o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Jeden z zamachowców z Londynu był znany policji

28
Podziel się

Jeden z mężczyzn, którzy przeprowadzili w sobotę atak w Londynie, był wcześniej znany policji - podaje BBC.

 Khuram Butt (po lewej) i Rachid Redouane; zdjęcie udostępnione przez policję z Londynu
Khuram Butt (po lewej) i Rachid Redouane; zdjęcie udostępnione przez policję z Londynu (PAP/EPA)
bDJWYgnF

Jeden z mężczyzn, którzy byli sprawcami zamachu to 27-letni Khuram Butt, obywatel brytyjski, urodzony w Pakistanie. We wschodnim Londynie mieszkał wraz z żoną i dziećmi od kilku lat. To właśnie on - poinformował Scotland Yard - od 2015 roku figurował w kartotekach zarówno policji, jak i wywiadu MI5. Z dokumentów wynikało jednak, że nie stanowi zagrożenia jako potencjalny zamachowiec.

Butt był jedną z postaci, które pojawiły się w wyemitowanym w ubiegłym roku przez telewizję Channel 4 programie dokumentalnym "The Jihadis Next Door", gdzie m.in. modlił się w publicznym parku przed czarną flagą Państwa Islamskiego.

Według informacji dziennika "The Times" Butt był zgłaszany policji przez osoby ze swojego środowiska: jedna osoba relacjonowała, że opowiadał z pasją o dostępnych w internecie nagraniach nawołujących do nienawiści, a jego sąsiadka poinformowała służby o swoich wątpliwościach, gdy próbował namówić dzieci w parku do przejścia na islam.

bDJWYgnH

Jednocześnie jego sąsiedzi zwracali uwagę w rozmowie z brytyjskimi mediami, że był "bardzo przyjazny" i utrzymywał kontakt z wieloma osobami w społeczności, m.in. zapraszając na grilla lub do gry w ping-ponga. Mężczyzna był też zagorzałym kibicem piłkarskiego klubu Arsenal Londyn i miał londyński akcent.

Drugi ze sprawców, Rachid Redouane o marokańsko-libijskich korzeniach, nie był znany wcześniej policji. Mężczyzna używał także imienia i nazwiska Rachid Elkhdar i innej, fałszywej daty urodzenia.

Tożsamość trzeciego z zamachowców jest według oświadczenia policji wciąż potwierdzana. Źródła telewizji Sky News podkreśliły, że jego nazwisko jest znane służbom, ale zdecydowano się na pewną ostrożność ze względu na "międzynarodowy kontekst", co może oznaczać, że mężczyzna miał powiązania z innymi grupami terrorystycznymi poza granicami Wielkiej Brytanii lub był obcokrajowcem.

Obaj mieszkali w Barking we wschodnim Londynie, gdzie w niedzielę i poniedziałek policjanci przeszukiwali domy, z którymi sprawcy zamachu mogli być związani. Do poniedziałkowego wieczora aresztowano 12 osób, z których dwie zostały zwolnione bez stawiania zarzutów.

bDJWYgnN

Zamachowcy wjechali samochodem w pieszych na moście London Bridge, a następnie zaatakowali nożami ludzi w pobliżu targu Borough Market.

Mieszkańcy Londynu zebrali się w poniedziałek wieczorem, by czuwać i uczcić minutą ciszy pamięć ofiar sobotniego zamachu terrorystycznego w Londynie, w którym zginęło co najmniej siedem osób, a 48 zostało rannych. Po zamachu w szpitalach pozostaje wciąż 36 osób, wśród nich 18 w ciężkim stanie.

W uroczystości w Potters Fields Park przy miejskim ratuszu City Hall wzięli udział m.in. burmistrz Londynu Sadiq Khan, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych w opozycyjnym gabinecie cieni Diane Abbott i arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Przemawiając do zgromadzonych londyńczyków, Khan mówił, że zamach był "barbarzyńskim atakiem na nasze miasto, naszych ludzi, nasze wartości i nasz styl życia".

bDJWYgnO
bDJWYgoi
Źródło:
KOMENTARZE
(28)
Bastard
4 lata temu
Mają oczy jak demony.
iks
4 lata temu
oni wszyscy wyglądają tak samo
No name
4 lata temu
Kolega mamed a
bDJWYgoj
wret
4 lata temu
Paskudne tempe ryje.
norm
4 lata temu
każdego z taką brodą powinno się skracać o głowę
Najnowsze komentarze (28)
O3
4 lata temu
Tak wygląda Semita.
oktan
4 lata temu
Jakie to ma znaczenie, czy był znany czy nieznany policji? Każdy z nich zdolny jest do mordowania ludzi. To wystarczy by ich eliminować ze społeczeństwa.
tstachurski
4 lata temu
bardzo ładny anglik
>:C
4 lata temu
bardzo dobrze. ja nie zaluje tam nikogo. po tym, co tutaj sie wyrabia, jak ludzie stali sie podli, chamscy, uwazam, ze dobrze sie dzieje, ze rozjuszeni radykalowie religijni robia sobie z ,,cywilizowanej europy" kwadratowe jaja. wystarczy popatrzec na uczelnie, szkoly, czyli miejsca, w ktorych ksztaltuje sie czlowiek, na to, jaka tam kwitnie korupcja, jaki tam jest mobbing, jaka tam jest prostytucja, jakie tam jest kolesiostwo... komuna przy tym to pikus. bardzo dobrze, kochani wpaniali ludzie. pora zaplacic za swoj raj
tftftft
4 lata temu
Brevika powinni uwolnic
jest tak
4 lata temu
a bo to jeden? w urzędach i na stanowiskach w policji w administracji wszędzie pełno swoich ludzi to kto będzie ich ścigał -- jak to muzułmanie , tak wygląda multi- kulti, każdy trzyma swoją stronę a ,że strony ciągną w przeciwnych kierunkach to takie skutki jedni po zamachu cieszą się a inni płaczą ale pozwolili im na to i jeszcze chcą więcej mieszania kultur i religii, dla chrześcijan pomoc bliźnim to słuszna sprawa a dla Islamskich terrorystów to okazanie przez chrześcijan słabości i strachu przed nimi , i oni przybyli by tu Europejczyków nawracać i robią to siłą i przemocą i strachem --- trzeba ich intencje zrozumieć --- oni najechali Europę a nie przyjechali po pomoc oni o nic nie proszą oni biorą co chcą i robią co chcą !
Wuwu
4 lata temu
Teraz jest musztarda po obiedzie
det
4 lata temu
Imerium korony się od czasu do czasu buntuje powód angolska buta nie bardzo przystaje do piasków pustyni.
bDJWYgob
golibroda
4 lata temu
Wyłapać, obciąć brody razem z łbami. Nie ma jeszcze zarostu, przytwierdzić i obciąć jw., wszystkim, rodzinom też, a później w kontener i na pustynię.
dsadd
4 lata temu
Skoro jest chodź cień podejrzenia ze stanowi zagrożenie dla obywateli to dlaczego nie odeślą go do swojego kraju tylko narażają życie i zdrowie własnych obywateli ? Chore podejście, tolerancja ponad wszystko, za modlitwę przed flagą ISIS powinna być natychmiastowa deportacja, tymczasem służby czekają czy kogoś zabije czy może jednak nie ? Wszystkich z listy obserwowanych natychmiast odesłać. A najlepiej, zdelegalizować islam.
greg
4 lata temu
Dwa abdulachy a moze to już brytole ?
Tadek
4 lata temu
Władza powinna postawić ultimatum: jeszcze jeden incident to islam zostanie uznany za organizacje terorystyczną, Meczety zlikwidowane, i ci co przyszli w ciągu ostatnich 5 lat wyrzuceni. Ale tego nie zrobią bo to nie jest w interesie rządzącej kliki żydowskiej
gosc
4 lata temu
zabic nie do wiezienia
Tadek
4 lata temu
Co khan mówił ?. Znam islamistów od podszewki , co innego mówią niż myślą. Nie wierzę w to co mówią.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić