o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Urszula Abucewicz
|

Jedno z najmniejszych państw świata przeżywa boom. Odwiedza je coraz więcej turystów

1
Podziel się

Niewielkie San Marino cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. To ciekawe miejsce na mapie Europy, które utrzymuje swoją niezależność. Nie ma tu bezrobocia ani długu publicznego. Czy dlatego właśnie zyskuje na popularności? Które jeszcze państwa są chętnie odwiedzane?

San Marino uważane jest za najstarszą republikę świata, utworzoną w 301 r. przez chrześcijańskiego budowniczego, zwanego św. Marinusem
San Marino uważane jest za najstarszą republikę świata, utworzoną w 301 r. przez chrześcijańskiego budowniczego, zwanego św. Marinusem (Shutterstock.com)
bDfdQmtN

Francja, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania – wciąż pozostają na szczycie listy najchętniej odwiedzanych europejskich krajów. Jednak największym wzrostem liczby turystów może pochwalić się San Marino. W 2017 r. republikę niewiele mniejszą od Torunia odwiedziło 78 tys. turystów, czyli o 31,1 proc. więcej w porównaniu do 2016 r. Biorąc pod uwagę fakt, że kraj ten zamieszkuje ok. 33 tys. mieszkańców oznacza to, że San Marino przyjęło ponad dwóch turystów na jednego obywatela.

San Marino to niewielka enklawa na terytorium Włoch, która utrzymuje swoją niezależność. Jest szóstym najmniejszym państwem świata, zaś trzecim w Europie - po Watykanie i Monako. Uważane jest za najstarszą republikę świata, utworzoną w 301 r. przez chrześcijańskiego budowniczego, zwanego św. Marinusem. To niezwykle interesujące miejsce na mapie Europy, nie tylko pod względem architektury czy pięknych widoków. Nie ma tu bezrobocia czy długu publicznego. A w centrum San Marino nie znajdziemy prawie rdzennych mieszkańców, ponieważ wszyscy mieszkają niżej, w małych miejscowościach na stoku Monte Titano. Stolica zaś - o tej samej nazwie - to największe miasto w kraju.

bDfdQmtP

Na samym szczycie góry znajduje się centrum, które jest niewielkie i nie ma tu wielu zabytków. Przepiękny jest natomiast, gdy nie ma mgły, widok z miasta na okolice. Do centrum (zamkniętego dla ruchu kołowego) wchodzi się przez Porta San Francesco.

Z raportu Bloomberga wynika również, że turyści coraz chętniej wybierają również Gruzję (wzrost zainteresowania turystów o 27,9 proc. w skali roku), Izrael (o 24,6 proc.) czy Turcję (o 24,2 proc.). Wzrasta również zainteresowanie Islandią. W zeszłym roku kraj lodu i ognia odwiedziło o 24,1 proc. więcej w porównaniu do 2016 r., a odwołując się do danych od 2010 r. liczba turystów wzrosła o 450 proc.! Turyści coraz chętniej odwiedzają również Mołdawię (wzrost o 19,6 proc.) czy Bośnię i Hercegowinę (wzrost o 18,6 proc.).

bDfdQmtV

W rankingu najchętniej odwiedzanych państw świata Polska zajęła 20. miejsce . W 2017 r. do naszego kraju przybyło 18,3 mln turystów, więcej o 4,5 proc.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDfdQmtW

Zobacz też: San Marino: kolejny odcinek wyścigu Mille Miglia

bDfdQmuq
KOMENTARZE
(1)
nn
12 miesięcy temu
pralnia pieniedzy Watykanu....i tyle w temacie....wszyscy o tym wiedza
Najnowsze komentarze (1)
nn
12 miesięcy temu
pralnia pieniedzy Watykanu....i tyle w temacie....wszyscy o tym wiedza
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić