Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Jakie ceny paliw na początek wakacji?

14
Podziel się

Początek wakacji przyniósł kierowcom kolejne obniżki cen paliw na stacjach. Na rynku hurtowym widać jednak wyraźne hamowanie spadków. Z kolei na rynku globalnym ropy przecena produktu trwa w najlepsze.

Jakie ceny paliw na początek wakacji?
(WP.PL)

Tankowanie ponownie tańsze

Na rynku detalicznym w kraju wszystkie paliwa bez wyjątku odnotowują nadal spadek średnich cen. Obecnie za litr benzyny 95 i 98 trzeba zapłacić średnio 4,37 zł i 4,73 zł. Przeciętna cena oleju napędowego wyniosła 4,15 zł/l, a LPG 1,89 zł/l. Odnotowane spadki paliw były na poziomie kilku groszy.

Planując wakacyjne podróże, warto zwrócić uwagę na miejsce tankowania. Różnice cen na stacjach sięgają nawet 40 groszy na litrze. Ci, którzy szukają oszczędności, powinni unikać tankowania przy autostradach czy też w miejscowościach turystycznych, gdzie ceny z reguły są najwyższe.

W tym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 mamy w woj. dolnośląskim. Za litr bezołowiowej 95 płaci się tam średnio 4,29 zł. Podobnie olej napędowy najtańszy jest w województwie dolnośląskim, średnio po 4,08 zł/l. Najdroższe paliwa mamy w woj. warmińsko-mazurskim. Tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,44 zł, a ON - 4,24 zł. Autogaz najtaniej możemy kupić w województwie opolskim - średnio po 1,79 zł/l, a najdrożej za LPG płacimy w zachodniopomorskim - średnio po 1,98 zł/l.

Niewielkie zmiany w przyszłym tygodniu

Prognozowany przedział cenowy dla benzyny 95 w przyszłym tygodniu to 4,30- 4,37 zł/l. Średnia cena diesla może uplasować się pomiędzy poziomem 4,11 zł/l a 4,20 zł/l, natomiast LPG 1,84 -1,91 zł/l.

Na rynku hurtowym w Polsce widać wyhamowanie spadków w przypadku benzyn, natomiast diesel odnotował nawet podwyżki cen. Za benzynę 95-oktanową trzeba obecnie zapłacić 3411,00 zł/ m sześc., czyli o 9,00 zł mniej niż przed tygodniem. Mniej popularna benzyna 98 odnotowała spadek hurtowej ceny na poziomie 8,00 zł. Ostatecznie metr sześcienny tego paliwa kosztuje 3636,00 zł. Olej napędowy, wbrew tendencjom spadkowym w przypadku benzyn odnotował wzrost ceny o 29,00 zł w porównaniu z ceną z ubiegłego piątku. W hurcie za diesla trzeba zapłacić 3272,00 zł/ m sześc. Podwyżki mogą tłumaczyć pojawiające się informacje o przejściowych ograniczeniach w dostępności paliwa.

Ropa na świecie

Przecena na światowych giełdach naftowych nie hamuje i w mijającym tygodniu notowania ropy pierwszy raz w tym roku znalazły się poniżej 45 dolarów za baryłkę. W piątkowe przedpołudnie cena baryłki ropy Brent utrzymywała się nieznacznie powyżej tego poziomu.

Inwestorów niepokoją informacje o wzroście wydobycia, który dla rynku naftowego może oznaczać powrót problemu nadpodaży. Produkcja w Libii, która jest członkiem OPEC, ale na mocy porozumienia została wyłączona z programu cięć, przekroczyła w tym tygodniu 900 tys. baryłek. Rośnie też wydobycie w USA i obserwując zmianę liczby wiertni pracujących na amerykańskich polach naftowych, można być pewnym, że w najbliższych tygodniach ten zwyżkowy trend za oceanem będzie kontynuowany.

W tej sytuacji tempo spadku globalnych rezerw ropy i produktów naftowych jest dużo wolniejsze niż oczekiwano. Według szacunków firmy Genscape, zajmującej się m.in. monitoringiem poziomu zapasów, ilość surowca zmagazynowanego w rejonie Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia, czyli centrum handlu paliwami w Europie, jest najwyższa w tym roku.

Źródło: E-petrol, BM Reflex

KOMENTARZE
(14)
Tankuj do peł...
5 lata temu
Prawdziwa promocja , taniocha , nic tylko tankować , szczególnie przy naszych Polskich zarobkach , a okrada nas własne państwo , bo większa połowa ceny paliwa to podatki .
ak001
5 lata temu
Tankowałem ON po 4,04 na stacji w okolicy Wielenia
An
5 lata temu
,,odnotowane spadki paliw''-ciekawe gdzie te paliwa spadły
gucio
5 lata temu
Jesteście żle poinformowani i informacja jest jak najbardziej zakłamana bo w Gdyni i Gdańsku można kupić ON nawet za 3.94 a i chyba idzie jeszcze w dól jak chcecie pokzać mogę dowód zakupu I chyba ktos kto podaje taką wiadomość nie pofatygował się na sprowdzenie tego artykułu Podzrawiam
ik
5 lata temu
najdroższe zawsze jest w Płocku.
Darjox
5 lata temu
Paliwo faktycznie mamy najtańsze ale jak dodamy akcyzę, wat, podatek drogowy itp. to już nie wygląda to tak kolorowo, co roku tylko z podatku drogowego wpływa ponad 50 miliardów zł i gdyby te pieniądze szły na drogi to rolnicy na pole jeździli by po asfalcie a my po 6 pasowych autostradach :-)
zuzanna
5 lata temu
a w kujawsko-pom rejon od Lipna po Golub złodzieje okradają nadal, 95 droższa średnio o 30 gr niż w artykule a stacje Orlen itd te co wszędzie. Pani Szydło zadowolona bo ma VAT na dzieci nieślubne. Kto pozwala takim złodziejom rżnąć klientów bezkarnie i nie dawać nadal paragonów aby potem ukraść zwrot VAT? Skandal!!!!
Przemek
5 lata temu
Uk tesco 1.15 zarobki 10-11f/h czyli 10 l za h pracy. Jestem w Polsce na urlopie bo mam zaproszenie na wesele i jest bardzo drogo w porównaniu do zarbkow.
notowania na ...
5 lata temu
ON. Tesco Warszawa 3,89 E95 Tesco Łódź 4,14 E98 Auchan Szczecin 4,34 LPG Lukoil/Jet Katowice Kościuszki 330 1,64
nick
5 lata temu
za PO byłaby podwyżka
gość
5 lata temu
na wyspach kanaryjskich paliwo poniżej 1 euro paliwo też trzeba tam dowodzić zarobki o niebo wieksze niż u nas ,a nam ciemnote wciskają że mamy najniższe ceny paliw i oc
Wielkopolanin
5 lata temu
Kościan woj.wielkopolskie Orlen Pb95 4.35 , ON 4.04 , LPG 1.84 Stacja Intermarche Pb95 4.29, ON 3.99 , LPG 1,79
liol
5 lata temu
Napęd powinien kosztować 2,50 A benzyna ze 2,70 tak jak to było z 15 lat wstecz a nie jak teraz jest podatki i jeszcze raz podatki a dziury jak były tak są.
dfgfghthg
5 lata temu
nie tankuje za drogie paliwo !!!!!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić