aktualizacja 

Jak skomponować jadłospis 7-miesięcznego dziecka?

0

Rozszerzanie diety niemowlęcia dla wielu rodziców jest poważnym wyzwaniem. Mając na uwadze prawidłowy rozwój dziecka, chcą zapewnić mu odpowiednio skomponowane posiłki – tak, aby w diecie nie zabrakło żadnych cennych składników odżywczych. Jak powinien wyglądać jadłospis 7-miesięcznego dziecka? Podpowiadamy.

Jak skomponować jadłospis 7-miesięcznego dziecka?
(Materiały prasowe)

O ile przez pierwszych 6 miesięcy wyłączne karmienie piersią pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze (wyjątek stanowi witamina D, którą należy suplementować pod kontrolą lekarza), tak po tym okresie podawanie wyłącznie naturalnego pokarmu przestaje zapewniać właściwą podaż energii, białka, cynku, żelaza oraz niektórych witamin. Dlatego koniecznością staje się rozszerzanie diety, które początkowo opiera się na poznawaniu smaków warzyw i owoców, a także kaszek. Wraz z kolejnymi tygodniami przychodzi następny etap rozszerzania diety.

Grupy produktów niezbędne w jadłospisie 7-miesięcznego dziecka[1]

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka powinien być różnorodny – tak, aby dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Podstawą diety dziecka do ukończenia 1. roku życia jest mleko – mamy lub odpowiednio dobrane do wieku mleko modyfikowane.

- Produkty zbożowe
Produkty zbożowe zawierające gluten (produkty z pszenicy, żyta czy jęczmienia) powinny być wprowadzone tak, jak inne (np. warzywa i owoce), nie później niż przed ukończeniem 1. roku. Dlatego rozpoczynający się 7. miesiąc życia malucha to dobry moment na podanie produktów zbożowych. Można zacząć od delikatnej kaszki manny. Produkty zawierające gluten należy wprowadzać stopniowo i w małych ilościach, obserwując reakcję maluszka.
- Warzywa i owoce
Jadłospis 7-miesięcznego dziecka powinien uwzględniać kolejne warzywa i owoce. Pierwsze z nich dziecko poznało już na początku rozszerzania diety. Chociaż najbezpieczniej podawać je w formie papek lub puree, stopniowo można wprowadzać pogniecione czy roztarte większe kawałki.
- Ryby
Istotną rolę odgrywają przede wszystkim tłuste ryby morskie, np. łosoś, dorsz. Podawane 1-2 razy w tygodniu pokryją zapotrzebowanie na kwas dokozaheksaenowy (DHA).
Z uwagi na duże ryzyko zanieczyszczenia niektórych gatunków metalami ciężkimi, należy zrezygnować z podawania maluchowi makreli królewskiej, miecznika, rekina, płatecznika itp.
- Mięso
W jadłospisie 7-miesięcznego dziecka nie powinno zabraknąć mięsa. Po pierwszych posiłkach z mięsem drobiowym (kurczakiem lub indykiem), pora na kolejne produkty. Szczególnie polecane jest mięso wołowe, cielęce, chude mięso wieprzowe oraz z królika. Warto przy tym podkreślić, że podroby nie są zalecane w diecie niemowląt i dzieci do ukończenia trzeciego roku życia.
- Przetwory mleczne
O ile mleko krowie i kozie nie jest wskazane u dzieci przed ukończeniem 12. miesiąca życia, tak przetwory mleczne można wprowadzać dużo wcześniej. Dobrym momentem jest 7. miesiąc życia – w tym okresie codzienny jadłospis warto wzbogacić m.in. takimi produktami jak: jogurt naturalny, kefir, sery żółte, twarogi.
- Woda i inne napoje
Niemowlę w drugim półroczu życia potrzebuje ok. 800-1000 ml płynów[2] każdego dnia, z czego część otrzymuje wraz z mlekiem mamy. Chcąc uzupełnić zapotrzebowanie na wodę, należy dziecku podawać wyłącznie wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną – niskozmineralizowaną, niskosodową, niskosiarczanową.
Woda jest najlepszym produktem gaszącym pragnienie. Soki nie są zabronione, jednak należy traktować je raczej jako porcję owoców niż płyny (dobowa ilość nie powinna przekroczyć 150 ml). Dlatego nie zaleca się ich podawać między posiłkami, przed snem oraz w nocy.

Co z alergenami?

Wielu rodziców odsuwa w czasie podawanie produktów, które zawierają potencjalne alergeny. Nie istnieją jednak medyczne przesłanki co do tego, że eliminowanie lub celowe opóźnianie wprowadzania alergizujących pokarmów (np. ryby, jaja) wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się alergii – także u dzieci z rodzin obciążonych ryzykiem choroby alergicznej.
Warto więc traktować te produkty jak każde inne, stopniowo wprowadzając je do diety 7-miesięcznego malucha. Ważna jest przy tym baczna obserwacja reakcji organizmu dziecka pod kątem wystąpienia niepokojących objawów, np. wysypki, biegunki.

Odpowiednia liczba posiłków

7-miesięczne dziecko karmione piersią powinno otrzymywać 2-3 posiłki uzupełniające oraz 3 posiłki mleczne. Warto przy tym pamiętać, że w tym okresie nadal niemowlę decyduje czy zje posiłek uzupełniający i jak dużą porcję spożyje, a karmienie piersią odbywa się „na żądanie”.
Pamiętaj, że po 7. miesiącu życia malucha, mleko mamy nadal jest podstawowym źródłem energii w diecie dziecka. Dlatego nie należy rezygnować z karmienia piersią – mleko nadal jest bardzo wartościowe.

O czym pamiętać, komponując jadłospis?

Jeśli układasz jadłospis 7-miesięcznego dziecka, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Poniżej prezentujemy najistotniejsze wskazówki.

- Dbaj o regularność posiłków – staraj się podawać je każdego dnia w podobnej porze.
- Nie przekarmiaj – jeśli maluch nie ma ochoty na jedzenie, nie wmuszaj w niego kolejnej porcji jedzenia.
- Dawaj dziecku pokarmy o zróżnicowanej konsystencji – wpłynie to pozytywnie na rozwój umiejętności żucia.
- Nadal nie dodawaj cukru i soli – i na tym etapie rozszerzania diety dosładzanie i dosalanie potraw nie jest wskazane.

Pamiętaj też, by posiłki przyrządzać z wysokiej jakości produktów. Niech pochodzą z zaufanego źródła. Jeżeli nie masz pewności co do pochodzenia, wybieraj gotowe posiłki z oznaczeniem wiekowym dla niemowląt i małych dzieci.

[1] http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf
[2] https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/woda-najlepszy-napoj-od-poczatku-zycia

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić