o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bolesław Breczko
Bolesław Breczko
|
aktualizacja

Historyczny dzień dla SpaceX. Takie wystrzelenie odbędzie się po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych

0
Podziel się

Elon Musk ma ambitny plan stworzenia z ludzkości międzyplanetarnego gatunku. W tym celu najpierw musi uczynić podróże kosmiczne bardziej opłacalnymi. Mają to umożliwić rakiety Falcon 9, które będzie można wielokrotnie wykorzystywać. W czwartek, 30 marca, po raz pierwszy nastąpi start rakiety, która raz już poleciała w kosmos.

Historyczny dzień dla SpaceX. Takie wystrzelenie odbędzie się po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych
(Forum, REUTERS)
bDIYCylN

Planowo start rakiety ma odbyć się około północy polskiego czasu.Będzie można go oglądać na żywo tutaj:

W misji wyniesienia na orbitę satelity komunikacyjnego SES-10 wykorzystana zostanie rakieta Falcon 9, która wcześniej wzięła udział w misji dostarczenia zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jeśli wszystko zakończy się powodzeniem, będzie to milowy krok dla SpaceX. To pierwsza próba wystrzelenia ładunku przy pomocy używanej wcześniej rakiety.

bDIYCylP

Idea kosmicznych rakiet wielokrotnego użytku leży u podstawy całego przedsięwzięcia, jakim jest SpaceX, a którego celem jest załogowy lot na Marsa. Dzięki ponownemu wykorzystaniu rakiet będzie można znacznie obniżyć koszty lotów w przestrzeń. Ma to też umożliwić prawdziwą turystykę kosmiczną. Już w 2018 roku SpaceX chce wysłać dwoje kosmicznych turystów w podróż dookoła Księżyca.

Rakieta Falcon 9 z satelitą SES-10 zostanie wystrzelona z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedyego na przylądku Canaveral na Florydzie. Z tego samego kompleksu w latach 60. startowały załogowe misje na Księżyc programu Apollo. Po wyniesieniu satelity na orbitę rakieta Flacon 9 podejmie próbę wylądowania na barce-dronie o nazwie „Oczywiście, że wciąż cię kocham” na Oceanie Atlantyckim.

bDIYCylV
bDIYCymq
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić