Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewa Podsiadły-Natorska
|

Herbata eko, organic, bio – co kryje się pod tym określeniami?

23
Podziel się

Polacy kochają herbatę. Wielu z nich zaczyna nią i kończy dzień. Dlatego warto mieć świadomość, co oznaczają umieszczone na opakowaniu skróty kojarzące się z ekologią. Czy faktycznie oznaczają produkt lepszej jakości i czym się od siebie różnią?

Herbata eko, organic, bio – co kryje się pod tym określeniami?
Herbata eko, organic, bio – co kryje się pod tym określeniami? (Fotolia)
bETbeIWJ

Kryzys klimatyczny zmusza nas wszystkich do uważnego sięgania po produkty spożywcze. Dotyczy to również tego, co pijemy. Symbole i oznakowania umieszczane na opakowaniach herbat mogą być cennym drogowskazem – pod warunkiem, że wiemy, co oznaczają.

Herbata ekologiczna (eco)

Żeby herbatę można było uznać za ekologiczną, producent musi spełnić określone normy. Przede wszystkim herbata z certyfikatem eko/eco powstaje z poszanowaniem natury. Oznacza to, że na żadnym etapie produkcji nie stosuje się składników modyfikowanych genetycznie (GMO) czy technik, które mogłyby zaszkodzić środowisku. Celem rolnictwa ekologicznego jest wytwarzanie produktów żywnościowych wysokiej jakości, naturalnych, nie ingerujących w ekosystem. Producent posługujący się symbolem zielonego listka musi dbać również o takie kwestie jak wyważona produkcja odpadów czy oszczędność energii elektrycznej. Herbata zostanie uznana za ekologiczną, jeśli przy jej wytwarzaniu w przynajmniej 95 proc. nie użyto sztucznych składników, polepszaczy bądź chemikaliów.

Herbata organiczna (organic)

Również w tym przypadku mamy do czynienia z herbatą ekologiczną, czyli wyprodukowaną w poszanowaniem środowiska. Herbata może być uznana za organiczną, jeśli minimum 95 proc. jej składników pochodzi z upraw ekologicznych. Również w tym przypadku na etapie wytwarzania nie można stosować roślin modyfikowanych genetycznie, sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin. Herbaciane plantacje muszą znajdować się z dala od autostrad, wysypisk śmieci, stref przemysłowych, czyli źródeł zanieczyszczeń. Certyfikat "organic" oznacza ponadto, że na etapie produkcji suszu nie wolno używać promieniowania jonizującego do konserwowania, tak samo jak barwników, sztucznych aromatów, wzmacniaczy smaku.

bETbeIWL
Zobacz także: Zobacz też: Herbata z imbirem – właściwości

Herbata bio

To również produkt ekologiczny i organiczny, choć certyfikat bio gwarantuje najwyższy poziom jakości, czystości produktu i bezpieczeństwa. Producent, który chce nazwać swoją herbatę "bio", musi przejść szereg restrykcyjnych kontroli. Nie może używać sztucznych składników i technik, musi dbać o racjonalną gospodarkę żyzności gleby, unikać źródeł zanieczyszczeń i nie ingerować w ekosystem. Co ważne, taki certyfikat nie jest przyznawany raz na zawsze – w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości może zostać cofnięty. Herbata bio jest produktem specjalnie wyselekcjonowanym, a szczególne znaczenie przy przyznawaniu tego certyfikatu są warunki pracy (szkolenia, zaplecze socjalne, adekwatna pensja itp.).

bETbeIWR

Certyfikat Rainforest Alliance (Certified)

Na opakowaniach niektórych herbat można zobaczyć symbol żabki. Oznacza on zrównoważone rolnictwo, podlegające kontroli od zbiorów po uzyskanie produktu końcowego. Certyfikat zapewnia, że żywność uprawiana jest w sposób przyjazny środowisku oraz, co równie ważne, ludziom. Herbata oznaczona symbolem żabki musi powstać w sposób bliski naturze – produkcja nie może wpływać negatywnie na okoliczne gleby, lasy, rzeki czy zwierzęta. Jeśli kupujesz herbatę z certyfikatem Rainforest Alliance, masz pewność, że została wytworzona z poszanowaniem ekosystemu oraz praw pracowników.

Certyfikat Fair Trade

Takie herbatki pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych, ale przede wszystkim wytwarzane są na plantacjach, gdzie prawa człowieka i pracownika są bezwzględnie przestrzegane. Certyfikat jest potwierdzeniem, że na żadnym etapie produkcji nie uczestniczyły dzieci. Pracownicy muszą zostać przeszkoleni, pracować w odpowiednich warunkach i otrzymywać wynagrodzenie adekwatne do umiejętności oraz zajmowanego stanowiska. Dotyczy to zwłaszcza herbat produkowanych na półkuli południowej, gdzie prawa pracownicze nie zawsze są przestrzegane.

bETbeIWS

Dlaczego herbaty eko są droższe?

Z bardzo prostego powodu – nie powstają na masową skalę. To uprawy czasochłonne, a stosowane przez producentów składniki czy techniki są często znacznie bardziej kosztowne. I wreszcie ludzie. Herbaty ekologiczne bardzo często pochodzą z niedużych, rodzinnych plantacji, gdzie nie stosuje się taniej siły roboczej, a prawa pracowników są szanowane.

Podsumowując herbaty ekologiczne, organiczne, bio:

• Są naturalnym produktem (przynajmniej w 95 proc.).
• Ich produkcja nie szkodzi środowisku.
• Nie zawierają szkodliwych dla zdrowia pestycydów.
• Nie są poddawane konserwacji.
• Są wolne od zanieczyszczeń pochodzących z wysypisk, stref przemysłowych, autostrad itp.
• Powstają z poszanowaniem praw człowieka.
• Mają głęboki, naturalny, czysty smak i aromat.
• Nie zawierają ukrytych składników, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną.
• Korzystnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

bETbeIWT

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETbeIXm
KOMENTARZE
(23)
Rolnik bez do...
2 lata temu
Bzdury ! Nie ma nic ECO bo z nieba padają kwaśne deszcze a ziemia jest na wskroś skażona chemikaliami
pawel
2 lata temu
reklama ?
lysy_501
2 lata temu
nic nie znaczy to marketing
bETbeIXn
rety
2 lata temu
Ponoć najlepsza jest....."okresówa".:)))
Lidia
2 lata temu
Dwadzieścia lat temu żywność nie była tak "ulepszana" chemią. Później zaczęli nas coraz bardziej truć, żeby w XXI w. móc to co przed dwudziestu laty było normalnym jedzeniem nazwać "BIO", "ECO" i zgarniać za to horrendalne kwoty.
słuchaj
2 lata temu
halo.radio
Headcrush
2 lata temu
herbaty bezglutenowe, bezgmowe, bez dodatku selera bla bla bla, czyli takie jak każda inna ze średniej półki za 5x większą cenę hehe
Milla
2 lata temu
Podobno herbata w torebce, jest niezdrowa wręcz niebezpieczna, bo torebki są stylonowe. Lepiej wysypać jej zawartośc do szklanki i w ten sposób zaparzyć. Czytałam niedawno odkrycie naukowców, którzy ostrzegają przed parzeniem herbaty w torebkach.
aaa
2 lata temu
Herbata z certyfikatem różni się od herbaty bez certyfikatu wyłącznie certyfikatem. Idee są słuszne, ale problemem jest nadawanie certyfikatu, tj. kupowanie go, bo niestety firmy certyfikujące to normalne firmy, które nadają certyfikaty i robią audyty za pieniądze właściciela certyfikowanej firmy. Ponieważ firm certyfikujących jest dużo, to jak jedna nie będzie chciała nadać certyfikatu (bo będzie brać sprawę na poważnie) to producenci pójdą do drugiej i ta rzetelna szybko zbańczy. Co więcej normy to jedno, ale warto zajrzeć w klauzule dotyczące odstępstw itp. i okaże się, że nawet oficjalnie nie jest tak bajkowo jak tu piszą. Sam miałem do czynienia z certyfikowaniem Lasów Państwowych (może ktoś kojarzy FSC). W końcu wystąpiliśmy z tego bajzlu, bo z ekologicznym leśnictwem nie miało to nic wspólnego (przynajmniej w Polsce). Potem światowy zarząd FSC rozwiązał polskie FSC i utworzono wszystko od nowa, ale zasady obowiązujące w tym świecie niewiele się zmieniły.
MS
2 lata temu
Parę razy dałem się nabrać. Herbata rzeczywiście była eko ale torebka z plastiku! Jedyna na naszym rynku ekologiczna, dobra herbata to Clipper, Niestety w Polsce trzy razy droższa niż w Anglii
ja
2 lata temu
herbata nie powinn abyc w saszetkach tak jak my do tej pory pilismy bo te biale torebki to czysta chemia i tysiace nanoczasteczek tez zlych dla naszego zdrowia.nikt nie ugotowalby zupy z rekamowiak to dlaczego tak pilismy do tej pory .brak ekukacji ale juz ja mamy
nie dajmy się...
2 lata temu
eko nie powinny być droższe! te strute powinny kosztować 10 - 20 proc. tych eko
qucio
2 lata temu
ale ściema - jedyny sensowny napój eko to wódka
bETbeIXf
lex
2 lata temu
saszetki - resztki pozamiatane z podłogi magazynu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić