o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Leszek Pawlikowski
|
aktualizacja

Jeden z najpotężniejszych śmigłowców na świecie. Ka-52 Katran przewyższy amerykańskiego Apache'a

41
Podziel się

Rosyjski śmigłowiec Ka-52 to jedna z najnowocześniejszych maszyn, jakie można spotkać na wyposażeniu wojska. Ten ciężki helikopter wojskowy dysponuje ogromną mocą silników, rozpędza się nawet do 300 km/h i dysponuje mocnym uzbrojeniem. Co więcej, jego najnowsza wersja nazwana „Katran” otrzyma unikatowy na skalę światową radar, który znacząco zwiększy jego zdolności operacyjne.

Jeden z najpotężniejszych śmigłowców na świecie. Ka-52 Katran przewyższy amerykańskiego Apache'a
(Wikimedia Commons CC BY, Alex Beltyukov)
bErmIvkR

Podstawą do budowy nowej wersji jest śmigłowiec Ka-52 Aligator. Mimo że maszynę zaczęto projektować jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, to do produkcji weszła ona dopiero w roku 2008. Ma to swoje zalety, bo dzięki temu śmigłowce wyposażono w nowocześniejszą awionikę i systemy bojowe, niż były dostępne na etapie pierwszych prac projektowych. Nie zmienił się jednak silnik i oryginalny układ dwóch, przeciwbieżnych wirników. KA-52 wyposażony został w dwa silniki turbinowe Klimow TW3-117W, gdzie każdy z nich generuje moc rzędu 1640 KM. Dzięki temu maszyna o masie własnej wynoszącej 7700 kg może wynieść w powietrze dodatkową masę 3600 kg.

Dwa przeciwbieżne wirniki to konstrukcja powstała jeszcze w czasach ZSRR, dzięki której możliwe było zrezygnowanie z tylnego wirnika mocowanego w ogonie maszyny. Silniki zamontowano po obu stronach kadłuba, dzięki czemu przy ostrzale z jednej strony uszkodzeniu ulegnie tylko jeden z nich. Dodatkowo, konstrukcja układu wydechowego miesza gazy wylotowe z powietrzem zewnętrznym i kieruje je w stronę wirnika, dzięki czemu zminimalizowane zostało ryzyko namierzenia przez pociski termolokacyjne. Zapas paliwa wynoszący około 1870 litrów pozwala przelecieć do 460 km z maksymalną prędkością 300 km/h (standardowa prędkość przelotowa do 270 km/h). Już tylko te parametry stawiają rosyjską konstrukcję wyżej od jej amerykańskiego odpowiednika AH-64 Apache.

Oryginalny jest nie tylko układ napędowy, ale także unikalny na skalę światową system ewakuacji pilotów. W śmigłowcu zastosowano bowiem wyrzucane fotele, podobnie jak to ma miejsce np. w myśliwcach. Problemem, który trzeba było jednak rozwiązać, były obracające się łopaty wirnika. Ich ruch obrotowy zniszczyłby wystrzelone fotele, a co za tym idzie piloci ponieśliby śmierć. Biuro konstrukcyjne Kamowa rozwiązało ten problem w bardzo ciekawy sposób. Łopaty wirnika zostają odstrzelone tuż przed katapultowaniem się pilotów, dzięki czemu mogą oni ratować się w bezpieczny sposób.

bErmIvkT

Głównym uzbrojeniem Ka-52 jest 30 mm działko Szipunow 2A42 z zapasem 240 pocisków. Jednak pozostałą cześć uzbrojenia można podwiesić pod czterema węzłami wystającymi spod skrzydeł maszyny. Istnieje możliwość zamocowania tam np. działek kalibru 23 mm z zapasem prawie 1000 pocisków, kierowanych rakiet AT-12 Wichr albo R-73, niekierowanych S-13 oraz S-8, a także kilka rodzajów bomb z serii FAB i RBK. Nowoczesne rakiety AT-12 Wichr współpracują z bardzo zawansowanym system celowniczym Szkwał, co czyni ze śmigłowca groźne przeciwnika na polu walki. Bez problemu jest on w stanie namierzyć i zniszczyć cele odległe nawet o 10 km.

Rosjanie przez wiele lat nie mieli okazji wypróbować swoich śmigłowców w realiach prawdziwego pola walki. Dopiero obecny konflikt w Syrii pokazał ogromne możliwości maszyny i jej wysoką skuteczność bojową. Zachęceni tym Rosjanie postanowili ulepszyć swoją maszynę i zaproponowali niedawno wersję "Katran". Podstawową różnicą wobec Ka-52 Aligator będzie zupełnie nowy system radarowy. Do tej pory maszyna wyposażona była w optoelektroniczne systemy celownicze i radar dopplerowski. Nowa wersja będzie wyposażona w radar z aktywną anteną ścianową, składającą się z wielu modułów. Da to możliwość łatwego dostosowywania pracy radaru do bieżących potrzeb danej misji.

Najbardziej zaawanasowana wersja urządzenia będzie mogła pracować zarówno w zakresie milimetrowym i jak centymetrowym, co pozwoli na skuteczne wykrywanie celów z odległości nawet 150 km – amerykański Apache może to zrobić z odległości maksymalnie 8 km. Co więcej, praca w zakresie milimetrowym pozwoli używać maszyny w warunkach znikomej widzialności. Tego typu radar jest w stanie dokładnie zobrazować przeszkody znajdujące się na niskim pułapie jak np. linie energetyczne, drony czy elektrownie wiatrowe, a przez to skutecznie manewrować i uniknąć zderzenia. Dodatkowo, stacja radiolokacyjna umożliwi tworzenie mapy terenu wraz z lokalizowaniem na niej poruszających się obiektów. To spora przewaga taktyczna nad wieloma konkurencyjnymi maszynami, co ma pozwolić Rosji sprzedawać swój produktów do wielu krajów.

bErmIvlu
KOMENTARZE
(41)
kalinowski999
4 lata temu
Jest to kopia polskiego smiglowca Wiking II.
wojaczek
4 lata temu
Sprzet jest,ale chwilowo nie ma do kogo strzelac-mozna tylko straszyc!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dowci
4 lata temu
Ten co to pisał to z jakiej bajki odpisał ? Po pierwsze rosyjskie helikoptery w stosunku do amerykańskich to zwykły szajs a ten co porównywał Apahe z ruskimi to nie ma pojęcia co pisze. Apahe przede wszystkim nie są przeznaczone do takich zadań jak te ruskie. Takie odpowiedniki z dwoma przeciwskrętnymi wirnikami Amerykanie już dawno maja i ich parametry przewyższają wszystkie na świecie, nikt nie ma lepszych. Natomiast Apahe nie są z dwoma wirnikami tylko z jednym i ich siła niszczenia jest straszliwa, mają całkiem inne zadania do wykonania na polu walki niż te przedstawione ruskie. Jakiś cymbał porównuje nożyczki do roweru.
bErmIvlv
kontr
4 lata temu
Tiaaaaaaaak oni wszystko mają najlepsze, normalnie 90% sprzętu w domu mam Rosyjskiego....
fiu bździu
4 lata temu
I on jest również podwodny. Będzie służył Putinowi do szukania amfor.
Irek.i
4 lata temu
Fakt mają najlepszy śmigłowiec . Ale najlepszego bombowca już nie ... Bo im Turcy zestrzelili .
twbolek
4 lata temu
Prawie 2 tony paliwa na jeden lot bojowy, ciekawe ile zużyje eskadra takich w warunkach pola walki przez miesiąc? Ilość to nie jakość.
gosc
4 lata temu
Dziwiesie po co to sprzedaja bo moze sie kiedys obrocic przeciwko Rosji
Ania
4 lata temu
A wszystko to jest dopiero na kartce papieru i zrobią za lat 30....
Kilim
4 lata temu
sowiecka przerdzewiała tandeta
Olo
4 lata temu
K50 Kamow też jest niesamowity
zygzak
4 lata temu
A nam propaganda podziemna i "wolna europa" trąbiła , że technika ZSRR to badziewie a teraz okazuje się , że to USA robiła propagandę . Niedawno dowiedziałem się , że mieli zaawansowane prace nad działem laserowym już w latach 70 tych ,które po rozpadzie ZSRR było na okręcie po stronie Ukrainy , które to w latach 70 tych odkupili amerykanie.
mój nick
4 lata temu
to artykuł sponsorowany? mamy już się zacząć bać?
bErmIvln
Snip
4 lata temu
Autor namiętnie pisał: "Kali kochać, Kali uciąć" Ortograficzny poziom gorszy niż w szkole podstawowej :-P
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić