o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Fotoradary ze sztuczną inteligencją mogą się pojawić w 2018 r. Będą rejestrować różne wykroczenia

40
Podziel się

Urządzenie będzie nie tylko mierzyć prędkość, lecz także rozpozna rodzaj zdarzenia drogowego i pozwoli ustalić przyczyny wypadku. Dzięki dużemu zasięgowi fotoradary mogą być stosowane także na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

bELfLgTF

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wraz z firmą Zurad pracują nad innowacyjnym, modułowym systemem Roadsense+. Nowoczesne fotoradary 3D mogą trafić na polskie drogi jeszcze w 2018 r. Urządzenia będą w stanie m.in. mierzyć prędkość na danym odcinku drogi, wykrywać przejazdy skrzyżowania na czerwonym świetle oraz mierzyć prędkości wraz z rejestracją wykroczenia na wielu pasach ruchu. Jedną z jego funkcjonalności jest rejestracja zdarzeń w postaci filmów, co ma zmniejszyć możliwości podważenia zarejestrowanego materiału dowodowego

– Chodzi o stworzenie systemu, który będzie zwiększał bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez rejestrację i analizę zdarzeń, które dzieją się na drodze – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Jakub Główka, kierownik Ośrodka Systemów Bezpieczeństwa w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.

Roadsense+ opiera się na nowoczesnym radarze 3D oraz module optycznym i przetwarzania sygnałów, które mają rozpoznawać sytuację na drodze przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Poprzez połączenie kilku urządzeń w jedną całość ma skuteczniej wykrywać naruszenia przepisów ruchu drogowego. Umożliwi także objęcie nadzorem nad przestrzeganiem ograniczeń prędkości na drogach szybkiego ruchu poprzez wydłużony pomiar odcinkowy.

bELfLgTH

– W tej chwili w Polsce jest na drogach około 400 fotoradarów, które tylko mierzą prędkość. Planowana rozbudowa systemu wskazuje, że zapotrzebowanie na fotoradary może wynieść 1400 takich urządzeń. My chcemy, żeby były one modułowe, innowacyjne i stanowiły rzetelną podstawę do oceny sytuacji na drodze – podkreśla ekspert z PIAP. Dodaje jednocześnie, że podana liczba fotoradarów to jedynie prognoza, wynikająca z analizy rynku systemów bezpieczeństwa ruchu drogowego wdrażanych w krajach UE, stworzona przez wykonawców Systemu Roadsense+. Przyszłość pokaże, czy Polska wzorem innych krajów będzie zwiększać liczbę fotoradarów.

Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W połowie bieżącego roku rozpocznie się certyfikacja rozwiązania przez Główny Urząd Miar. Po pomyślnym przejściu tego procesu urządzenie będzie mogło się pojawić na drogach na przełomie 2018 i 2019 roku.

bELfLgUi
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(40)
Kaczysta
4 lata temu
Słońcu ktoś inteligentny...będzie pilnował bezpieczeństwa na drogach...pomijam fakt że to jawne złodziejstwo...Ale lepsze to niż spotkanie z "inteligentnym " panem stróżem
foto radarek
4 lata temu
zamiast spowalniać ruch niech zrobią wiecej tras szybkiego ruchu
mnb
4 lata temu
Wszystko dla bezpieczeństwa!!!
bELfLgUj
Jola
4 lata temu
Sztucznq inteligencje to mamu juz w pisowskim sejmie. Wiemy jak dziala.
As
4 lata temu
Zamiast zrobić drogi, które są w opłakanym stanie, to kombinują jak tu zabrać resztki pieniędzy z naszych portfeli. Zróbcie drogi - będzie mniej wypadków - będzie bezpieczniej.
Lukas
4 lata temu
Rzadko jeżdżę po Polsce, ale serio? Kolejne fotoradary? Nie lepiej poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych i ogólnie? Zamiast inwestować w kolejne maszynki do zarabiania pieniędzy, możne pójdą w końcu po rozum do głowy i przeprogramuja światła by z zielonego nagle nie zapalało się żółte! Tylko jak np. w Austrii przed włączenie się żółtego światła, zielone zaczyna mrugać i dopiero żółte. Wtedy możemy mówić o podniesieniu bezpieczeństwa, a nie każdy zwolni przed fotoradarem, a za nim dalej gaz do dechy.
Gość83
4 lata temu
Fotoradary nagrywające zdarzenie? Super, niech stają na krzyżówkach ze światłami gdzie stoją zwykłe puszki a żółte świeci się ułamek sekundy. Może wtedy da się coś ugrać zwłaszcza jeżdżąć długim i ciężkim zestawem.
Biwspieczny k...
4 lata temu
Wreszcie ktoś się zainteresował przekraczaniem prędkości bo przecież bypadki są przez młodych szybko jeżdżących a nie tych co jadą wolno i nie patrzą co robią. Przyszłość dród będzie się miała coraz lepiej z krokami a długie trasy będą zajmować coraz mniej czasu
Kierowca
4 lata temu
Cło ty gościu za bzdety opowiadasz to jest nie zgodne z prawemludziom
Uw Rze
4 lata temu
Czy wszystko da się uzasadnić poprawą bezpieczeństwa? A co z prawami człowieka?
Polak
4 lata temu
Aa za PO to fotoradarów nie bylo ?
Bezproblemowy
4 lata temu
A ja nie mam auta, polecam wezystkim
laki
4 lata temu
Za chwilę zamontuję ludziom kamerki w sypialni , totalna inwigilacja.
bELfLgUb
Lam
4 lata temu
Może niech od razu strzelają do wybranych samochodów?!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić