Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Romik
Katarzyna Romik
|

Iwona Hartwich: panie Kaczyński, będziemy przeszkadzać!

134
Podziel się

To odpowiedź mamy niepełnosprawnego Kuby na słowa prezesa PiS-u. Jarosław Kaczyński rozmawiając z niepełnosprawną Justyną Kieresińską na spotkaniu z wyborcami, stwierdził: "Proszę nas popierać, a nie przeszkadzać." W rozmowie z Wirtualną Polską Iwona Hartwich nie kryła oburzenia.

Iwona Hartwich: panie Kaczyński, będziemy przeszkadzać!
(East News, Andrzej Iwanczuk)
bEUtUhqZ

Iwona Hartwich razem ze swoim synem Kubą, grupą niepełnosprawnych osób i ich opiekunów protestowała w Sejmie w ubiegłym roku. Przez 40 dni domagali się wyższych świadczeń, lepszej opieki i godnego traktowania.

Teraz są poruszeni i poirytowania słowami, jakie padły w Krakowie.

Jedno przesłanie do prezesa PiS-u

Reakcja środowiska osób niepełnosprawnych była natychmiastowa i zdecydowana. – Mamy jedno przesłanie dla pana Kaczyńskiego: będziemy przeszkadzać! Będziemy głośno mówić o potrzebach osób niepełnosprawnych, o tym, jak bardzo są dyskryminowane w naszym kraju. Wreszcie o tym, że żyją za głodowe renty socjalne – podkreśla Iwona Harwich.

bEUtUhrb
Zobacz także: Zobacz także: Biedroń o Pawłowicz: wypisuje dyrdymały

Zdaniem protestującej i upominającej się o prawa niepełnosprawnych, ta grupa społeczna została oszukana. Harwich przypomina, jakie przytaczano argumenty przeciw przyznaniu niepełnosprawnym 500 zł na życie.

bEUtUhrh

– Słyszeliśmy, że nie ma pieniędzy w budżecie. Teraz okazało się, że są wybory i pieniądze się znalazły i to dla różnych grup. My nikomu nie zazdrościmy, oczywiście, że pieniądze się należą różnym grupom. Po prostu trzeba zabezpieczyć tych, którzy są najsłabsi w naszym kraju – podkreśla.

Skandal przed kamerami

Tymczasem jedna z tych najsłabszych, usłyszała w Krakowie od Jarosława Kaczyńskiego, żeby "lepiej nie rozmawiać przed kamerami."

Zdaniem Iwony Hartwich to niebywały skandal. – To tylko pokazuje, jak bardzo słuszny był nasz protest w Sejmie. Wtedy całe społeczeństwo na nas patrzyło i popierali nasze postulaty, zrozumieli je – mówi nasza rozmówczyni.

bEUtUhri

Dodaje, że prawie rok po zakończeniu protestu odbiera telefony od rodziców osób niepełnosprawnych, których warunki życia w ogóle się nie zmieniły. Dostają odmowy, kiedy zwracają się o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych czy przystosowanie mieszkania do potrzeb niepełnosprawnego członka rodziny.

Hartwich: Kaczyński nie ma pojęcia o naszej sytuacji

Iwona Hartiwch mówi też Wirtualnej Polsce z czego, jej zdaniem, wynika ignorancja szef PiS-u. – Jarosław Kaczyński po prostu nie ma absolutnie żadnej wiedzy o naszej sytuacji. Stwierdzam to z przykrością i ubolewam nad tym – mówi nam mama Kuby.

Dodaje, że takiej informacji prezes rządzącej partii nie miał też podczas ubiegłorocznego protestu. – Nie wiedział, dlaczego protestowaliśmy, stąd takie wypowiedzi. Nie zna kwot świadczeń dla niepełnosprawnych, dla rodzica, który rezygnuje z pracy. Nie wie, ile wynosi renta socjalna – kończy wypowiedź Iwona Hartwich.

bEUtUhrj

Spięcie w Krakowie

Na spotkaniu z wyborcami niepełnosprawna Justyna Kieresińska zapytała szefa PiS-u o propozycję dla jej grupy społecznej. Jarosław Kaczyński odparł, że "nie jesteśmy w stanie wszystkiego załatwić, choć chcemy zwiększyć nakłady dla was." W odpowiedzi usłyszał wątpliwości, jak przeżyć za tysiąc złotych.

Prezes PiS-u powoływał się na różne rządowe wyliczenia, ale nie był w stanie "operować dokładnymi liczbami". Przyznał, że Polska przez wiele lat była "źle rządzona". Na koniec stwierdził, że nie chce kontynuować rozmowy na oczach kamer.

Do dyskusji odniosła się także m.in. Janina Ochojska. "Środowisko potrzebuje otwartych rozmów, banie się nas niczego nie zmieni. Chodzi o godność życia" – stwierdziła na Twitterze szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

bEUtUhrk

Na 23 maja niepełnosprawni i ich opiekunowie zapowiadają protest w Warszawie.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUtUhrC
KOMENTARZE
(134)
gosc xxxx
2 lata temu
srodowiska osob niepenosprawnych w polsce naleza do mafi rzadu pis - podpisujac nielegalnie porozumienie z rzadem pis nielegalnie i fundacji jntegracja warszawie wlasnie naleza do mafij pis w polsce , oszukali miliony osob niepelnosprawnych w polsce calej , ci ludzie chcieli sie nachapac kasy z rzadu pis dla osob niepelnosprawnych w polsce , podczas protestu w polskim sejmie 2019 roku . podpisali z rzadem pis nielegalnie porozumienie z minister rodziny i polityki spolecznej z Rafalska z rzadu pisowskiego w polsce , nabili swoje kieszenie kapsa za Lapowy kture dostali pod stolami centrum dialogu warszawie od rzadu pis w polsce podpisali nielegalnie to porozumienie z rzadem pis nielegalnie wykorzystujac osoby niepelnosprawne dzieci i mlodzierz do walki rzadem pisowskim nielegalnie w ten sposub osjaglenie w polsce podpisujac nilelegalnie to porozumienie z rzadem pisowskim w polsce 2019 roku...
ela
3 lata temu
Łapy precz od nas ludzi niepełnosprawnych
niepełnospraw...
3 lata temu
Ty to sobie możesz palcem w bucie pokiwać chora kobieto ostrzegamy Cię my osoby niepełnosprawne jeśli będziesz nas reprezentowała wiedząc to że nie daliśmy Ci na to zgody będziesz miała od nas pozwy za propagandę i chore twoje zagrywki nic które mają polepszyć nasze życie wręcz przeciwnie polityczne zagrywki ale my się na to nie godziny i przestań nas reprezentować
bEUtUhrD
Mariola
3 lata temu
Tak tak wielka pani ma werwe do pracy mnie też nic nikt nie dał do roboty weź się kobito
Mika
3 lata temu
Ma bardzo duzo sily jak na zmeczona zyciem matke z niepelnosprawnym dzieckiem, ktorej trzeba pomoc czy jej sie nalezy? Co madka?
pol.
3 lata temu
Nie życzę sobie, żeby ta polityczna, chora z nienawiści do obecnego rządu reprezentowała mnie!. Gdzie byłaś zadymiaro jak rządiło po-psl ?
Grooss
3 lata temu
Dostaniesz rozga i pokrzywami na gola peezde to ci sie odechce glupot
Krzyś
3 lata temu
do roboty! Wykorzystywanie syna do gierek politycznych jest conajmniej nieetyczne.
aleksandra
3 lata temu
Pani Iwono proszę skorzystać z pomocy psychologa,bo to że ma pani niepełnosprawne dziecko nie zwalnia panią z odpowiedzialności za swoje zachowanie..
Polak
3 lata temu
A ta znowu na siłe chce wejść do polityki.Jej nie o niepełnosprawnych chodzi tylko o własną kariere.
praca
3 lata temu
Pani Hartwich nie przeszkadzać a zacząć pracować. Pani syn sobie świetnie radzi, jest radnym w Toruniu, zarabia więc chyba nie ma przeszkód aby pani podjęła pracę. Nauczyła się pani żyć na czyjś koszt i czas z tym skończyć
J0
3 lata temu
Ta pani niech się leczy na głowę
agi
3 lata temu
Niejaki qucio cyt:"tak jest...! Proponuję przyznać po 20 tysięcy miesięcznie na każdego niepełnosprawnego, a wszystkim pełnosprawnym podnieść podatki...! Bo przecież najważniejsze jest bycie niepełnosprawnym" Zdajesz sobie sprawę jak chamski jest twój komentarz? NIE? Jestem osobą niepełnosprawną nie od urodzenia.Kaleką zostałam w wyniku wypadku komunikacyjnego (jestem poszkodowaną a nie sprawcą) Pracuję,rehabilituję się,prowadzę dom na miarę moich możliwości.Nie dokładasz do mnie ani grosza a wprost przeciwnie oddajesz swoje nieszczęsne grosze na PFRON który wypłaca bajońskie sumy zakładom pracy chronionej które w rażący sposób wykorzystują osoby niepełnosprawne ,wiec dlaczego mnie obrażasz?Dlaczego do jednego wora wrzucasz osoby uczciwe i roszczeniowców? Zrozumiałeś? Mam nadzieję,że chociaż głupio ci się zrobiło.Pozdrawiam.
bEUtUhrv
Trytka
3 lata temu
Następna gwiazda weź się opiekuje dzieckiem a nie masz parcie na szklo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić