o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Adam Przegaliński
|

Japonia przyjęła trzech uchodźców w ciągu pół roku. O azyl poprosiło ponad 8 tys. osób

20
Podziel się

Japonia przyjęła trzech uchodźców w pierwszej połowie 2017 r. mimo rekordowej liczby wniosków azylowych. Takie dokumenty złożyło 8 561 osób - poinformowały władze Kraju Kwitnącej Wiśni, które podkreślają, że społeczeństwo jest niechętne .

W obozie w Kirkuku przebywa 3 tys. uchodźców
W obozie w Kirkuku przebywa 3 tys. uchodźców (PAP, PAP/EPA)
bDgpggOJ

O tym, że wzrosła liczba osób "nadużywających statusu uchodźcy" poinformował Ysuhiro Hishida, przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości, zajmujący się aplikacjami azylantów.

Zobacz też: "Zero tolerancji". Australia wobec uchodźców

W zeszłym roku Japonia przyjęła 28 uchodźców, podczas gdy liczba wniosków o azyl w tym kraju była rekordowo wysoka - 10901, co oznacza wzrost o 44 proc. w porównaniu z rokiem 2015, kiedy przyjęto 27 uchodźców.

bDgpggOL

Wśród uchodźców przyjętych w 2016 roku jest siedem osób z Afganistanu, cztery z Etiopii i trzy z Erytrei. Nie wiadomo, czy były wnioski o azyl od Syryjczyków i czy przyjęto uchodźców z Syrii.

Najwięcej wniosków azylowych złożyli w zeszłym roku w Japonii Indonezyjczycy; kolejne miejsca na tej liście zajęli Nepalczycy, Filipińczycy i Turcy. 97 cudzoziemcom przyznano prawo pobytu w Japonii ze względów humanitarnych, choć nie uznano ich za uchodźców.

Według Human Rights Watch polityka azylowa Japonii jest "fatalna". Japończycy nie chcą zasilać rynku pracy świeżą krwią, mimo że są oni najstarszym społeczeństwem na świecie - średnia wieku obywateli wynosi 47 lat. Zdaniem Kosuke Takeda, dyrektora rządowej agencji ds. promocji aktywności obywateli "Japonia nie może wyjść ze stagnacji gospodarczej, bo w związku ze spadkiem populacji kurczy się rynek" - donosił "Dziennik Gazeta Prawna". (Human Rights Watch informowała w zeszłym roku o 200 tys. pracowników z Chin i Wietnamu, którzy pracują w fabrykach, gospodarstwach, przy połowie ryb i na budowach, lecz według raportu HRW ich prawa są dość często łamane - w 2015 r. doszło do 3700 takich przypadków).

Od stycznia do września 2016 roku Japonia przekazała Wysokiemu Komisarzowi ONZ ds. Uchodźców 165 milionów USD. Ponadto premier Shinzo Abe obiecał we wrześniu ubiegłego roku 2,8 miliarda USD w ciągu trzech lat na pomoc w rozwiązywaniu globalnego kryzysu uchodźców. Japonia ma też przyjąć 150 syryjskich studentów, w tym także uchodźców, wraz z rodzinami, w ramach programu stypendialnego w ciągu pięciu lat - informowała Agencja Reutera w lutym.

bDgpggOR

Źródło: PAP,Reuters, Dziennik Gazeta Prawna, Human Rights Watch

bDgpggPm
KOMENTARZE
(20)
asa
3 lata temu
Bo Japończycy wiedzą czym to pachnie-nawet islam jest tam zabronioną religią...
mr a
3 lata temu
bardzo dobrze, nie przyjmować darmozjadów
maki
3 lata temu
Prawidlowo, po co rozwinietemu krajowi tylu zamiataczy ulic ?
bDgpggPn
K
3 lata temu
A po co im to bydło, wiedza doskonale czego można się po nich spodziewać. Zresztą mają pracować na darmozjazdów, w zamian za napady, gwałty i morderstwa. Mądry kraj nie przyjmuje czarnej dziczy.
33
3 lata temu
mają wysokorozwinięte bogate społeczeństwo po co mają uganiać się z syfem.
Najnowsze komentarze (20)
ABC
3 lata temu
Japonia ma zapis w konstytucji,ktöry möwi jasno,islam jako religia jest nielegalna i koniec.Tak dla przypomnienia ,tam tez nie brakuje bezdomnych,tylko o tym sie nie möwi,bo Japonia to potega ekonomiczna i ma byc przykladem dla swiata.Tak na prawde to majä tez inne problemy,po co im jeszcze araby.
Gość
3 lata temu
Bo Japończycy to mądrzy ludzie. To, co dla komisarzy ONZ jest fatalne, jest dobre dla Japonii.
ak001
3 lata temu
Bądźmy bardziej humanitarni od Japończyków. Przyjmijmy pięciu. Oczywiście takich, którzy nauczą się polskiego, podejmą pracę oraz zwyczaje kulturowe panujące w Polsce. Swoją religię (jeśli jakąś wyznają), niech kultywują w swoich mieszkaniach, nie na ulicy. Ich dzieci mają iść do polskich szkół, a kobiety mają szanować tak, jak my. Za jakiekolwiek wyłamanie się z tych reguł - do pierdla na długie lata.
wp
3 lata temu
Bo rząd Japonii dba o obywateli i słucha ich zdania, wie co dla nich dobre a co nie dobre. W przeciwieństwie do prezydentów europejskich którzy przyjmują rozkazy z za kulisów nie dbając o obywateli.
AAAD
3 lata temu
Przyjęli TRZY sztuki uchodźców, ilu sztuk przyjął IZRAEL ? Więcej niż 3 sztuki?
Lek
3 lata temu
Oni przyjmują tylko z prawdziwymi dokumentami tożsamości. Polska natomiast pomaga Syrii buduje szpitale i szkoły! Pomaga również w budowaniu studni tam gdzie nie ma wody!.
ktotototo
3 lata temu
o 4 za duzo- 3 bylo oficjalnych a jeden sie schowal wbidonie jednego z nich...
x
3 lata temu
Madry kraj madrzy politycy
bDgpggPf
xxx
3 lata temu
i to jest polityka nie przyjmują jak leci tylko potrzebujących
Deuter
3 lata temu
Deuter
jurand
3 lata temu
brawo Japonia!
lol
3 lata temu
To w końcu uchodźców przyjmuje się ze względów humanitarnych czy jako 'żywy towar' na pobudzenie gospodarki? Lewicowa hipokryzja...
ter
3 lata temu
Oni tam mają swoich zorganizowanych przestępców, po co im obcy.
Ali
3 lata temu
Ja psiechać do Polska 2015.Jest inziner technolog s Syria.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić