o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

II wojna światowa działa się także w kosmosie. Nadal widać jej efekty

17
Podziel się

Chociaż w kosmosie nie rozegrała się żadna bitwa II wojny światowej, z oczywistych względów, to jej skutki były odczuwalne w przestrzeni kosmicznej. I do tego nadal są.

Długotrwały konflikt na Ziemi mógłby doprowadzić do zbyt dużego uszkodzenia jonosfery
Długotrwały konflikt na Ziemi mógłby doprowadzić do zbyt dużego uszkodzenia jonosfery (Youtube.com)
bDSDPuol

Według niedawnych badań naukowców, naloty bombowe, które odbywały się bardzo intensywnie podczas II wojny światowej, miały wpływ nie tylko na to, co działo się na Ziemi. Skutki były odczuwane nie tylko na powierzchni ale także w jonosferze, co mogło doprowadzić do jeszcze większej tragedii. Można tu mówić o apokalipsie.

Jonosfera jest bardzo wrażliwą częścią planety, rozciągającą się pomiędzy 50 a 1000 kilometrem ponad powierzchnią Ziemi. Jest to przestrzeń wypełniona polem magnetycznym, które chroni nas przed niszczycielską siłą wiatru słonecznego, będącego skutkiem silnych burz Słonecznych. Jonosfera zawiera duże ilości plazmy, która załamuje i odbija fale radiowe.

Uwagę naukowców przykuły ostrzały artyleryjskie prowadzone nad Wielką Brytanią w latach 1943-45. Porównując dane z badań dzisiejszej i ówczesnej jonosfery wykazały, że co najmniej 152 bombardowania mogły mieć wpływ na powstanie uszkodzeń w strefie magnetycznej. Szpary w magnetyce idealnie nakładały się datami z wybuchami spowodowanymi przez człowieka.

bDSDPuon

Uszkodzenie jonosfery zostało prawdopodobnie spowodowane nadciąganiem ciągłych fal uderzeniowych. Każdy z takich nalotów, uwalniał energię w postaci dźwięku bliską uderzeń 300 piorunów. Już dzięki samej mocy fali uderzeniowej dało się wyliczyć, jaki mogła mieć wpływ na jonosferę.

Naukowcy są przekonani, że fale uderzeniowe rozgrzewały górną atmosferę, powodując utratę elektronów w jonosferze. Dzięki danym z zapisów z bombardowań, badacze byli w stanie przeanalizować, ile energii potrzeba, aby uszkodzić tę ważną część planety.

Badacze nie byli jednak w stanie ustalić, jaki był realny wpływ wybuchów na jonosferę. Tym bardziej, że w erze II wojny światowej, nie miała tak dużego znaczenia, jak dziś. W czasach nowożytnych, jonosfera ma wpływ między innymi na sygnały radiowe, GPS, radary czy radioteleskopy. Jej zaburzenia powodowałyby utrudnienie działania tych systemów. Większość z nich nie była jeszcze opracowana podczas II wojny światowej.

bDSDPuot
bDSDPuoO
KOMENTARZE
(17)
PeterPan
3 lata temu
bełkot
ika
3 lata temu
ale bzdety niech napiszą lepiej jak na jonosferę odziaływują Amerykanskie próby jądrowe i niezliczone armady samolotów odrzytowych latają cych non stop
hju
3 lata temu
A Star Wars to co.
bDSDPuoP
pytanie
3 lata temu
A tysiace prob nuklearnych i Hiroszima i Nagasaki?
hitokiri
3 lata temu
bzdura
Najnowsze komentarze (17)
;)
3 lata temu
Naukowcy powiedzieli " To co im kazały korporacje " .
;)
3 lata temu
Bełkot , Czyli w USA gdzie przeprowadzali próby jądrowe ( setki ) powinna być już tylko próżnia i autostrada do słońca . Taka sama ściema jak z dziurą ozonową i CO2 . Teraz pora zabić disle i benzyniaki bo się znudziły na konto elektrycznych które wygenerują wysypisko śmieci ogniw . Brawo . Jak słyszę " naukowcy powiedzieli " to mnie trzepie .
ko
3 lata temu
technika zniszczy życie
11
3 lata temu
a pröby jadrowe?
Zlosliwy
3 lata temu
Co ma wspolnego jonosfera z dzialaniem GPS? chyba tylko to, ze tlumi sygnal...
Ręce opadaja
3 lata temu
Boże jaki bełkot autor to dno
gość
3 lata temu
Co za bzdety o wpływie bombardowań w II wojnie na jonosferę, a przeprowadzane próby jądrowe to pikuś?
III
3 lata temu
He he, jeżeli wybuchy miały zasięg do 1000 km, to pewnie w Kanadzie spadały z drzew żołędzie, ludzie nie róbcie jaj tylko wprowadżcie przepis,że np. każdy obywatel ma się bać i to okazywać-dajmy na to trzy tygodnie w roku. Ale zaprzestańcie publikować bzdury w celu zastraszania populacji człowieka.
bDSDPuoH
wefa
3 lata temu
Pomalu pan bog robipozadek na swiecie konczac znim i cierpieniem ludzi i zwierzat
pytanie
3 lata temu
A tysiace prob nuklearnych i Hiroszima i Nagasaki?
hitokiri
3 lata temu
bzdura
ika
3 lata temu
ale bzdety niech napiszą lepiej jak na jonosferę odziaływują Amerykanskie próby jądrowe i niezliczone armady samolotów odrzytowych latają cych non stop
Ziemianin
3 lata temu
Pitu, pitu.
kotek
3 lata temu
To wina byla Kojko i Myszki MIKI .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić