o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Historyczna wizyta. Angela Merkel razem z Mateuszem Morawieckim odwiedzą Auschwitz

1
Podziel się

Kanclerz RFN Angela Merkel razem z polskim premierem Mateuszem odwiedzą Miejsce Pamięci Auschwitz. Przywódcy złożą hołd ofiarom największego niemieckiego obozu koncentracyjnego 6 grudnia. Niemiecki rząd zamierza także przeznaczyć 60 mln euro na działanie fundacji Auschwitz-Birkenau.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (zdj. arch.)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (zdj. arch.) (PAP, PAP/EPA/HAYOUNG JEON)
bEpyzAwR

Wizyta rozpocznie się o godz. 10:30. Najpierw Merkel i Morawiecki wspólnie odwiedzą były obóz Auschwitz I. Przywódcy wejdą na historyczny teren przez bramę z napisem "Arbeit mach frei" i złożą wieniec przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. To właśnie w tym miejscu w czasie działania obozu Niemcy zastrzelili wiele tysięcy osób - w większości byli to Polacy.

"Główne wydarzenie rocznicowe będzie miało miejsce w historycznym budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam zaplanowano przemówienia gości zaproszonych na 10-lecie Fundacji Auschwitz-Birkenau" - przekazało w piątek biuro prasowe Muzeum Auschwitz.

Następnie Merkel i Morawiecki złożą hołd zamordowanym przed pomnikiem ofiar obozu, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych w byłym Auschwitz II-Birkenau. Liderzy mają również przechodzić obok wagonu stojącego na tamtejszej rampie kolejowej.

bEpyzAwT
Zobacz także: Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

Angela Merkel w Auschwitz. Niemiecki rząd podjął decyzję

Dzień przed wizytą kanclerz Merkel w Polsce niemiecki rząd ma przeznaczyć 60 mln euro na funkcjonowanie fundacji Auschwitz-Birkenau. Tę informację potwierdziła Ulrike Demmer. Rzeczniczka rządu stwierdziła, że decyzja o wsparciu Fundacji podyktowana jest "historyczną odpowiedzialnością" Niemiec za utrzymanie tego miejsca pamięci.

Fundacja pamięci o ofiarach obozu koncentracyjnego została powołana w 2009 roku z inicjatywy Władysława Bartoszewskiego. Jej celem jest finansowanie wieloletniego programu konserwacji terenów i pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz

bEpyzAwZ

O tym, jak ważne będzie to wydarzenie, świadczy przede wszystkim fakt, że w przeszłości tylko dwóch urzędujących kanclerzy RFN odwiedziło to miejsce zagłady. Dwukrotnie dokonał tego Helmut Kohl, przed nim raz pojawił się Helmut Schmidt.

Angela Merkel nie ucieka od trudnej przeszłości w historii niemieckiego narodu. Kanclerz kilkukrotnie odwiedziła muzeum w Yad Vashem. W samym Izraelu przyznano jej 3 honorowe doktoraty, regularnie utrzymuje kontakty z Żydami w Niemczech, głośno sprzeciwia się antysemityzmowi, a także dostaje odznaczenia od żydowskich organizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpyzAxu
KOMENTARZE
(1)
DzT
2 lata temu
Markel przyjechała z gospodarską wizytą aby sprawdzić czy wszystko jest w gotowości do użycia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić