REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 14 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Redakcja Wiadomosci WP11.09.18 (13:27)

Jeden dzień potrafi być wart całe życie. Rodzice myślą, że ten problem ich nie dotyczy

Obecnie w Polsce 1 na 10 nastolatków ma myśli samobójcze. Aż 2 tysiące z nich próbowało w zeszłym roku popełnić samobójstwo. Ponad 500 z nich z własnej woli odeszło na zawsze. To tyle samo, ile zginęło na drogach.
Fotolia

Tymczasem rodzice wciąż żyją w przekonaniu, że ten problem ich nie dotyczy. Statystyki przerażają, ale samobójstwa wciąż są tematem tabu. O rosnącej skali samobójstw popełnianych przez młodzież nadal słyszymy bardzo niewiele. Chcemy przełamać tę ciszę i otworzyć zarówno usta, jak i oczy wszystkim dorosłym, aby mylne przekonanie "ja na pewno bym wiedział, gdyby (…)" nie przysłoniło im prawdziwego problemu i nie doprowadziło do tragedii.

Prawdopodobieństwo podjęcia tego kroku zwiększa się wraz z rosnącym poczuciem osamotnienia, braku zainteresowania, opuszczenia czy niezrozumienia. Depresja w okresie dojrzewania wiąże się z wieloma dynamicznie przebiegającymi zmianami: hormonalnymi, rozwojem nowych funkcji poznawczych, znaczącym poszerzeniem kontaktów społecznych i podejmowaniem nowych ról społecznych, a także usamodzielnianiem się od rodziców. Doświadczane w tym okresie trudności i porażki przyczyniają się niekiedy do wytworzenia zniekształconego, zaburzonego obrazu samego siebie. Nastolatkowi często wydaje się, że jest gorszy, brzydszy i głupszy od innych.

REKLAMA

Próba samobójcza nie zawsze oznacza rzeczywistą chęć odebrania sobie życia. Często jest desperackim wołaniem o pomoc i uwagę. To nie wybór, a wynik poczucia bezsilności w obliczu problemów. Dlatego tak ważne jest budowanie więzi z dziećmi, spędzanie z nimi wartościowego czasu, tak bez żadnej okazji. Okazywanie im zainteresowania i dawanie poczucia, że są ważne, potrzebne i kochane.

Poczucie miłości, bezpieczeństwa i zaufania do rodziców, odgrywa ogromną rolę w życiu młodego człowieka.

Więź z dzieckiem można budować na wiele sposobów. Inspiracji dostarcza nowa kampania społeczna pod hasłem "Jeden dzień – wart całe życie”.

Kampania nieprzypadkowo wystartowała 10 września – jest to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Kierowana jest do rodziców i wszystkich osób dorosłych, aby nie pozostały obojętne, na to co dzieje się z nastolatkami w ich otoczeniu. Zwraca uwagę na drastycznie rosnący problem, ale przede wszystkim daje propozycje rozwiązania. Celem nie jest oskarżanie rodziców czy budzenie w nich poczucia winy. Ma uświadamiać, że naprawdę czasami niewiele wystarczy, aby pokazać dziecku, jak jest dla nas ważne i przywrócić jego życiu sens.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij