o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Jeden z najsłynniejszych polskich obrazów trafi pod młotek. Cena wywoławcza to niemal milion złotych

0
Podziel się

Przez lata uznawany za zaginiony, obraz "Macierzyństwo" pędzla Stanisława Wyspiańskiego za niespełna tydzień trafi pod młotek. Cenę wywoławczą ustalono na 800 tys. zł.

Cena wywoławcza "Macierzyństwa" to 800 tys. zł
Cena wywoławcza "Macierzyństwa" to 800 tys. zł (DESA, DESA)
bECebqvF

Najdroższym sprzedanym w historii obrazem polskiego malarza pozostaje od czerwca płótno "Zabicie Wapowskiego" autorstwa Jana Matejki. Podczas aukcji w stołecznej Desie nabywca zapłacił za niego 3,683 mln zł.

Trudno się spodziewać, by "Macierzyństwo" Wyspiańskiego 14 grudnia przebiło tę cenę – dom aukcyjny DESA Unic szacuje, że dzieło zostanie sprzedane za maksymalnie 2 mln zł. Nie sposób jednak zapomnieć, że płótno pozostaje jednym z najsłynniejszych polskich obrazów, którego reprodukcje wiszą w bardzo wielu polskich domach.

bECebqvH

Na obrazie znajduje się żona Wyspiańskiego – Teodora Tefila Pytko trzymająca w ramionach jedno z trójki dzieci pary. Posmaku wyjątkowości dziełu dodaje fakt, iż oryginalne płótno przez lata było uznawane za zaginione. Dopiero w 2007 r. "wypłynęło" na jednej z aukcji.

Zobacz także: Zobacz też materiał o najdroższym obrazie sprzedanym w historii:

Na aukcji Sztuka Dawna, na której licytowane będzie "Macierzyństwo", wystawione zostaną także m.in. "Po polowaniu w Hubertusstock" Juliana Fałata wyceniane na milion złotych czy "Grupa dzieci z koszykiem owoców" Tadeusza Makowskiego, którego cenę szacuje się na nawet 1,5 mln zł.

bECebqvN

Wśród innych obrazów wystawionych na sprzedaż 14 grudnia na uwagę zasługują także płótna Mojżesza Kislinga, którego cała twórczość wyceniana jest na 3 miliony złotych. Poza wspomnianymi dziełami sztuki, licytujący będą mogli nabyć również dzieła m.in. Jana Matejki, Władysława Ślewińskiego, Jacka Malczewskiego, Eugeniusza Zaka, Józefa Chełmońskiego, Januarego Suchodolskiego, Ludomira Sleńdzińskiego i Józefa Pankiewicza.

bECebqwi
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić