającej z zeznania przygotowanego w systemie e-PIT na drodze egzekucji administracyjnej ‒ dodaje Hanuszewski.

MF dodaje natomiast, że "gdy małżonkowie rozliczyli się wspólnie (papierowo) a mimo to nastąpiła automatyczna akceptacja poprzez usługę Twój e-PIT, w takiej sytuacji zeznanie udostępnione przez usługę zostało anulowane".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij