Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
29.05.16 (12:14)

"Houston , mamy… pokój"

NASA doprowadziła do zamontowania pierwszego w historii misji kosmicznych dmuchanego modułu mieszkalnego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
NASA

„Pokój” nosi nazwę Bigelow Expandable Activity Module (BEAM). Wykonała go wynajęta przez NASA firma z Las Vegas, Bigelow Aerospace. Całość kosztowała prawie 18 mln dolarów - informuje news.sky.com.

Pomieszczenie jest pompowane jak balon. Udany montaż elastycznego modułu, dającego dodatkową przestrzeń dla astronautów, został okrzyknięty „kamieniem milowym” w programie ISS.

REKLAMA

Pierwsza próba nadmuchania pokoju skończyła się fiaskiem. Inżynierowie z NASA mieli problemy z rozłożeniem modułu. Nie udało się rozwinąć go w pełni. Teraz ogłosili sukces.

Przed pierwszym wejściem do modułu astronauci muszą odczekać tydzień. NASA chce mieć pewność, że balon jest hermetyczny.

BEAM to eksperymentalna przestrzeń o wymiarach 3,2 na 4 metry. Balon waży 1360 kg, jest łatwy transporcie. Ma być testowany przez dwa lata. Astronauci będą przebywali w nim po kilka godzin i robili pomiary, by ocenić, czy jego wnętrze jest całkowicie bezpieczne.

Autor: Olga Mazur

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij