o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

"Gazeta Wyborcza" opublikowała listy poparcia kandydatki do Krajowej Rady Sądownictwa

20
Podziel się

"Gazeta Wyborcza" zdobyła kopię wykazu sędziów, którzy poparli kandydatkę na członka Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem rządzących te listy nie powinny zostać upublicznione.

Krajowa Rada Sądownictwa. Pierwsza z lewej: sędzia Teresa Kuracyusz-Furmanik
Krajowa Rada Sądownictwa. Pierwsza z lewej: sędzia Teresa Kuracyusz-Furmanik (Agencja Gazeta)
bDUBuXmJ

Utajnienie list poparcia sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wciąż budzi wiele emocji i pytań. Kancelaria Sejmu, mimo sądowych wyroków, nie zamierza ich ujawniać.

"Gazeta Wyborcza" informuje, że zdobyła listę, którą dotyczy sędzi Teresy Kurcyusz-Furmanik z Gliwic. Startowała do KRS z poparciem społecznym. Jak wskazuje gazeta, podpisy dla niej zbierały Kluby "Gazety Polskiej".

Jednak do Kancelarii Sejmu dotarł także wykaz 32 sędziów, którzy poprali sędzię Kurcyusz-Furmanik. Jak informuje "GW", "podpisy zbierano wśród tych, którzy awansowali za rządów PiS lub dostali obietnice takiego awansu". Podobne podpisy mają się również znaleźć na liście poparcia dla Leszka Mazura, szefa KRS.

bDUBuXmL

ZOBACZ: Wrzawa po artykule o Beacie Szydło. Europoseł PiS Adam Bielan komentuje

"Gazeta Wyborcza" wskazuje na to, że nazwiska większości osób, które podpisały się na liście poparcia do KRS, to sędziowie "dobrej zmiany". Chodzi o prezesów i wiceprezesów sądów, którzy otrzymali stanowiska po tym, jak Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości.

bDUBuXmR

"Wielu awansowało w listopadzie 2017 roku, a dwa miesiące później poparło kandydatkę do upolitycznionej Rady" - czytamy w artykule.

"Kasta" na liście KRS. Podpisy sędziów

Zamieszczono również listę poparcia dla sędzi Teresy Kurcyusz-Furmanik. Pojawiają się nazwiska takich sędziów jak: Szczepana Praxa, Tadeusza Michalika, Wiesława Morysa i Renaty Siudyki.

To jednak nie wszystko. Na liście miały się również znaleźć nazwiska trzech sędziów, którzy działali w słynnej już grupie "Kasta" koordynowanej przez ówczesnego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Chodzi o: Arkadiusza Cichockiego, Radosława Stasikowskiego oraz Ireneusza Wiliczkiewicza.

bDUBuXmS

Łukasz Piebiak był odpowiedzialny również za skompletowanie składu KRS. - Kiedy Piebiak zaproponował mi kandydowanie, byłem zupełnie nieprzygotowany. Powiedziałem, że przecież nie mam podpisów. Wtedy Piebiak stwierdził: "Daj spokój, przelecimy się tu po pokojach i podpisy zaraz będą" - cytuje jednego z sędziów "Wyborcza".

Co się działo w przypadku odmowy podpisania listy poparcia? Jak podaje źródło gazety, takich osobom skracano delegację. I dodaje, że "niemal na każdej liście poparcia powtarzają się nazwiska sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości".

Listy poparcia KRS. Kulisy zbierania podpisów

Informacje o sposobie kompletowania list poparcia do KRS przekazał również sędzia będący przy akcji zbierania podpisów na Śląsku pod kandydaturą Leszka Mazura. Według niego, na spotkania w tej sprawie zjawiali się "beneficjenci 'dobrej zmiany'". Jako przykład informator podał przypadek małżeństwa sędziów, którym został obiecany awans. Ostatecznie tak się jednak nie stało. Pozostałymi sygnatariuszami mieli być nowo mianowani prezes i wiceprezesi sądów z Częstochowy, Gliwic, itp.

bDUBuXmT

To jednak nie wszystko. Akcja zbierania podpisów miała być koordynowana przez "zaufanych ludzi Ziobry i prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego". Informator "Wyborczej" wskazuje na to, że kontrolę nad tym procesem miał mieć prokurator Tomasz Janeczek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUBuXnm
KOMENTARZE
(20)
fff
rok temu
Krajowa Rada Samowoli
tyrp
rok temu
KASTA-na bruk,dosyc juz niszczenia Polski i Polaków
Polak
rok temu
KASTY do dymisji-koniec łamania prawa i Konstytucji
bDUBuXnn
gggggg
rok temu
Jak Kaczyńskiego zamkną to nareszcie będzie porządek. Reszta wazeliny ze strachu się pochowa.
pol
rok temu
zapamiętać ich
Najnowsze komentarze (20)
fgrfd
rok temu
A ta Brejza to jeszcze nie siedzi?
Nie istnieją!
rok temu
Ja wierzę Opozycji, a ona przecież wyraźnie powiedziała, że takich list po prostu nie ma!
czytelnik
rok temu
Drukujcie " wyborczą " na bardziej miękkim papierze. Aktualnie jest mało praktyczna,!!
dede
rok temu
KRS czyli Kaczynsky Represjonuje Sedziów
asa
rok temu
HAHAHAHAHAHA i znowu mokry kapiszon gazetki wybiórczej !
pol
rok temu
zapamiętać ich
FR1
rok temu
No i poparli a co mieli zabronione? Ich wybór,chcecie linczu? Patologia obywatelska nie musiała robić list poparcia bo robiła co chciała. A się nie widziało to były gumowe kule.
Kogoot
rok temu
Brejziaki do akcji!! Kto normalny przy przeszukaniu domu przez służby idzie i wali sobie z pistoletu w kiblu? Blida wiedziała, że ją wsadzą za przekręty.
bDUBuXnf
no possumus
rok temu
Nie bardzo rozumiem na czym polega problem GW że co że ta panią poparli normalni ludzie a nie zboczeni z pod znaku LGBT?? Ustawa o KRS mówi jasno ze listy poparcia nie mogą być upublicznione koniec kropka.Skoro tak to GW złamała prawo
Tyt
rok temu
Jak sie ma brat michnik
Polak
rok temu
KASTY do dymisji-koniec łamania prawa i Konstytucji
tyrp
rok temu
KASTA-na bruk,dosyc juz niszczenia Polski i Polaków
tyr
rok temu
Bryza-ty nawet do prania sie nie nadajesz,oszuscie,co juz trolowanie we Włocławku sie konczy,ty UBecki oszuscie
gggggg
rok temu
Jak Kaczyńskiego zamkną to nareszcie będzie porządek. Reszta wazeliny ze strachu się pochowa.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić