o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Francja: ratusz to miejsce laickie. Sąd nakazał usunięcie szopki

30
Podziel się

Mer Beziers, miasta położonego na południu Francji, to recydywista. Po raz kolejny wystawił na środku dziedzińca przed ratuszem szopkę. Sąd po raz kolejny orzekł, że złamał obowiązujące od 1905 roku prawo, przewidujące rozdział Kościoła od państwa.

Francja: ratusz to miejsce laickie. Sąd nakazał usunięcie szopki
(East News, WOJTEK LASKI)
bEKgnSYB

Sprawę do sądu administracyjnego wniósł już po raz czwarty prokurator z departamentu Herault. W ubiegłym roku sąd orzekł, że instalacja szopki w miejscu publicznym, z inicjatywy osoby publicznej, jest dozwolona prawnie wyłącznie wtedy, gdy ma charakter kulturalny, artystyczny lub świąteczny, ale nie może mieć charakteru kultu lub związków z jakąkolwiek religią. Mer szopkę usunął, ale w tym roku postawił nową. Sąd po błyskawicznym rozpatrzeniu sprawy uznał po raz kolejny, że trzeba ją usunąć, bo "nie zaszły żadne nowe okoliczności", które pozwoliłyby uznać, że jej "instalacja ma charakter kulturalny, artystyczny lub świąteczny" - informuje portal francetvinfo.fr.

Robert Ménard, mer Beziers, ma teraz 48 godzin na usunięcie szopki z dziedzińca ratusza. Jeśli tego nie zrobi, władze miasta będą musiały płacić karę - 2 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

bEKgnSYD

Państwo nie lubi ani Beziers, ani Francji - napisał w komunikacie po wyroku sądu mer miast. Obiecał jednak, że szopkę przestawi. Ma ona stanąć na placyku na przeciwko ratusza.

Przenosiny szopki nie będą czynnością skomplikowaną. Mer, zapewne przewidując wyrok sądu, nakazał zainstalowanie jej na ruchomej platformie. Wystarczy ją teraz przepchnąć na drugą stronę ulicy, poza ogrodzenie ratusza.

Źródło: france3-regions.francetvinfo.fr

bEKgnSZe
KOMENTARZE
(30)
Miś
3 lata temu
Taki francuski Drzymała
Monika
3 lata temu
Przecież to święto Bożego Narodzenia...
ioo
3 lata temu
Francja upadnie szybciej
bEKgnSZf
jaca
3 lata temu
jeszcze niech zakazą obcinanie łbów przez inżynierów z maroka,te żabojady
Kaymakii
3 lata temu
I gdzie tu szacunek i tolerancja ?W złej zacofanej Polsce mamy festiwale kultury żydowskiej ,prawosławnej procesje parady nikt nikomu nic nie zakazuje wychodzą zwolennicy aborcji i ich przeciwnicy i to jest wolność słowa i demokracja nawet jak się zetrą ze Sobą a nie mówienie ogłupianie która strona ma rację
bq
3 lata temu
głupie francuskie pieski ... Brawo Mer !
Dot
3 lata temu
Oto i Unia Europejska. Nie mówi się już o Bożym Narodzeniu ale o "Świętach". Timmermans pewnie zakaże szopek w Polsce bo PO chronione konstytucję.
roni
3 lata temu
Francuzi oddzielają kościół od polityki ale w ich sklepach przed świętami jakoś tego nie widać
Żabojad
3 lata temu
To koniec Francji. Rozkładają dywaniki i walą łbem dla Allacha
ivesss
3 lata temu
A rozkładanie dywanów na Polach Elizejskich to nie przestępstwo!?!??! Skoro oni mogą to dlaczego mer nie może sobie szopki postawić??!?!??! I skoro to zrobił MER, wybrany DEMOKRATYCZNIE, to znaczy, że większość ludzi go popiera, bo go WYBRAŁA na MERA. Czyżby demokracja we Francji nie działałą????
alerod53
3 lata temu
Mini meczety stawiać. Niedługo trzeba będzie okna zasłaniać, aby nie było widać choinek, jak w czasie wojny
NIE dla takie...
3 lata temu
... nie jestem i nie chcę być francuzem i będę omijać z daleka takie "mądre" kraje z ich "oświeconymi" prawami ...brrrrrr ...
:)
3 lata temu
Francja to Wielka Nierządnica - Prostytutka Europy
bEKgnSYX
pawel
3 lata temu
o jej z naszego cyrku ( sejmu ) też usuną samolociki i samolociki z pilotem ???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić