Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sebastian Tomaszewski
|
aktualizacja

GPS może uchronić przed mandatem. Sąd uchylił decyzję kolegium i zwrócił kierowcy prawo jazdy

50
Podziel się:

Mężczyzna nie zgodził się z pomiarem prędkości wykonanym przez policję. Postanowił walczyć o swoje prawa przed sądem.

GPS zamontowany w nawigacji może pomóc w potwierdzeniu niewinności kierowcy
GPS zamontowany w nawigacji może pomóc w potwierdzeniu niewinności kierowcy (www.lokalizacja.info)

Kilka miesięcy temu pewien kierowca został posądzony o przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 52 km/h, co skutkowało odebraniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy oraz wysokim mandatem. Mężczyzna postanowił złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek o uchylenie mandatu, ponieważ nie zgodził się z decyzją starosty. Jednak kolegium utrzymało w mocy decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Podkreślało m.in. fakt, że kierowca przyjął mandat, więc z chwilą odebrania stał się on prawomocny. Kierowca jednak się nie poddał i próbował dalej.

Był przekonany o swojej niewinności. W chwili zatrzymania przez policję, miał w aucie system śledzenia GPS z aktualną homologacją. Z wydruku jasno wynikało, że maksymalna prędkość auta wyniosła tylko… 49 km/h, a nie 102 km/h zmierzone przez policjantów. Dlatego skierował tym razem skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Tam zarzucił obydwu instytucjom, że podjęto decyzję o zabraniu mu prawa jazdy, pomimo tego, że nie popełnił wykroczenia - wersję mężczyzny potwierdził Sąd Rejonowy.

Co ciekawe, policja oznajmiła, że usunęła nagranie z dokonanego pomiaru kilka miesięcy temu. Przyczyną było przyjęcie przez kierowcę mandatu karnego. Sąd Rejonowy rozsądnie zdecydował. Zauważył, że skoro policja nie przedstawiła żadnego dowodu przekroczenia prędkości, to nie może wskazać na jakiekolwiek okoliczności zakłócające pomiar. Przypomnijmy, że jedynie kierowca dysponował dowodem pomiaru prędkości. Co więcej, według sądu na drodze panował za duży ruch dla używanego przez policję wideorejestratora. Producent urządzenia zalecał, aby pomiary były dokonywane tylko przy niewielkim natężeniu ruchu. Ostatecznie sąd zdecydował, że ukarany kierowca nie popełnił wykroczenia i uchylił nałożony mandat.

Sprawa tego kierowcy pokazuje, że zawsze warto walczyć o swoje prawa.

źródło: TUTAJ

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(50)
GUN-FREEDOM
5 lata temu
System grzywny oparty na mandacie jest SKRAJNIE NIEUCZCIWY! Milicjant jest sędzią. I mamy sytuację gdzie daje mandat za 200zł. Będąc przekonanym o swojej niewinności nie pójdę do sądu, ponieważ mi się to nie opłaca. Nawet jeśli wygram to bandyta w mundurze pracy nie straci, nagany nie dostanie. Co mi po wygranej? Nic. Sytuacja gdzie mogę stracić prawo jazdy jest "bardziej opłacalna" i dlatego warto walczyć. I jeszcze jedno: mafia rządowo-milicyjna nie podnosi stawek mandatów ponieważ więcej osób odwoływał-by się i wpływy byłyby większe. Lepiej dawać 200zł każdemu niż 1000zł nielicznym. I myślicie, że zawyżające prędkość radary to przypadek? Tak jak wideorejestratory, które wcale nie mierzą prędkości naszego pojazdu tylko prędkość radiowozu- tam nie ma żadnego radaru dopplerowskiego, który mierzyłby naszą prędkość i odejmował ją lub dodował (różnicę) do prędkości radiowozu.
ja ja
5 lata temu
ozon - chba zapomniałws jak Błaszczak
!
5 lata temu
jestem za !
Bajkopisarze
5 lata temu
Bzdura. Przyjął mandat, to znaczy przyznał się, że jechał 110. Nikt normalny przy takiej różnicy prędkości mandatu nie przyjmie!!! Żadne zapisy z żadnej puszki go nie uratują. Tym bardziej, że nie można stwierdzić, że była ona w jego aucie, a nie innym :)
Wacław
5 lata temu
Jest już tyle służb mogacych nas inwigilować: policja, straz miejska, straż gminna, straz leśna, straż rybacka, celnicy, pogranicznicy, organa Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu, a także Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celnej i kontroli skarbowej, słuzby zusowskie, słuzba ochrony kolei .... Czy naprawdę to juz państwo typowo policyjne?
PIS-du
5 lata temu
I to jest dowód na to ,że Ziobro dobrze robi wietrząc Sądy.Najpierw "burak " z GPSem przyjął mandat , a potem jakiś adwokacina poduczył go ,żeby skierować sprawę do pseudo-Sądu bo wiedział ,że w takim przypadku Policja skasuje nagranie. I to jest dowód na to ,że pseudo -Sądy interpretują prawo na swoją stronę.Panie "Sędzio " a czy dotrzymał Pan termin 7 dni w którym "burak "mógł się odwołać od mandatu. zgodnie z Kpow.
ozon
5 lata temu
Idea nadawania i odbierania "prawa jazdy" to idea w 100% socjalistyczna, czyli zła. W normalnym kraju każdy po osiągnięciu odpowiedniego wieku ma naturalne prawo do prowadzenia pojazdów (jak i do wielu innych rzeczy, np. posiadania broni). Dopiero sąd powinien mieć możliwość odbierania tego prawa, jeżeli dany człowiek okaże się być go niegodnym (np. spowodowanie wypadku po pijanemu, ale nie niepłacenie alimentów). A przyłapanie takiego delikwenta na prowadzeniu pojazdu powinno być surowo karane. Lewacka propaganda głosi, że "prawo jazdy" istnieje po to, aby na drogach było bezpieczniej. Jest to absolutna nieprawda. Po drogach i tak jeździ masa ludzi, którzy jeździć nie potrafią oraz masa ludzi, którym "prawo jazdy" zostało odebrane. Otóż "prawo jazdy" istnieje po to, by 1) zarobić sobie mogły WORD-y na egzaminach i szkoły jazdy na kursach (wiadomo kto tam pracuje) 2) można było gnębić zwykłych ludzi. Nawet jak sąd przyzna ci rację, to wiele miesięcy będziesz bez "prawka".
ipp
5 lata temu
................Są luki i można z nich korzystać .........wystarczy UMIEĆ
kuc671
5 lata temu
To dziwne... czy to tak wszędzie w Europie, czy tylko w Polsce? U nas w Australii przyjęcie mandatu nie jest równoznaczne przyznaniu się do winy. Jest to tylko uznawane za "przyjęcie do wiadomości" - to że "Ciebie wysłucham" nie znaczy automatycznie że się "z Tobą zgadzam".
a
5 lata temu
A jak będzie wyglądała rekompensata dla kierowcy za koszty operacyjne które zostały poniesione dzięki nie kompetencji policji??
uuuuu
5 lata temu
A jak będzie wyglądała rekompensata dla kierowcy przez policję za brak Ich kompetencji ?
olo
5 lata temu
RYS apka na antka informuje gdzie stoją pod warunkiem że jedziesz z Gps. informuje nawet jeśli przekroczysz prędkość i to o lie tak że na granicy swobodnie się jedzie.
wasz ojciec
5 lata temu
Od kiedu madziu policja ma prowizje od mkk? Proponuje sie douczyc a nie pisac głupoty.
ko
5 lata temu
To nie o walkę o prawa chodzi a o uczciwość policjantów. Widać nie są warci zaufani i powinni zostać dyscyplinarnie zwolnieni skoro ich praca okazała się nie tylko bardzo wątpliwa ale i Polska poniosła przez ich pracę dodatkowe koszty. To skandaliczne. Skonczyc trzeba z tego typu polowaniami. Policjant drogówki powinien być zauważany w pracy stojąc przy skrzyżowaniach, w miejscach zatorów drogowych by interweniować. Tam jest masę pracy z tzw. cwaniakami i chuliganami drogowymi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić