Daniel Bochen| 

Google potwierdza zawieszenie współpracy z Huawei

18
Podziel się:

Google Alphabet Inc’s potwierdza w rozmowie z agencją Reutera, że współpraca z chińskim koncernem Huawei została w dużej części zakończona.

Google zawiesza współpracę z Huawei
Google zawiesza współpracę z Huawei (WP.PL, Bolesław Breczko)

Jak podkreśla Reuters, decyzja konglomeratu Alphabet Inc. jest związana ze środową decyzją departamentu handlu USA o wpisaniu Huawei Technologies i 70-ciu związanych z nim firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

- Posiadacze obecnych smartfonów Huawei z aplikacjami Google nadal będą mogli korzystać i pobierać aktualizacje aplikacji dostarczone przez Google - powiedział rzecznik Google, podaje Reuters

- Dla użytkowników naszych usług Google Play i zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei - dodał rzecznik, nie podając dalszych szczegółów.

Zobacz także: Zobacz: Kilian o konflikcie USA z Huawei: Amerykanie są nieufni w stosunku do nowych technologii

Jednak jak zauważa agencja Reutera, zawieszenie współpracy może podważyć biznes smartfonów Huawei poza Chinami, ponieważ gigant technologiczny natychmiast straci dostęp do aktualizacji systemu operacyjnego Google Android.

Przyszłe wersje smartfonów Huawei, które działają na Androidzie, również stracą dostęp do popularnych usług, takich jak np. Google Play Store oraz aplikacje Gmail i YouTube. Huawei zachowa jedynie dostęp do publicznej wersji systemu operacyjnego Android dla urządzeń mobilnych – AOSP (Android Open Source Project), ale nie będzie mieć uprawnień dających dostęp do prawnie zastrzeżonego, własnościowego oprogramowania zamkniętego.

15 maja prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące amerykańskim firmom używania sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez podmioty, uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Jak zaznacz Reuters, na obecnym etapie trudno oszacować szkody, jakie przyniesie Huawei decyzja departamentu handlu USA o objęciu chińskiej firmy restrykcjami. Spółka jest w trakcie definiowania potencjalnych strat i utraconych korzyści; dopiero po sporządzeniu bilansu obraz będzie w miarę kompletny.

Chińska firma Huawei sprzeciwia się zakazowi wprowadzonemu przez rząd Stanów Zjednoczonych dotyczących utrzymywania kontaktów handlowych ze wszystkimi podmiotami, które korzystają z technologii Huawei.

Gigant telekomunikacyjny jest oskarżany o szpiegostwo na rzecz chińskich władz. Huawei jednak definitywnie zaprzecza stawianym zarzutom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić