o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Violetta Baran
|
aktualizacja

Hiszpania: jest już znana data ekshumacji szczątków gen. Francisco Franco

0
Podziel się

Ekshumacja wieloletniego dyktatora Hiszpanii gen. Francisco Franco z Doliny Poległych zostanie przeprowadzona 24 października - zdecydował hiszpański rząd. Jego szczątki zostaną przeniesione do rodzinnego grobu na cmentarzu El Pardo-Mingorrubio na obrzeżach Madrytu.

Hiszpania. Jest już termin ekshumacji gen. Francisco Franco z Doliny Poległych
Hiszpania. Jest już termin ekshumacji gen. Francisco Franco z Doliny Poległych (East News, AP Photo/Manu Fernandez)
bDfscBsl

Jak postanowił hiszpański rząd, pochówek gen. Franco odbędzie się bez honorów wojskowych, o co występowała rodzina generała. Spocznie w grobie, obok swojej żony Carmen Polo El Pardo.

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii odrzucił w ubiegły czwartek wniosek rodziny gen. Francisco Franco, która odwołała się od decyzji rządu ws. przeniesienia prochów dyktatora na cmentarz. Nie uznał argumentu, że decyzja rządu stanowi naruszenie podstawowych praw zmarłego. Odrzucił tym samym jej wniosek o pozostawienie szczątków byłego dyktatora w miejscu pochówku w mauzoleum ofiar hiszpańskiej wojny domowej.

bDfscBsn

Trybunał uznał za zgodną z prawem decyzję rządu socjalisty Pedro Sancheza, która - jak podkreślił w swym werdykcie - "nie jest ani nieuzasadniona, ani arbitralna" i "nie stanowi naruszenia godności osobistej gen. Franco ani jego rodziny".

Tydzień wcześniej, 9 października, hiszpański Sąd Najwyższy, również odpowiadając na wniosek rodziny generała, orzekł, że nie istnieją już bariery prawne, które uniemożliwiałyby ekshumację Franco.

bDfscBst

Szczątki Francisco Franco spoczywają w mauzoleum w Dolinie Poległych. Jest to wielki wykuty przez więźniów w skałach we wnętrzu wzgórza w pobliżu Madrytu symboliczny pomnik, gdzie znalazły pochówek prochy ok. 34 tys. ofiar hiszpańskiej wojny domowej. Na rozkaz Franco pogrzebano tam nie tylko ofiary wojny z jego własnego obozu, ale także - wbrew woli rodzin - 12 tys. szczątków republikanów zamordowanych i wrzuconych wcześniej do zbiorowych anonimowych mogił.

Żródło: afp.com. elpais.com

bDfscBsO
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić