REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 39 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Jakub Ceglarz17.04.19 (10:15)

Fort Trump coraz bliżej. Do ustalenia pozostały szczegóły

Umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie budowy "Fortu Trump" jest już coraz bliżej - donosi "Bloomberg", powołując się na źródła zbliżone do amerykańskiego rządu.
AP/Associated Press/East News / East News

O budowie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce piszą już coraz poważniejsze zagraniczne media. Tym razem "Bloomberg", który wskazuje, że m.in. dlatego premier Mateusz Morawiecki wybrał się do Stanów Zjednoczonych.

Pierwotnie miał spotkać się w Waszyngtonie z Johnem Boltonem, doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa. Wizytę jednak odwołano, więc szef rządu wybrał się do Nowego Jorku i Chicago.

REKLAMA

Niemniej jednak, Polska i Stany Zjednoczone już praktycznie porozumiały się w kwestii budowy bazy. Tej samej, o której w ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda powiedział, że mogłaby nosić miano "Fortu Trump".

Obejrzyj: Fort Trump? Andrzej Duda mówi o wiośnie

Według informacji "Bloomberga", jeśli do podpisania umowy międzyrządowej rzeczywiście dojdzie, można spodziewać się kolejnej wizyty Trumpa nad Wisłą jesienią 2019 roku. Prezydent USA ma zdaniem portalu darzyć szacunkiem Polaków, którzy często wchodzą w spory z Unią Europejską i kładą duży nacisk na kwestie obronności.

"Bloomberg" pisze, że nazwa "Fort Trump" nie wchodzi już w grę, a zamiast budowy bazy od zera, umowa zakłada znaczne zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce. W tej chwili nad Wisłą jest około 4 tysięcy żołnierzy z USA.

Rzecznicy prasowi Departamentu Obrony i prezydenta Dudy wskazują, że rozmowy się toczą, ale nie ma jeszcze niczego do ogłoszenia. Według nieoficjalnych informacji jednak do ustalenia pozostały szczegóły - ilu żołnierzy miałoby do Polski trafić, gdzie stacjonować i jakie wyposażenie zabrać ze sobą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij