Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Zawistowska
|

Jak znaleźć swój lokal wyborczy na wybory 2019? Instrukcja krok po kroku

0
Podziel się:

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w najbliższą niedzielę. Na dzień przed rozpoczęcie wyborów, wiele osób zastanawia się, jak znaleźć swój lokal wyborczy? Jest to znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Wybory 2019. Znajdź swój lokal wyborczy i sprawdź, jak głosować
Wybory 2019. Znajdź swój lokal wyborczy i sprawdź, jak głosować (East News, Piotr Hukalo/Eastnews)

Jak znaleźć lokal wyborczy podczas wyborów 2019?

Lokal wyborczy znajduje się najczęściej w budynku przedszkola, szkoły, urzędu miasta lub gminy, a także w ośrodkach kultury.

Lokale wyborcze są dobrze oznaczone. Przed każdym z nich znajduje się tablica informująca, na kogo można zagłosować w danym okręgu wyborczym, które ulice wchodzą w skład danego lokalu wyborczego oraz regulaminy i zasady działania lokalu wyborczego.

Zanim udasz się na wybory, sprawdź, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy. To ważne, ponieważ 13 października będzie można oddać głos tylko w lokalu odpowiednim dla miejsca zameldowania, chyba że wcześniej dopisałeś się do spisu lub rejestru wyborców w innym mieście.

Adres swojego lokalu wyborczego możesz sprawdzić na stronie wybory.gov.pl w zakładce "wyszukiwarka obwodów", wpisując swój adres zameldowania lub klikając w poniższe linki. System wskaże ci dokładny adres twojego lokalu wyborczego.

Lokal wyborczy na stronie wybory.gov.pl można znaleźć ręcznie, klikając w mapkę lub w rubryki tabeli znajdujące się po prawej stronie.

Jak głosować w wybory 2019?

Podczas wyborów parlamentarnych wybieramy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą sprawować władzę przez najbliższe 4 lata.

Zgodnie z polskim prawem, prawo głosu przysługuje wszystkim obywatelom, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18. rok życia. Głosu nie oddadzą osoby ubezwłasnowolnione i pozbawione praw wyborczych prawomocnym wyrokiem sądu.

Jak głosować? Procedura jest bardzo prosta. Na karcie do głosowania trzeba wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu. Idąc do lokalu wyborczego, pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości. Może nim być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a w przypadku uczniów również legitymacja szkolna. Dokument będzie ci potrzebny podczas odbierania karty do głosowania.

Listy wyborcze w wyborach do Sejmu:

Listy wyborcze w wyborach do Senatu:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić