o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski
|

Iran stawia Europie ultimatum. W Zatoce Perskiej robi się niebezpiecznie

57
Podziel się

Iran grozi wznowieniem programu nuklearnego, jeżeli Europa nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Znowu rośnie napięcie w Zatoce Perskiej. USA wzmacniają siły w regionie. Amerykańskie media oskarżają Waszyngton o przejaskrawianie zagrożeń. To przypomina sytuację przed wojną z Irakiem.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani zagroził wycofaniem się z porozumienia nuklearnego
Prezydent Iranu Hassan Rouhani zagroził wycofaniem się z porozumienia nuklearnego (PAP/EPA)
bEiWhLQR

Iran podnosi stawkę w nuklearnej rozgrywce z Zachodem. Prezydent Hassan Rouhani powiedział, że jego kraj nie będzie już sprzedawał nadwyżek wzbogaconego uranu. Dał też Europie ultimatum – albo Europejczycy, w tym Niemcy i Francja, wywiążą się z obietnic handlowych pomimo sankcji USA, albo Teheran za 60 dni wznowi wzbogacanie uranu i rozbudowę instytutu nuklearnego.

Teraz stolice Starego Kontynentu stoją przed trudnym wyborem. Mogą podporządkować się decyzji Waszyngtonu o zerwaniu wszelkiej współpracy gospodarczej z Iranem i zaryzykować ostateczne wycofanie się Teheranu z umowy z 2015 r., albo użyć mechanizmów obchodzących amerykańskie sankcje kosztem konfliktu z Białym Domem.

Sednem sporu jest umowa między Zachodem a Iranem, zgodnie z którą Teheran zrezygnował z ambicji nuklearnych w zamian za inwestycje, zniesienie sankcji i współpracę gospodarczą. Donald Trump uznał porozumienie za złe i wprowadził poważne restrykcje obejmujące także przedsiębiorstwa z innych państw, które zdecydowałyby się na współpracę z Teheranem.

bEiWhLQT

USA oskarżają Iran o szykowanie ataku

W Zatoce Perskiej rośnie także ryzyko konfrontacji militarnej. John Bolton, doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa, ostrzegł Iran przed wykorzystaniem szyickich milicji w Jemenie i Iraku do ataku na żołnierzy USA. Polityk podkreślił, że każda prowokacja spotka się z gwałtowną odpowiedzią. Z tego powodu do regionu wysłana została dodatkowa grupa bojowa z lotniskowcem oraz bombowce strategiczne B-52.

Amerykańskie media przestrzegają jednak przed zbyt dosłownym traktowaniem słów Boltona wskazując na przypadek wojny z Irakiem w 2003 r., która wybuchła pod fałszywym pretekstem gromadzenia przez Irak broni masowego rażenia. Teraz znowu Biały Dom ma wybiórczo i w sposób przejaskrawiony traktować informacje wywiadu, żeby wywołać atmosferę zagrożenia.

Co prawda w ciągu ostatnich dwóch dekad szyickie milicje w Iraku zabiły setki żołnierzy USA, jednak nic nie wskazuje na to, żeby szykowały się do wznowienia otwartego konfliktu. Teheran rzeczywiście grozi zablokowaniem ruchu tankowców w Cieśninie Hormuz, czyli zamknięciem szlaku żeglugowego z Zatoki Perskiej, ale są to w dużej mierze pogróżki bez pokrycia.

bEiWhLQZ

Wojskowi w Teheranie mówią o tym od lat, co nie znaczy, że to zrobią. Filmy towarzyszące takim wystąpieniom, które mają prezentować możliwości militarne Iranu, zazwyczaj zawierają manipulacje lub są zwyczajnie sfabrykowane. Ostatnie doniesienia o rozmieszczeniu rakiet balistycznych w regionie także nie jest niczym nowym. Teheran od dawna uzbraja siły Houthich w Jemenie w broń tego rodzaju.

Równocześnie Iran i USA oskarżają się na wzajem o ekstremizm. Najpierw Waszyngton uznał Gwardię Rewolucyjną Teheranu za organziację terrorystyczną, a następnie irański parlament zrobił to samo w stosunku do sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Na razie nie ma to wielkiego praktycznego znaczenia, ale w przypadku jakiegokolwiek incydnentu - nawet niezamierzonego - może utrudnić współpracą potrzebną dla ratowania ludzi czy obniżenia napięcia.

Iran prowadzi niebezpieczną grę z Zachodem

Ultimatum Rouhaniego traktowane nie tyle jako zerwanie relacji z Zachodem, co podniesienie stawki i akt desperacji ze strony władz kraju boleśnie dotkniętych przez sankcje. Amerykańskie restrykcje zniweczyły nadzieje Irańczyków na wyjście z zapaści gospodarczej. Spowodowały gwałtowny wzrost inflacji i spadek poziomu życia. Obywatele kraju są sfrustrowani i coraz wyraźniej demonstrują swoje niezadowolenie na ulicach i w mediach społecznościowych.

bEiWhLRa

Największym ryzykiem obecnie jest nadgorliwość członków proirańskich milicji. Ktoś może pociągnąć za spust lub zdetonować bombę zmuszając USA do działania i nakręcając spiralę akcji i reakcji. Jeżeli tak się stanie, to cały region może pogrążyć się w konflikcie o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.

Zerwanie współpracy między Zachodem i Iranem jest niezwykłą okazją dla Rosji i Chin. Moskwa i Pekin podkreślają, że umowa musi być przestrzegana przez wszystkie strony. Równocześnie wycofywanie się europejskich firm z rynku daje szansę nie tylko dla możliwości zarobienia biznesmenom z Moskwy czy Pekinu, ale także zostawia większą swobodę do działania rosyjskim i chińskim politykom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiWhLRu
KOMENTARZE
(57)
ecik
2 miesiące temu
Lepiej do Iraku nie podskakiwać. Irak już wysłał i dalej wysyła swoje wojska do Europy i świata. Tysiącami na pontonach wyszkoleni V kolumna przybywa jako biedota aby zaatakować nas w samym środku a nie na frontach. Jak zajął Mahomet Mekkę ? Jak zajęli Rosjanie Krym? Jak zajmują Polskę Izraelczycy? - Przez zasiedlenie. Wysyłają nieszczęśników a ci wykupują nasze majątki i obstawiają stanowiska swoimi . Tworzą swoją religię ze swoim prawem Koranu. A resztę co nastąpi to już znacie.
dzięcioł
2 lata temu
Niech wracają na pustynię .
Ecik
2 lata temu
I jak mówi przepowiednia 3 wojna światowa zaczyna się od Persji. Czyli obecnego Iranu. Ajatolahy tak jak każdy biznesmen religijny jak czuje się zagrożony rozpocznie wojnę religijną. W takich wojnach ginie najwięcej ludzi. Sąsiad zabija sąsiada bo jest z innej wiary. Bo mu tam pan Bóg w meczecie kościele czy w synagodze szepnął że za swoich przywódców bić i mordować trzeba.
bEiWhLRv
cx
2 lata temu
a co w RP brakuje takich proroków ? jest ich duzo nie ma strachu .
lola
2 lata temu
ludzie są zakłamani! napieprzają na PIS a chętnie biorą 500 plus!!! czysta hipokryzja!....a co zapomnieli słynne słowa Rostowskiego vel Gargamela: ,,pieniędzy nie ma i nie będzie"? :) no co nieprawda? czekam na logiczną-merytoryczną kontrę!
człowiek
2 lata temu
USA stało się "Imperium Zła" i nie ma to nic wspólnego z filmem Gwiezdne Wojny. Akcja toczy się tu na Ziemi a Imperator , sterowany przez kapitał i żydowskie obawy, może znowu doprowadzić do śmierci tysięcy, a może i milionów ludzi.
yyy
2 lata temu
Jakiś iranek będzie dyktował warunki - USA powinno go zrównać z ziemią - tego państewka nie powinno być - tam nie przestrzega się praw człowieka - a raczej kobiet - to państwo jest w ciemnogrodzie - popieram USA.
13
2 lata temu
Iran jest za maluśki na takie decyzje
Janek
2 lata temu
Tak właśnie Amerykanie z Izraelem utrzymują napięcie na bliskim wschodzie.Dodać należy złodziejskie zapędy Izraela - ustawa 447. Polityka zamordyzmu, fałszu, szantażu i kłamstwa. Gdyby Iran puścił ropę na rynek to USA znajduje się na granicy bankructwa, tylko o to chodzi natomiast Israel staje się nic nie znaczącym Państwem którego Arabowie nie uznają.
zenek
2 lata temu
A my oczywiście ślepo popieramy wszelkie sankcje przeciwko Iranowi . To jest naszą głupotą bo nie dbamy o własne interesy.
US i A
2 lata temu
Niech wyślą atoma do new york city xD Amerykanie (Żydzi) chcą im demokrację zaprowadzić. Trudno się od nich ogonić...
Rekrucik41
2 lata temu
Tak bo Iran ma ropę pieniadze to juz trzeba sie do niego dobrac. Jednak dzieki posiadaniu uranu mozna zdzialac wszystko
rebe jojo
2 lata temu
Aj waj po coo tien giewałt
bEiWhLRn
afrykaner
2 lata temu
ocenzurowano przez Mossad.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić