Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Inflacja najwyższa od prawie siedmiu lat. Ceny żywności oszalały

105
Podziel się:

Wydatki na jedzenie coraz bardziej obciążają nasze portfele. To ceny żywności łącznie z paliwami napędzają inflację. Wzrost w czerwcu był najwyższy od sześciu i pół roku.

Nie jest tanio, a będzie jeszcze drożej. Ceny żywności rosną
Nie jest tanio, a będzie jeszcze drożej. Ceny żywności rosną (Money.pl)

Inflacja wzrosła w czerwcu o 2,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał GUS, potwierdzając tym samym wstępne dane sprzed dwóch tygodni. Tak szybko w ujęciu rocznym ceny nie rosły od listopada 2012 roku.

Przez długi czas roczny wzrost cen nie przekraczał 2 proc. Od lutego ubiegłego roku inflacja trzymała się tej granicy, a przebita została dopiero w kwietniu.

Zobacz także: Co dalej z cenami prądu?

Gwoli wyjaśnienia, obecny wskaźnik inflacji to nie jest wina wzrostów w czerwcu. W tym miesiącu ceny poszły co prawda w górę, ale o zaledwie 0,3 proc. w porównaniu z majem. Cało zło stało się w kwietniu, kiedy w ciągu zaledwie jednego miesiąca ceny poszły w górę o aż 1,1 proc. Tak mocnego wzrostu w skali jednego tylko miesiąca nie było od stycznia 2011 roku.

Ekonomiści liczyli na mniej

Skala podwyżek w czerwcu zaskoczyła ekonomistów. Dwa tygodnie temu, gdy ogłaszane były dane wstępne, spodziewali się wzrostu na poziomie 2,4 proc., tak samo jak w maju. Najwyraźniej oczekiwali odreagowania w dół cen warzyw i mięsa wieprzowego po złym kwietniu.

Na 2,6 proc. jednak może się nie skończyć. Eksperci prognozują systematyczne przyśpieszanie wzrostu cen.

2,6 proc. to tylko średnia. Najbardziej na taki wynik wpłynęły ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Ich wzrost w czerwcu wyniósł 5,7 proc. rok do roku. Z warzywami (+27,3 proc. rok do roku), pieczywem (+9,8 proc.) i mięsem (+6 proc.) na czele. Marnym pocieszeniem jest spadek cen owoców (-4,3 proc. rok do roku) - rok temu przymrozki przetrzebiły zbiory, w tym roku było lepiej.

Mocno rosły też ceny paliw. Roczna podwyżka to około 3 proc. Z czego gaz zdrożał o aż 3,7 proc.

Nie oszczędzały naszych portfeli samorządy. O aż 20 proc. rok do roku poszły w górę ceny wywozu śmieci, z czego 1,3 proc. w samym tylko czerwcu. O 2,3 proc. droższa jest też woda. O 4,5 proc. zdrożał gaz - tu akurat PGNiG musi sobie odrobić straty na droższym gazie sprowadzanym z innych kierunków niż Rosja.

Cen nie trzymali też w ryzach restauratorzy i hotelarze. Najwyraźniej wyczuli, że Polaków bardziej stać na wypoczynek, a poza tym spodziewają się pewnie wiekszych wizyt z zagranicy, bo ceny turystyczne zdrożały o 4,1 proc.

Groźne stopy

Zwyżka inflacji w porównaniu z majem oznacza, że pierwszy raz od 2012 roku przekroczony został cel NBP (2,5 proc. rdr). Bankierzy mają za zadanie utrzymywanie stabilnego poziomu cen w długim okresie czasu. Gdyby ceny dalej szły w górę, Rada Polityki Pieniężnej może rozważyć podwyżkę stóp procentowych. A to byłaby bardzo zła wiadomość dla spłacających kredyty.

Dotychczasowe stopy procentowe są rekordowo niskie w historii, więc Polacy chętnie sięgali po finansowanie bankowe. Podwyżka stóp będzie oznaczała ubytek w domowych finansach, bo raty wzrosną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(105)
jasiek
3 lata temu
Wenezuela za kilka miesięcy witamy żebraków polskich i witamy biznesmenów i bogaczy żydowskich. Jak wam Morawiecki zapowiedział jeden Polak będzie kopał rowy a drugi je zakopywał
ip
3 lata temu
Bierz siłę nabywczą i płace, bo który pracownik w Niemczech pracuje za 500 Euro. 2700 Euro miesięcznie i 2700 złotych a ceny porównaj 1:1 .
ip
3 lata temu
Rozumiemy,że to Schabowy winny tego..gratulujemy.
500+
3 lata temu
To skutek osmioletnich rządów po i psl
Niech żyje Dy...
3 lata temu
Dzięki prezesowi Najwyższemu prześcignęliśmy cenami Niemcy! Połowa PiS'obietnicy już spełniona! Sukces PiS! Bo na opak!
trzeźwy+
3 lata temu
dawne 500+ to już 350+... a jak poczekamy to będzie 500- !!! Albowiem za rozrzutność demagogów trzeba będzie zapłacić - też naszymi pieniędzmi!
Pawel
3 lata temu
No i 500 + nic nie ma za darmo
Poz
3 lata temu
Za chwile inflacja urosnie do 5%. Ciekawe,czy wtedy podniosą stopy procentowe,czy zrewaloryzuja 500+.
vv
3 lata temu
zabierz cale pelo i jedz do Niemiec tam jest lepiej..........bedzie lepiej w Polsce
pawel
3 lata temu
no i co ? czekam na rachunek za prąd ...
antyPIS
3 lata temu
Morawiecki zobacz co narobiłeś w kraju tym swoim rozdawnictwem, ale pomysł z dorabianiem się na VATcie z obrotu 500+ sie powiódł, ten od kota też się pewnie cieszy. a patologi jak i pijaków przybyło bo z alkoholu największe obroty masz cwaniaku. Grabisz ludzi niejawnie bo cie jeszcze nie rozgryźli.ale i na ciebie przyjdzie pora.
Min. finnansó...
3 lata temu
A napiszcie jak wyglądała czerwiec 2018 do rok 2017 . To nie to samo co czerwiec do czerwiec rok do roku. Kłamczuszki i manipulatorzy ! TO PODAJCIE CZERWIEC 2019 DO CZERWIEC 2018 ! Ile ile ile ?
dse
3 lata temu
To kupuj w niemiecki Lidlu ,będziesz miał tanio jak u Niemca.
Myślę że
3 lata temu
Zawsze tak jest bo on nie myśli wiec wystarczy tylko to podkręcić
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić