o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Marcin Borciuch
|
aktualizacja

Irlandia: Masowy protest kobiet. Pokazują swoją bieliznę. Solidaryzują się ze zgwałconą nastolatką

53
Podziel się

W Irlandii kobiety masowo protestują w związku z wyrokiem sądu w Cork, który uniewinnił 27-latka oskarżonego o gwałt na nastolatce. Wychodzą na ulice i śmiało pokazują swoją bieliznę na żywo lub na zdjęciach, solidaryzując się tym samym z poszkodowaną 17-latką.

Irlandia: Masowy protest kobiet. Pokazują swoją bieliznę. Solidaryzują się ze zgwałconą nastolatką
Irlandia: Masowy protest kobiet. Pokazują swoją bieliznę. Solidaryzują się ze zgwałconą nastolatką (Twitter)
bDplHDVN

Kontrowersyjna decyzja sądu

Sąd w Cork stwierdził, że 27-letni mężczyzna nie dopuścił się gwałtu na 17-letniej dziewczynie. Obrońca oskarżonego wytoczyła argument w postaci koronkowej bielizny nastolatki, którą miała wówczas na sobie. Twierdziła, że nastolatka chciała uprawiać seks i była do tego przygotowana. Ława przysięgłych uznała to za kluczowy dowód w sprawie.

Kobiety protestują

Choć opinia publiczna na gorąco nie była zaskoczona wyrokiem, to po kilkunastu godzinach do wyroku zaczęła się fala protestów ze strony kobiet.

Na znak protestu Irlandki zaczęły umieszczać w mediach społecznościowych zdjęcia swojej bielizny opisane hashtagiem #ThisIsNotConsent (to nie jest zgoda). Na Facebooku prężnie działa grupa Kobiety Irlandii (Mna na hEireann), której członkinie wymyśliły ten slogan.

bDplHDVP

"Jeśli ława przysięgłych jest reprezentatywną próbą populacji, to jasne jest, że mamy jeszcze sporo do zrobienia, żeby rozpędzić archaiczny mit, że to odzież zachęca do gwałtu. Nasz ubiór nie oznacza zgody na wykorzystanie seksualne!" - mówiła jedna z członkiń grupy gazecie "The Independent".

Kobiety wychodziły na ulicę, trzymając w rękach swoją bieliznę. W centrum Dublina, stolicy Irlandii, protestujące wywiesiły stringi na sznurach, a w Cork przed gmachem sądu rozłożyły bieliznę na schodach.

Cały protest jest także znakiem solidarności i wsparcia dla zgwałconej nastolatki.

Politycy także protestują

Sprawa nie ominęła irlandzkich polityków. Ruth Coppinger, członkini parlamentu, w ramach protestu wyciągnęła stringi podczas debaty na sali obrad. - Pokazywanie tutaj pary stringów może wydawać się zawstydzające. Jak myślicie, jak czuje się ofiara gwałtu, kobieta, gdy jej bielizna pokazywana jest w sądzie? - powiedziała parlamentarzystka.

bDplHDVV

Zaskoczona była, gdy nikt nie wykazał oburzenia jej zachowaniem, na sali zapadła cisza.

bDplHDWq
KOMENTARZE
(53)
Chore sądy
2 lata temu
Za niedługo trzeba będzie golić wlosy do zera i zakładać na siebie prześcieradło, by "nie prowokowac". Staruszka, dziecko, ładna, brzydka... zboczony ma to gdzieś. Brawo dla tych kobiet, prawo obecnie stoi po stronie oprawców i robią to specjalnie.
Barbarzyńca
2 lata temu
A jak facet miał rozpoznać ów "sygnał" zanim zabrał się za jego "interpretację"? Gwałt to gwałt, a tłumaczenie w ten sposób jednego faceta, obraża pozostałych - a co my jakieś psychole, które na widok pary majtek nie mogą się opanować?!
Bajabongo
2 lata temu
To ta sama Irlandia, co nam nie chce wydać dilera narkotyków bo boi się o praworządność. Sądów? Hahaha. Czy ich można traktować poważnie?
bDplHDWr
olo
2 lata temu
A kim był gwałciciel czy aby nie jaki ciapek
x
2 lata temu
gdyby nawet chodziła bez majtek to nie znaczy że chciała...co za bez mózgi..czy my żyjemy w czasach kamienia łupanego...
Najnowsze komentarze (53)
M
2 lata temu
Jak ktoś nie umie się opanować to ma coś z głową, normalny człowiek umie się powstrzymać, niestety na świecie nie brakuje psychicznie chorych kobiet czy mężczyzn lubiących odwracać kota ogonem, chociaż jeżeli chodzi o gwałt to padają ofiarą przeważnie kobiety. A niektóre komentarze tutaj świadczą właśnie o mentalności średniowiecznej jesieni.
rafal uk
2 lata temu
fuj fuj fuj , mam nadzieje ze nie uzywana, ach te bezwstydne irlandki
Aktywistka
2 lata temu
Malowały też coś kredkami na ulicy?
sewerowski
2 lata temu
a ja uważam że za prowokowanie też powinna być kara !!!!!oczywiście nie popieram gwałtu ale prowokowanie sexapilem powinno być tak samo karane jak gwałt !!! bo jak inaczej nazawć orgazm w wyniku prowokacji sensualnej a potem śmiech dziewczyny !!!to też jest upokorzenie czego feministki nie rozumieją !!!
Lllol
2 lata temu
Tyle gaci ale musiało walić aż łzy leciały. A muchy to pewnie oczy wybijaly.
rysiek
2 lata temu
Moja sąsiadka pokazałaby majty to byście myśleli że to namiot.
rena
2 lata temu
a czy ona oprócz bielizny nic nie miała ? Więc logiczne jest że musiał zedrzeć spodnie żeby zobaczyć majtki i tu nasuwa się pytanie czy spodnie też prowokują ? Cholera to przyjdzie chodzić nago ....nie będzie na co zwalać
Nick
2 lata temu
Tak wszystkie sa gwałcone makabra
bDplHDWj
gg
2 lata temu
czas zakładać burki, moje Panie. Jak widać, głęboko "katolicki" kraj tkwi głęboko w średniowieczu
emi
2 lata temu
dlatego zawsze jak idę ciemną ulicą chowam bieliznę do torebki, szczególnie koronkową...
Teo
2 lata temu
Jesli chodzisz z mionem zlotych w reku ulica to prowokujesz zlodzieji. To samo gdy kobieta chodzi rozneglizowana lub wyzywajaco ubrana. Staje sie lakomym kaskiem dla gwalcicieli. Musicie o tym kobiety pamietac.
Tom
2 lata temu
Widoczne też chcą.
xxx
2 lata temu
Wielgus tam wysłać-"Presz z dyktą kobiet"
Abc
2 lata temu
Rządy lewactwa w praktyce.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić