Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Gigantyczne kaniony odkryte w Antarktyce. Najdłuższy ma aż 350 km długości

3
Podziel się

Trzy ogromne kaniony zostały odkryte w jednym z najmniej znanych miejsc na Ziemi. Znajdują się na biegunie południowym, głęboko pod lodem Antarktydy. Ich koryta biegną na setki kilometrów.

Nigdy wcześniej ich nie wykryto
Nigdy wcześniej ich nie wykryto (NASA, John Sonntag)
bETYzbed

Żaden z tych kanionów nie jest widoczny gołym okiem z zaśnieżonej powierzchni, wszystkie z nich kryją się pod powłoką grubego lodu. Naukowcy pod przewodnictwem Dr Kate Winter z Northumbria University w Wielkiej Brytanii odkryli kaniony za pomocą radaru.

Zespół wstępnie wywnioskował, że kaniony mogą odgrywać kluczową rolę w kontroli przepływu lodu. Jeśli uda się to potwierdzić, nie będzie się z czego cieszyć. Według naukowców, kaniony mogą przyśpieszyć spływ lodowej masy roztapiającego się lodu, jeśli klimat będzie dalej się ocieplać. W efekcie, poziom morza podniesie się jeszcze bardziej.

bETYzbef

"Koryta są tak ułożone, że w przypadku roztapiania się lodu, kierują go wprost w stronę wybrzeża" - twierdzi dr Winter.

Największy z kanionów nazwano Foundation Trough. Gigant ma 350 km długości i 35 km szerokości. Pozostałe dwa koryta są niewiele mniejsze. Kanion Patuxent ma około 300 km długości i 15 km szerokości. Natomiast trzecia kotlina Offset Rift Basin ma 150 km długości i 30 km szerokości. Aby dostać się do "sufitu" to Foundation Trough, trzeba przewiercić się przez ponad 2 km grubego lodu.

Najprawdopodobniej koryta wykryte pod dzisiejszą pokrywą lodową zostały wyżłobione podczas ostatniego zlodowacenia.

bETYzbel

Źródło: BBC

bETYzbeG
KOMENTARZE
(3)
zigzag
4 lata temu
No to nowy podatek kanionowy!
...
4 lata temu
Negowanie procesów, na które człowiek ma wpływ, chociażby były błędnie nazwane skaże przyszłe pokolenia na warunki, do których można by się przynajmniej w jakimś stopniu przygotować. Fajnie by było gdyby ten gatunek nie podzielił losu dinozaurów - inaczej pozostaną z nas tylko ptaszki :(.
Bialy20
4 lata temu
Znaczy, co? Nie było ludzi a woda zrobiła takie potężne kaniony?! To za co gnojki każą nam płacić taksę klimatyczną?
bETYzbeH
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić