REKLAMA
Odświeżone 24 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Karolina Modzelewska08.10.19 (15:20)

Japońscy naukowcy pomalowali krowy. Białe pasy mają chronić zwierzęta

Widok krów pomalowanych w białe paski może wzbudzać dezorientację i ironiczny uśmiech. Nie jest to jednak pomysł szalonego właściciela bydła, a kolejne dokonanie japońskich naukowców.
Tomoki Kojima/Plos One / Plos One

Japończycy pomalowali kilka czarnych krów w białe paski. Namalowany wzór przypomina umieszczenie zebry. Okazuje się, że ich działanie miało charakter celowy, a białe pasy chronią przed ugryzieniami much.

Wyniki nietypowego badania zostały opublikowane na łamach czasopisma Plos One. Grupa naukowców z Japonii opisała swoje spostrzeżenia na temat systemu wykrywania ruchu przez owady.

REKLAMA

Krowy w obiektywie naukowców

Japończycy przez trzy dni obserwowali krowy z namalowanymi paskami i te, które nie zostały "ozdobione" białą farbą. W trakcie obserwacji wykonywali zdjęcia zwierząt w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Analiza obrazów pozwoliła na policzenie much, które siadały na krowach. Dodatkowo naukowcy zwracali uwagę na zachowanie zwierząt – tupanie nogami i poruszanie ogonami w celu odstraszania insektów.

Jak donosi CNET, liczba much, które siadały na pasiastych krowach, była imponująco mniejsza niż liczba insektów lądujących na niepomalowanych zwierzętach.

- Odkryliśmy, że malowanie pasów przypominających zebry na krowach może zmniejszyć częstość lądowania gryzących much na zwierzętach o 50%, zgodnie z wynikami badania. Odkryliśmy również, że mniejsza ilość gryzących much jest tożsama ze zmniejszeniem zachowań obronnych u krów – podkreślają Japończycy.

Tomoki Kojima/Plos One / Plos One

Czy nietypowe badanie coś wnosi do hodowli krów?

Badanie dowodzi, że istnieje lepsza opcja zabezpieczania krów przed insektami, niż tradycyjne środki odstraszające muchy, które często zawierają szkodliwe pestycydy.

- Praca ta stanowi alternatywę dla stosowania konwencjonalnych pestycydów w celu łagodzenia ataków gryzących much na zwierzęta gospodarskie, co poprawia dobrostan zwierząt i zdrowie ludzi, a także pomaga rozwiązać problem z odpornością na pestycydy w środowisku – twierdzą naukowcy.

Cały pomysł jest interesujący. Wystarczy niewielka ilość farby, aby zmylić małe latające szkodniki i poprawić jakość życia krów. Nie można jednak zapominać, że nie wszystkie farby są odpowiednie dla zwierząt. Mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne i doprowadzać do stanów zapalnych skóry.

Źródło: Plos.org, Interesting Engineering

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij