Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Patryk Osowski
Patryk Osowski
|

Jaka pogoda na Wielkanoc 2018? "Polska znalazła się w fatalnym położeniu"

36
Podziel się

W weekend modele prognostyczne zapewniały, że Wielkanoc 2018 będzie słoneczna i bardzo ciepła. Jak to możliwe, że nagle prognozy pokazują coś zupełnie innego? "Polska znalazła się w fatalnym położeniu - między dwiema potężnymi masami powietrza" - tłumaczą synoptycy.

Prognoza pogody na Wielką Sobotę (31 marca 2018 r.). Ilustracja starcia mas powietrza: arktycznej i zwrotnikowej
Prognoza pogody na Wielką Sobotę (31 marca 2018 r.). Ilustracja starcia mas powietrza: arktycznej i zwrotnikowej (Wetter3.de/Meteoprognoza.pl)
bEJuFlSJ

Amerykański GFS i europejski ECMWF pokazywały kilkadziesiąt godzin temu, że w Święta Wielkanocne możemy w Polsce liczyć nawet na 25 st. C. Optymistyczne prognozy przewidywano szczególnie dla południowej części kraju, ale ogólnie miała nam towarzyszyć słoneczna pogoda. Przysłowia "W marcu jak w garncu" czy "Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata", okazały się jednak mądrzejsze od modeli pogodowych renomowanych serwisów.

Polska miejscem ścierania różnych mas powietrza

Dlaczego tak często prognozy w Polsce się nie sprawdzają? - Jesteśmy położeni w strefie klimatycznej, gdzie ścierają się różne masy powietrza. Jedne pochodzą znad Atlantyku, drugie znad Rosji i kontynentu azjatyckiego - tłumaczy Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak dodaje w rozmowie z Wirtualną Polską, "wszystko zależy, gdzie te masy się ścierają i które przeważą". - Przy długim prognozowaniu ważne jest określenie, w którym miejscu będzie strefa styku tych frontów atmosferycznych. Wystarczy, że strefa frontu, która jest zaprognozowana na południe, przesunie się nieco na północ i już prognoza byłaby nietrafiona - stwierdza Dąbrowska.

bEJuFlSL

Jaka pogoda w święta?

IMGW podkreśla, że najbardziej prawdopodobne są więc u nas w kraju prognozy na najbliższe 48 godzin. Charakteryzuje je duża sprawdzalność (powyżej 95 proc.). Prognozy na każdy dalszy dzień są coraz mniej dokładne. Właśnie dlatego, Instytut publikuje pogodę maksymalnie na 7 najbliższych dni.

Czytamy w niej, że pierwsza duża zmiana aktualnych warunków atmosferycznych czeka nas już w środę. Przede wszystkim pojawi się znacznie więcej zachmurzeń i opadów (deszczu i deszczu ze śniegiem). Padać nie będzie tylko na północnym-wschodzie.

bEJuFlSR

W czwartek na południu pojawi się zapowiadany od dawna napływ ciepłego powietrza. Na Dolnym Śląsku 10-11 st. C, ale na Suwalszczyźnie niewiele ponad zero. W odróżnieniu od obecnej sytuacji, pojawi się też silny i porywisty wiatr - na wybrzeżu i w rejonach podgórskich osiągnie nawet 60 km/h.

W piątek i sobotę ciągle dużo opadów, ale przy dość wysokich temperaturach (12-14 st. C na południu, 8-9 w centrum) będzie to głównie deszcz. W tych dniach szanse na słoneczną aurę będą bardzo niskie.

Wielka Niedziela to już jednak kolejne ochłodzenie, które utrzyma się co najmniej do poniedziałku. – W całym kraju opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na południu i zachodzie 3-4 st. C., a najcieplej na północnym-wschodzie. Tylko tam utrzyma się jeszcze ciepłe powietrze więc termometry pokażą około 8-9 st. C. Silny wiatr w całym kraju, w porywach do 70 km/h – mówi nam synoptyk IMGW.

bEJuFlTm
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(36)
jestem za
4 lata temu
Pierwszy raz 'obietnice producenta' się sprawdziły. Podatnik info obiecuje, że z jego programem rozliczymy PIT w 5 minut. U mnie wyszło 4 :)
pOl
4 lata temu
Wydawało mi się, że żaden program do PIT nie uwzględnia zwrotów za ubezpieczenie zdrowotne, a tu jednak. Polecam podatnik info.
Xd
4 lata temu
Polacy synoptycy heh jak ten rafal z torunia , udaje że coś umie
bEJuFlTn
wiktor
4 lata temu
winien p i s za p o najpiękniejsza aura była przez 8 lat chcemy mieć pogodę wiemy co mamy robić
erterka
4 lata temu
to kara że OJCIEC dostał tylko 2 samochody
kim
4 lata temu
Lepiej z Ameryką nie mieć nic wspólnego.Wciskają Polsce przestarzałe patrioty tak samo jak F 16 z lat 60 20 wieku
lllll
4 lata temu
Ale pierdoły o tej pogodzie cisną. aż mi szkoda że się ludzi tak kłamie. TVN meteo ma najgorszą pogodę w polsce przynajmniej dla mojego regionu. nigdy nie trafili jeszcze z pogodą.Jak straszyli że będzie -15 to było zaledwie -5 ...
janusz
4 lata temu
wymodlić pogody się nie da? Amerykanów słuchamy a ze Zwierzchnikiem Sił nikt nie może pogadać?!
fred
4 lata temu
Nie nowina synoptycy są ciągle zaskakiwani,podobnie jak drogowcy ;)
ppp
4 lata temu
szaman z afryki trafniej przepowiedziałby pogodę,całą ekipę od wróżb[imgw] zlikwidować ,będzie cieplo albo zimno to każdy z nas wie
Pieron
4 lata temu
Wy synoptycy z bożej łaski, wiecie tyle co zjecie. Najgorsze że za swoje "prognozy" nie odpowiadacie. To jak wróżenie z fusów
123
4 lata temu
To kiedy przestana modyfikowac u nas pogode amerykanie? I dlaczego nasz nierzad z nimi współpracuje?
koko
4 lata temu
gdyby nie rzady PO i PIS sprzedawczykow polskich to polska byla by dzis niepodleglym i bogatym krajem po 89r
bEJuFlTf
WLADIMIR
4 lata temu
PO CO NAM SUNOPTYCY JAK SIE POGODA GWALTOWNIE ZMIENIA ZWOLNIC ICH SIEJA TYLKO PROPAGANDE
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić