Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Ile wart jest bitcoin? Szwajcarzy dokładnie to wyliczyli

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
16
Podziel się:

Na pytanie w tytule można odpowiedzieć, że tyle bitcoin jest wart ile chcą za niego zapłacić kupujący. To wersja wolnorynkowa wyceny. Kłopot w tym, jak wyliczyć ile to jest warte „obiektywnie”, z dala od spekulacyjnej natury kryptowalut. Szwajcarscy naukowcy wszystko oszacowali.

Bitcoiny są warte dużo mniej, niż się za nie płaci
Bitcoiny są warte dużo mniej, niż się za nie płaci (Fotolia, Lightboxx)

Szwajcarzy z politechniki ETH w Zurychu postanowili przyłożyć metodę zwaną prawem Metcalfe’a do wyceny bitcoina. Cóż to za prawo?

Wymyślił je Bob Metcalfe w latach 80. ubiegłego wieku, twórca sieci Ethernet. Według niego wartość sieci była proporcjonalna do kwadratu liczby użytkowników. Metoda znana jest jako „efekt sieci”.

Podczas gdy w przypadku akcji używa się wskaźników cena do zysku, czy dywidenda do zysku, szwajcarscy naukowcy uważają, że takim miernikiem w przypadku bitcoina jest właśnie prawo Metcalfe’a. Szwajcarscy analitycy, kierowani przez Spencer’a Wheatley’a, profesora ryzyka przedsiębiorcy w ETH, stwierdzili, że liczba użytkowników bitcoinów jest o wiele wolniejsza niż wzrost jej kursu.

Bitcoin doprowadził do spadku cen złota i platyny?

Kim są tu użytkownicy bitcoina? Nie chodzi o właścicieli spekulujących walutą, ale o jej realnych użytkowników, płacących bitcoinem za zakupy.

- Nasze analizy bazujące na metodzie Metcalfe’a wskazują, że odpowiednią wyceną bitcoina jest 22-44 mld dol., czyli w najlepszym przypadku czterokrotnie mniej jest wyceniany obecnie - podali analitycy.
Wg kursu z czwartku wartość bitcoinów wynosi około 116 mld dol, czyli 6833 dol. za sztukę. Wycena Szwajcarów daje około 2,6 tys. dol.

Naukowcy wskazują na kluczowe czynniki, które zadecydowały, że bitcoin jest obecnie wart tyle ile jest wart. Pierwsza sprawa, to schemat Ponziego, czyli schemat piramidy finansowej, gdzie kolejni uczestnicy, licząc na zysk zwiększają profity poprzednich uczestników, a tracą ci, którzy wchodzili ostatni. Druga sprawa, to ubiegłoroczny zakaz przez Ludowy Bank Chin robienia transakcji bitcoinem przez instytucje finansowe. Wreszcie trzeci czynnik, to raporty, wskazujące że rząd Korei Południowej zakaże obrotu bitcoinem na giełdach pod koniec 2017 r. Te dwa ostatnie czynniki złamały optymizm na spekulacyjnym rynku i obecnie mamy fazę spadków.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Gott mit Uns ...
4 lata temu
Sam BTC jest święty prawie jak Pan Bóg. Tylko z tym co robią niektórzy z BTC nie jest ani święte ani szlachetne!
Yamamoto Sato...
4 lata temu
Sama idea jest przyznam bardzo ciekawa .Była by to idealna waluta dla sztucznej inteligencji. Pomysłodawcy nie przewidzieli jednego "czynnik ludzki ".Pomysłowość wszelkiego rodzaju złodziei + stary establishment finansowy nie prędko dadzą się rozwinąć tej idei. Nie ma się co dziwić nie inaczej było i jest nadal z religiami.
Coś tam słysz...
4 lata temu
Nie macie pojęcia a się wypowiadacie barany. Za bitcoinem stoi technologia blockchain, stoją inne kryptowaluty, które są użytkowymi tokenami wykorzystywanymi w praktyce jako dostęp do zasobów systemów informatycznych, aplikacji np Ethereum, Iota, Nexus, Ripple. Poczytajcie! Jest to nieunikniona cyfryzacja gospodarki i biznesu, jest sposobem na społecznościowe finansowanie (ICO) ciekawych i nowatorskich przedsięwzięć, które zmieniają świat - jak kiedyś Internet. A Wy tylko swoje, że bitcoin nic nie jest warty - właśnie jest mega warty gdyż dzięki niemu zmienia się świat. Gdyby nie on, Estonia nie miałaby już całej administracji postawionej na blockchainie, nawet nasze PKO wprowadza tą technologię. Jesteśmy świadkami mega rewolucji. A wy dalej twierdzicie, że bitcoin to tylko wirtualny nic nie warty żeton? Polecam się poedukować!
Nikt
4 lata temu
Wystarczy wyłączyć prąd i po pseudowalucie.
Kubizm
4 lata temu
To jest warte tyle, co na pewno jakiś chyba ponieważ KUBIZM, prawda? Jeśli ktoś ma innego zdanie dla Tobie, to proszę uzewnęcznić, dobrze? :) Pozdrawiam miłośników hibernacji! :)
Tar
4 lata temu
A niech warty będzie 1 $ i tak dobrze, ideą główną przy jego powstawaniu było ujednolicenie i wolność nader wszystko. Nie 200 000 idiotycznych walut z dołączonymi 300 000 podatków regulacji i kosztów a jedna wolna,wspólna i wszędzie. Plus każda waluta w tej chwili jest wirtualna, dlatego tyle wahań wartości na giełdach no i same giełdy pełne złodziei cwaniaków. Tylko w USA i to przysłowiowe 100 lat temu na banknotach mieli napisane że w każdej chwili mogą przyjść do banku i zamienić banknoty na fizyczne złoto.
Złoty ekspert
4 lata temu
To ile jest warta złotówka zgodnie z prawem Metcalfe’a ?
Slawek
4 lata temu
Jak wyłącza prąd ile jest wart bitcoin?
jan
4 lata temu
no kto kupił cos realnie za wirtualna walute?
ch..b
4 lata temu
Bitcoin jest nic nie wartym tworem. To tak jakbyś za nieistniejący dom w "Second life" miał zapłacić prawdziwymi pieniędzmi, na które pracowałeś miesiącami lub latami. Każdy ekonomista powie, że coś jest warte tyle, ile wynosi kwota odtworzeniowa. Czyli w przypadku bitcoinów - prąd i amortyzacja komputerów. Niektórzy wtopili kasę, bo "kopali" bitcoiny kiedyś przy pomocy nieefektywnych maszyn które pożarły setki kWh i były bardzo drogie (teraz zrobiliby to znacznie taniej), więc chcą odzyskać utopione środki i spekulują kursem, by drogo sprzedać i raz na zawsze pozbyć się kłopotu, odzyskując jednocześnie realne pieniądze. Po to cały ten szał i reklamowanie tej formy "zarabiania".
bitcoin wyprz...
4 lata temu
bitcoin w perspektywie czasu będzie drożał, ponieważ jest potrzebny. W miarę jak bedzie przybywać użytkowników tej waluty (bojących się wykonywać operacji w innych walutach), cena bitcoina bedzie rosła. Inwestowanie w bitcoina w celu uzyskania zysku również przyniesie korzyści, trzeba tylko obserwować jego kurs, tendencje, oraz śledzić informacje związane z tą kryptowalutą
Dolc
4 lata temu
Te drukowane, a w zasadzie nie drukowane pieniądze też wirtualnie powstają pomnażając dywidendy
Ozir
4 lata temu
Warty jest tyle za ile zdolny jesteś w stanie go kupić.
szokman
4 lata temu
Ta pseudowaluta, która nie ma żadnego pokrycia w niczym , warta jest dla mnie tyle samo - nic....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić